LIVE UPDATES
Bota

Gjeneralët amerikanë në alarm: Humbja e Trump mund të sjellë grusht shteti

20 Dhjetor 2021, 15:33 Nga DOSJA
Gjeneralët amerikanë në alarm: Humbja e Trump mund të

SHBA – Tre ish-gjeneralë të ushtrisë së SHBA kanë paralajmëruar se një ushtri e ndarë amerikane mund të rezultojë në një luftë civile pas zgjedhjeve presidenciale të 2024-ës.

Sipas “The Independent”, figurat ushtarake në pension, gjeneralmajor Paul Eaton, ish gjenerali i brigadës Steven Anderson dhe ish gjeneralmajori i ushtrisë Antonio Taguba, ndanë pikëpamjet e tyre në një artikull opinion të premten. Paralajmërimi i tyre, ndër më të “mprehtët” për të ardhmen e demokracisë amerikane, tha se shanset për një grusht shteti të suksesshëm ishin të mëdha dhe duheshin marrë seriozisht nëse rezultati i zgjedhjeve të ardhshme vihet në dyshim.

“Ndërsa i afrohemi përvjetorit të parë të kryengritjes vdekjeprurëse në Kapitol, të gjithë ne ish-zyrtarë të lartë ushtarakë jemi gjithnjë e më të shqetësuar për pasojat e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 dhe potencialin për kaos vdekjeprurës brenda ushtrisë sonë, gjë që do t’i vendoste të gjithë amerikanët në rrezik i madh. Në një skenar të tillë, nuk është e çuditshme të thuhet se një avari ushtarak mund të çojë në luftë civile”, shkruan ata.

Tre veteranët argumentuan se ushtria amerikane po ndahet gjithnjë e më shumë përgjatë vijave ideologjike dhe se lufta civile teorikisht mund të shpërthejë nëse Trump ose një figurë tjetër Trumpiste do të ishte në gjendje të komandonte një degë.

“Të gjithë anëtarët e shërbimit betohen për të mbrojtur Kushtetutën e SHBA. Por në një zgjedhje të kontestuar, me ndarje të besnikërisë, disa mund të ndjekin urdhrat e komandantit të përgjithshëm të ligjshëm, ndërsa të tjerët mund të ndjekin humbësin Trump,” shkruan gjeneralët.

Ish-presidenti Donald Trump minoi në mënyrë të përsëritur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 duke pretenduar se ato i ishin vjedhur dhe se presidenti Joe Biden nuk ishte fituesi legjitim. Akuzimi arriti kulmin me një sulm të dhunshëm më 6 janar, ndërsa Kongresi certifikoi rezultatet e zgjedhjeve pasi  Trump u shfaq në një tubim “Save America” ​​dhe u kërkoi ndjekësve të marshonin në Kapitolin e SHBA. Ligjvënësit u detyruan të mbyllin veten në dhoma ndërsa një turmë pro-Trump bridhte nëpër sallat. Pesë persona humbën jetën në atë sulm.

Rreth 124 ish figura të larta ushtarake kanë treguar tashmë mbështetjen e tyre për Trump në një letër që kundërshton legjitimitetin e rezultateve të zgjedhjeve të vitit 2020. Personeli ushtarak është gjithashtu i ndarë për çështjet që lidhen me Covid-in, si dhe nëse 50 ose më shumë ish-anëtarë dhe anëtarë aktualë të zbatimit të ligjit duhet të ndiqen penalisht për rolet e tyre në trazirat e Kapitolit në janar.

Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi sulmin në Kapitol javën e kaluar zbuloi se Mark Meadoës, shefi i shtabit të Presidentit Trump, informoi anëtarët e ish-administratës se anëtarët e Gardës Kombëtare ishin në gatishmëri për të mbrojtur njerëzit pro Trump më 6 janar. Tre ish-gjeneralët e ushtrisë amerikane dhanë paralajmërimin përpara përvjetorit të parë të 6 janarit.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota donald trump joe biden sulmet ndaj kapitolit donald trump joe biden sulmet ndaj kapitolit

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra