LIVE UPDATES
Insights

Si e tronditi Britaninë e Madhe një postim i Gary Linekerit?

Gjuha e mediave te aferta me qeverine eshte shume negative ndaj te ardhureve. Lineker e pat nje postim rreth kesaj teme. Tha se gjuha dhe metodat qe po perdoren, po ia kujtojne gjuhen dhe metodat e gjermanise naziste ne vitet e 30'ta. Reagimi i deputeteve konzervatore ishte i menjehershem. Ngjashem edhe i mediave te aferta me to. Kerkuan prej BBC'se qe ta suspendojne Linekerin.

13 Mars 2023, 07:35 Nga Berat Buzhala
Si e tronditi Britaninë e Madhe një postim i Gary Linekerit?
Gary Lineker

Legjenda e futbollit anglez, Gary Lineker, ish ylli i Barcelones, eshte njana prej figurave ma te njohura publike ne Britani te Madhe. Ai e udheheqe tash e 20 vjet emisionin sportiv ma te ndjekun ne BBC, Match of the day. Ky emision eshte kult per anglezet. Lineker eshte prezentuesi me i paguar nga BBC, rreth 7-8 milion euro ne vit.

Ne anen tjeter Lineker eshte shumeeeee i famshem ne Twitter. Ate e ndjekin 8.8 milion veta. Pervec per futboll Lineker poston aty edhe per probleme te tjera shoqerore, perfshi politike. Lineker eshte liberal, progresiv dhe mendjehapun.

Cka ka ndodhe?

Para nja tri diteve Lineker ka postu ne Twitter rreth politikave brutale britanike ndaj emigranteve, qe po ia mesyne ketij shteti ne menyre ilegale. Qeveria konzervatore po merr masa te ashpra ndaj ketij fenomeni dhe po thote qe do t'i ktheje dhunshem ne afat rekord. Gjuha e mediave te aferta me qeverine eshte shume negative ndaj te ardhureve.
Lineker e pat nje postim rreth kesaj teme. Tha se gjuha dhe metodat qe po perdoren, po ia kujtojne gjuhen dhe metodat e gjermanise naziste ne vitet e 30'ta. Reagimi i deputeteve konzervatore ishte i menjehershem. Ngjashem edhe i mediave te aferta me to. Kerkuan prej BBC'se qe ta suspendojne Linekerin.

Fillimisht u duk qe BBC do te rezistoje, por pas rritjes se presionit politik ata filluan te leshojne pé. Udheheqesit e BBC'se e thirren Linekerin dhe i thane "a te merremi vesh qe tash e tutje ti me qene i kujdesshem kur shkruan ne Twitter?". Lineker burrerisht ua tregoi gishtin i mesem. I tha BBC'se une jam gazetar i sportit, nuk jam gazetar i politikes dhe nuk mundeni me me shti ne skema te tilla.

Qe edhe nje sqarim te vockel. Gazetaret e BBC'se qe merren me politike, qe udheheqesin emisione politike, e kane te ndalume me bo postime te njeanshme, sepse e humbin besimin e shikueseve. Mirepo Lineker eshte autor i nje emisioni sportiv, ku nuk flitet per politike. Pastaj, Lineker ka shkru edhe me heret per politiike, sic ishte rasti me BREX'it. Ne ate kohe askush nuk e ka nguce.

Fatkeqesisht ky institucion kaq i rendesishem ne Britani te Madhe, por edhe per krejt boten e lire, ka fillu me i bo do veprime qe kurre me heret nuk i ka bo. Drejtor i BBC'se eshte nje burre qe ka pase raporte te dyshimta, edhe financiare, me Boris Johnsonin.

Nejse, cka boni vaki tash?

BBC e njoftoi Linekerin dje qe emisioni qe duhej te shfaqej sot nuk do te udheheqej prej tij. BBC tha qe me Linekerin do ta zgjidhnin problemin, pasi qe te merreshin vesh per punen e postimeve ne Twitter. Ky institucion mendoi qe ne kete forme i dha fund problemit. Por ja qe gabuan shume. Sapo e shkaktuan nje problem edhe me te madh.
I gjithe stafi i atij emisioni, perfshire analistet ne studio, si Alan Shearer, futbollist i njohur, thane qe nuk do te dalin ne pune. Jo vec ky. Krejt, kushdo qe merret me sport ne BBC, thane qe nuk do te dalin ne pune. Edhe ata te radiove. Edhe ata te BBC Skocise. Edhe ata te Wellsit. Wow.

E mbeshtetur per muri BBC, per here te pare ne histori, tha qe do te shkojne me nje skeme te ndryshuar te sportit, ku nuk ka analiza, ku nuk ka komentime. Madje ka edhe anulim te emisioneve.

BBC provoi me i zevendesu keta qe po dezertonin me disa te tjere. Te gjithe refuzuan. Askush nuk deshiron qe te ulet ne karrigen e Gary Linekerit. Ne mbeshtetje te tij jane vene te gjithe njerezit qe jane pro lirise se shprehjes. Ka shume qe mendojne qe Lineker e ka tepru me krahasimin me Gjermanine Naziste, por ata po e mbrojne lirine e shprehjes.
Gary Lineker tash e sa vite eshte referenca kryesore e jemja per sport, por edhe per politike. Eshte shume funny dhe shume njerezor.

Kjo cfare po ndodhe ne Britani te Madhe eshte shkolle ne vete. Gazetaret kudo qe jane duhen me e dite qe perballe diktatit te qeverise ata duhet me qene bashke. Edhe nese ka gabu nje koleg i tyne, nuk eshte qeveria ajo qe duhet te merr masa.

Shënim: Ky shkrim u mor nga profili i autorit në Facebook

gary lineker

Sondazh

Poll
Insights 8 Mars 2023, 13:07 Enuma Okoro

Kur e arrijmë kulmin e jetës sonë?

Foto Ilustruese Gazetari amerikan Don Lemon u kritikua shumë kohët e fundit kur deklaroi se Niki Halej,kandidate presidenciale nga radhët e ...

Insights 7 Mars 2023, 14:07 Arlind Qori

Mësuesi im i parë

  Muhamet Qori, babai i Arlindit   Unë kam pasur fat me mësuesit. Shumica e tyre kanë qenë profesionistë dhe njerë...

Insights 1 Mars 2023, 16:16 Klodian Tomorri

Barbarët e tenderave të Traumës

Barbaret e tenderave te Traumes Keto jane tenderat kryesore qe ka bere Spitali i Traumes muajt e fundit. Aty eshte emeruar drejtoreshe e pergjithshme Edlira ...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN