LIVE UPDATES
Bota

Elon Musk ‘tallet keq’ me Bezos teksa vijon të mbetet njeriu më i pasur në botë

12 Tetor 2021, 09:14 Nga DOSJA
Elon Musk ‘tallet keq’ me Bezos teksa vijon të mbetet njeriu

SHBA– Pasuria personale e Elon Musk është tani 222.000.000.000 $, duke zgjeruar hendekun e tij si personi më i pasur në botë, pas shitjes së aksioneve të njoftuar javën e kaluar që vlerësuan SpaceX mbi 100 miliardë dollarë.

Sipas Indeksit të Miliarderëve Bloomberg, pasuria personale e Musk u rrit me 10.6 miliardë dollarë dhe Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, ndjek Musk me një pasuri neto prej 191.6 miliardë dollarë.

Në një postim që Bezos ka bërë në Twitter lidhur me kompaninë Amazon ka qenë komenti i Elon Musk që ka tërhequr vëmendjen pasi ai i va vënë një medalje me numrin dy. Shumë ndjekës e kanë konsideruar si tallje për faktin se Bezos është njeriu i dytë më i pasur në botë.

Falë aksioneve të Musk në Tesla dhe aksioneve të tij të shumicës në SpaceX, ku ai shërben si CEO, Musk ka grumbulluar pasuri të madhe. Musk fitoi 8.6 miliardë dollarë që nga mbyllja e së Premtes dhe më shumë se 52 miliardë dollarë nga viti i kaluar. Aksionet e Tesla po rriten gjithashtu, pasi ata ‘shërohen’ nga një vit i vështirë. Ato janë rritur 13% nga viti i kaluar, megjithatë, ky është një përmirësim i madh nga kur ato ranë me 22% për vitin në maj.

Musk mori 0 dollarë në pagë në vitin 2020, sipas një regjistrimi të kompanisë, por ai mori aksionet gjatë vitit që tani vlejnë 22 miliardë dollarë dhe ato vlejnë shumë më tepër për shkak të rritjes së çmimit të aksioneve.

Musk dhe Bezos, dy njerëzit më të pasur në tokë, janë përfshirë në një garë miliarderësh në hapësirë. Edhe para se të niste misionin e parë turistik në hapësirë në Inspiration4 në shtator, SpaceX i Musk fitoi kontrata masive të NASA-s dhe ushtrisë amerikane dhe fluturoi me raketën më të fuqishme në operacion.

Bezos, i cili themeloi Blue Origin në 2000 dhe pronari miliarder i markave Virgin, Richard Branson, të dy udhëtuan në hapësirë ​​verën e kaluar.

Një raport i ProPublica i qershorit zbuloi se disa miliarderë, përfshirë Elon Musk, Bill Gates dhe Jeff Bezos, paguajnë taksa minimale mbi të ardhurat në krahasim me shumicën dërrmuese të amerikanëve, pavarësisht pasurisë së tyre të madhe. Asgjë e zbuluar në raport nuk ishte e paligjshme.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota elon musk jeff bezos elon musk jeff bezos

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra