LIVE UPDATES
Insights

Klasa e miliarderëve të Amerikës po financon forcat antidemokratike

Donatorët miliarderë po nxisin një axhendë shqetësuese për Amerikën – duke mbështetur gënjeshtrën e Trump se zgjedhjet e vitit 2020 u vodhën, duke bërë thirrje për kufizime në votim dhe madje duke vënë në pikëpyetje vlerën e vetë demokracisë

23 Maj 2022, 23:17 Nga Robert Reich
Klasa e miliarderëve të Amerikës po financon forcat
Peter Thiel

SHBA- Dekada më parë, interesat e para të Amerikës financuan një strukturë republikane që besonte në konservatorizmin fiskal, antikomunizmin dhe demokracinë kushtetuese. Klasa e miliarderëve të sotëm po shtyn një axhendë rrënjësisht antidemokratike për Amerikën, duke mbështetur gënjeshtrën e Trump se zgjedhjet e vitit 2020 u vodhën, duke bërë thirrje për kufizime në votim dhe madje duke vënë në pikëpyetje vlerën e demokracisë.

Peter Thiel, miliarderi financier i teknologjisë, i cili është ndër ata që kryesojnë akuzën, dikur shkroi: Unë nuk besoj më se liria dhe demokracia janë të pajtueshme.

Thiel po përdor pasurinë e tij për të shuar demokracinë. Ai dhuroi 15 milionë dollarë për fushatën e suksesshme primare republikane në Ohio të JD Vance, e cila pretendon se zgjedhjet e vitit 2020 u vodhën dhe se politika e imigracionit të Bidenit ka nënkuptuar më shumë votues demokratë të derdhen në këtë vend.

Thiel ka dhuruar të paktën 10 milionë dollarë për garën paraprake republikane në Arizona të Blake Masters, i cili gjithashtu pretendon se Trump fitoi zgjedhjet e vitit 2020 dhe admiron Lee Kuan Yew, themeluesin autoritar të Singaporit modern. Gjenerata e dikurshme e konservatorëve të pasur mbështeti kandidatë si Barry Goldwater, i cili dëshironte të ruante institucionet amerikane.

Thiel dhe kolegët e tij miliarderë në lëvizjen antidemokratike nuk duan të ruajnë shumë asgjë, të paktën jo asgjë që ka ndodhur pas viteve 1920, e cila përfshin sigurimet shoqërore, të drejtat civile, madje edhe të drejtën e grave për të votuar. Siç shkroi Thiel: Vitet 1920 ishin dekada e fundit në historinë amerikane gjatë së cilës dikush mund të ishte vërtet optimist për politikën. Që nga viti 1920, rritja e madhe e përfituesve të mirëqenies dhe shtrirja e ekskluzivitetit për gratë, dy zona që janë jashtëzakonisht të vështira për liritarët – e kanë kthyer nocionin e “demokracisë kapitaliste” në një oksimoron.

Plehra. Nëse "demokracia kapitaliste" po bëhet një oksimoron, kjo nuk është për shkak të ndihmës publike apo për shkak se gratë kanë të drejtën e votës. Kjo ndodh sepse kapitalistët miliarderë si Thiel po mbytin demokracinë në donacione gjigante të fushatës për kandidatët autoritarë që përsërisin gënjeshtrën e madhe të Trump. Jo rastësisht, vitet 1920 shënuan gulçimin e fundit të Epokës së Artë, kur të pasurit e Amerikës hoqën aq shumë nga pasuria e kombit, sa që pjesa tjetër duhej të futej thellë në borxhe, si për të ruajtur standardin e tyre të jetesës, ashtu edhe për të ruajtur kërkesën e përgjithshme për mallrat dhe mallrat dhe shërbimet e prodhuara nga kombi.

Kur ajo flluskë borxhi shpërtheu në 1929, ne morëm Depresionin e Madh. Ishte gjithashtu dekada kur Benito Mussolini dhe Adolf Hitler dolën për të krijuar kërcënimet më të këqija për lirinë dhe demokracinë që bota moderne kishte parë ndonjëherë.

Nëse liria nuk është e pajtueshme me demokracinë, me çfarë është ajo?

Të martën e kaluar mbrëma, Doug Mastriano, një kryengritës i 6 janarit dhe teoricien i konspiracionit të gënjeshtrës së madhe i mbështetur nga Trump, fitoi nominimin republikan për guvernator të Pensilvanisë (shteti i katërt më i madh në vend dhe shteti më i madh që kaloi nga viti 2016 në 2020). Mastriano ishte i përfshirë drejtpërdrejt në një skemë për të përmbysur zgjedhjet e 2020-ës duke dërguar një listë "alternative" të zgjedhësve pro-Trump në kolegjin elektoral, pavarësisht faktit se Trump humbi Pensilvaninë me më shumë se 80,000 vota. Nëse Mastriano fiton në nëntor, ai do të emërojë sekretarin e shtetit të Pensilvanisë, i cili do të mbikëqyrë rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2024 në një nga shtetet më të rëndësishme të fushëbetejës në vend.

Ndërkohë, ngjarja e madhe vjetore e Konferencës Konservatore të Veprimit Politik (Cpac) – organizata kryesore e mbledhjes së të djathtës politike amerikane – u mbajt javën e kaluar në Budapest . Nuk është rastësi. Kryeministri hungarez Viktor Orbán dhe partia e tij qeverisëse Fidesz janë bërë një burim i spikatur frymëzimi për lëvizjen antidemokratike të Amerikës. Steve Bannon, ish-këshilltari i Trump, e përshkruan axhendën e Orbanit si atë të një "Trump para Trump". Orbán e ka përdorur kundërshtimin e tij ndaj imigrimit, të drejtave të LGBTQ+, abortit dhe feve të tjera përveç krishterimit si mbulesë për lëvizjen e tij drejt autokracisë – duke manipuluar ligjet zgjedhore të Hungarisë, në mënyrë që partia e tij të qëndrojë në pushtet, të kapë agjenci të pavarura, të kontrollojë gjyqësorin dhe të pengojë shtypin.

Ai mbetet në marrëdhënie të mira me Vladimir Putin dhe ka refuzuar të pajtohet me embargon e propozuar nga Evropa ndaj naftës ruse. Tucker Carlson – paraardhësi i teorisë së zëvendësimit të të bardhëve në Fox News – transmetoi emisionin e tij nga Budapesti. Trump foli nga distanca. Ish-shefi i kabinetit të Trump, Mark Meadows foli gjithashtu (megjithëse ai refuzon të flasë në komitetin e Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte sulmin e 6 janarit ndaj demokracisë amerikane).

Nëse Amerika dhe bota duhet të kishin mësuar diçka nga epoka e parë e praruar dhe fashizmi që filloi të rritej si një kancer në vitet 1920, është se pabarazitë e mëdha të të ardhurave dhe pasurisë nxisin pabarazitë bruto të pushtetit politik – të cilat nga ana e tyre çojnë në njerëz të fortë që shkatërrojnë edhe demokracinë edhe lirinë. Peter Thiel mund ta përkufizojë lirinë si aftësinë për të grumbulluar pasuri të jashtëzakonshme pa paguar taksa mbi të, por shumica prej nesh e përkufizojnë atë si të jetuarit nën sundimin e ligjit me të drejta kundër autoritetit arbitrar dhe një zë në atë që vendoset. Nëse duam të ruajmë atë që ka mbetur nga liria jonë, do të na duhet të takojmë lëvizjen e sotme antidemokratike me një lëvizje të guximshme pro -demokracisë që mbron institucionet e vetëqeverisjes nga të fortët autoritarë si Trump dhe të këqijtë e tij, dhe nga paratë e mëdha. si ai i Peter Thiel-it.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Insights 13 Maj 2022, 13:54 Ditmir Bushati

Çmimi i të ardhmes

Foto ilustruese Është e vështirë të besohet, por e pamundur të mohohet se rendi ndërkombëtar që mbajti pjes&eu...

Insights 7 Maj 2022, 14:05

Nëse një ditë do të riktheheni në detyrë…

Letër e hapurIsh drejtueses së Prokurorisë së Tiranës, znj. Elisabeta ImerajE nderuar prokurore,Teksa ju dëgjoja në intervistën Tuaj, pas vendimmarries së KPA-ë...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave