LIVE UPDATES
Insights

HISTORIA: Droga dhe problemet që s'duam ti shohim, pse u grabit gruaja në Astir

Hajduti më pas rezultoi se hipi në një automjet ku e prisnin tre shokët e tjerë me shpejtësi. Ai udhëtoi nga vendi poshtë urës ku gruaja sapo ishte ndarë nga i shoqi, mbasi të dy ata morën pjesë në një ngushëllim.

16 Maj 2022, 16:17 Nga Anila Hoxha
HISTORIA: Droga dhe problemet që s'duam ti shohim, pse u grabit gruaja
Foto ilustruese

Elvia u tërhoq zvarrë dhe u plandos përdhe. Një djalosh i panjohur që po fliste ne telefon dhe që tha " më prit se po vij" , zgjati duart plot lakmi drejt saj. I rrembeu varesen e florinjtë derisa ajo u keput, ne fraksion minute varësja ngeli ne kthetrat e grabitqarit dhe gruaja u rrëzua pa mëshirë.

Zhurma e britmave të saj ishte po aq alarmuese sa edhe zhurma e kokës në tokë. Hajduti me pas rezultoi se hipi ne nje automjet ku e prisnin tre shokët e tjerë me shpejtësi. Ai udhëtoi nga vendi poshtë urës ku gruaja sapo ishte ndarë nga i shoqi, mbasi të dy ata morën pjesë në një ngushëllim. 

"Ai ishte me armë,"- tha në policinë e Kamzës gruaja e terrorizuar, si kushdo që është gjendur fillikat vetëm duke ecur në një rrugë dhe ndodh që telefoni, kuleta , canta , varësja të kenë qenë gjera të shitshme për dikë që do të fitojë para duke sulmuar e panikosur qytetarë të pambrojtur. Nga dikush që kërkon para të tilla për të blerë drogë.

Përdorimi i drogës, por edhe alkolizimi është kthyer në nje plagë në kryeqytet.

Mesatarisht cdo javë përpara gjykates kërkojne urdhëra mbrojtjeje nga të afërm të droguar dhe kryefamiljarë të alkolizuar 4 deri ne 5 qytetarë. Janë që të gjithe prindër të moshuar dhe bashkëshorte. Dhe natyrisht të shikosh zyrtarët më të lartë të policisë që kqyrin nga avionët italianë nëse ka drogë të kutivuar është frymëzuese, mbasi pa qenë aspak një mesazh telegrami kupton që Policia dëshiron të shkojë drejt zero kultivimit .

Le të urojmë kështu, anipse nuk është i nevojshëm syri vigjilent nga ajri i kryepolicit shqiptar për të parë parcelat. Le të ndodhë kjo gjë sipas hierarkisë dhe le te urojmë që drejtori i përgjithshëm të zbresë ne tokë, të kërkojë me tepër pune kundër efektit tjetër që po sjell kultivimi i drogës, me pasoja të parikuperueshme. Apo akoma më tej kokaina që ka dalë sheshit, megjithëse raste sporadike përdoruesish serviren për statistikë.

E kam fjalën për goditjen e mirfilltë të shpërndarësve të droges, nga hashashi, kokaina e heroina dhe që thuhet se tanimë ka zbritur tek te miturit. Shpërndarja e drogës ne kryeqytet dhe akoma më tej po kryhet me së miri i organizuar nga grupe që gërvishen me ndonjë shpërndarës që bie e ribie ne rrjetë dhe mandej del i pashqrtesuar. Qendra Fol gjate monitorimit një vjetor ekspozoi përditshmerine e nje rinie dhe adoleshentesh që kapen grupe grupe me doza të papërfillshme dhe që me tej për shkak të sasirave të vogla hetimi mosfillohet.

Por sidomos, kapo të grupeve te kokaines, te hashashit e të tjera, s'ka ende në pranga. Megjithëse ata e kanë parcelizuar Tiranën.

Sa i takon Elvisë, kur policia nisi gjurmimin vetëm nga përshkrimi i saj që tregoi se makina që e sulmoi ishte nje Benz nr ngjyrë të zezë, ne ndihmë i erdhën kamera sigurie që indentifikuan grabitësit. Ata udhëtuan me shpejtësi drejt Fushe Krujes, e shiten per 24 mijë leke dhe mandej 20 prej tyre u ulen dhe i pinë birra.

Tre prej tyre që po udhetonin me makinë me qera ja hodhën fajin të katërtit. Thanë që sapo B.A pa një grua duke ecur e vetme u kërkoi shokëve të ndalonin makinën. I ishte drejtuar të panjohurës që kërkoi ndihmë tek ca indiferentë që po kalonin në atë rrugë. Dhe kur u kthye ne makinë u tha atyre: Nuk vleka shumë.

Në shtepine e njërit prej tyre u gjeten gati 23 kilograme hashash. Kur u u pyetën nese ishin apo jo përdorues, pranuan që po. E megjithëse këmbengulin se vjedhjen e kreu vetëm njëri pa iu treguar të tjerëve, asnjëri nuk refuzoi apo nuk kundërshtoi vjedhjen me dhunë që do të thotë, të ndalonin dhe ta ndihmonin atë grua duke dhënë një shembull qytetarie

Përkundrazi, i dhanë makinës gaz dhe u larguan drejt Fushë Krujes, aty ku varësja u shit për të paguar ca birra e për të pirë ca drogë.

Sondazh

Poll

Insights 13 Maj 2022, 13:54 Ditmir Bushati

Çmimi i të ardhmes

Foto ilustruese Është e vështirë të besohet, por e pamundur të mohohet se rendi ndërkombëtar që mbajti pjes&eu...

Insights 7 Maj 2022, 14:05

Nëse një ditë do të riktheheni në detyrë…

Letër e hapurIsh drejtueses së Prokurorisë së Tiranës, znj. Elisabeta ImerajE nderuar prokurore,Teksa ju dëgjoja në intervistën Tuaj, pas vendimmarries së KPA-ë...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave