LIVE UPDATES
Aktualitet

Helmimi masiv në Krujë, deputetja Bakiu lë Kuvendin dhe shkon në spital

25 Tetor 2021, 19:05 Nga DOSJA
Helmimi masiv në Krujë, deputetja Bakiu lë Kuvendin dhe shkon

KRUJË– Deputetja e Partisë Demokratike Merita Bakiu ka lënë seancën plenare të Kuvendit të Shqipërisë dhe ka mbërritur në spitalin e Krujës për të parë nga afër qytetarët e shtruar të cilët janë helmuar. E shoqëruar nga disa persona të tjerë, Bakiu shihet të futet brenda në spital dhe të përshëndesë qytetarët e helmuar.

Ndërkohë që në një intervistë për Fax News, Bakiu tha se është njohur me situatën në përgjithësi dhe se ka qenë në kontakte me mjekët për ngjarjen. Ai gjithashtu shtoi se edhe në seancën e sotme e ka shtruar si problem ujin e pijshëm në këtë zonë.

Ne jemi të njohur me situatën kemi qenë me kontakte me mjekët. Dje dje rastet më të pakta, sot është bërë shqetësuese sepse janë paraqitur në spital rreth 230 raste madje edhe raste të përsëritura. Në spital janë paraqitur të gjitha grupmoshat, nga më e vogla tek të moshuarit. Gjendje a të sëmurëve është e stabilizuar morën ndihmën e shpejtë pastaj në kushte shtëpia. I takova qytetarët sot, dhe kishin diare, dhimbje barku kurse disa të tjerë kishin temperaturë. Mjekët e paraqesin situatën brenda kontrollit. Ne nuk kemi asgjë zyrtare, kemi kërkuar përgjigjen e analizave të ujit mendohet se është uji, i bëj thirrje Prokurorisë që te merret me zbardhen e çështjen, nuk dua ta politizoj sepse rëndësi ka shëndeti i njerëzve. Probleme me ujin të pijshëm kemi pasur gjithmonë në këtë zonë. Nëse rastet do të shtohen rastet sigurisht që do të jetë edhe ndihma edhe nga spitalet e tjera. Sot isha në seancë edhe e shtrova si problem”, tha Bakiu.

Rreth 170 qytetarë janë shtruar në spitalin e Krujës dy ditët e fundit. Dyshohet se helmimi i qytetarëve ka ardhur për shkak të ujit të rrjetit i cili po analizohet.

(I.A;f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore helmohen qytetaret e krujes merita bakiu helmohen qytetaret e krujes merita bakiu

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari