LIVE UPDATES
Insights

Të gjithë me sytë nga Lindja e Mesme, po a ka Perëndimi një strategji të qëndrueshme për Ukrainën?

E kush e beson realisht se Kievi mund të rimarrë territorin e aneksuar nga Rusia gjatë vitit të ardhshëm, në kushtet kur edhe gjenerali Valery Zaluzhny, shefi popullor i Shtabit të Forcave të Armatosura të Ukrainës, e ka bërë të qartë se “me shumë gjasa nuk do të ketë depërtime të thella në frontin e armikut”?

18 Nëntor 2023, 10:46 Nga Ivan Krastev
Të gjithë me sytë nga Lindja e Mesme, po a ka Perëndimi
Ukraine

Nga Ivan Krastev “Financial Times”

 “Askush nuk beson si unë tek fitorja jonë”.Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në një intervistë dhënë kohët e fundit për revistën “Time”. Dhe ai ka të drejtë. Përballë realitetit të zymtë të një kundërofensive të ushtrisë ukrainase që ka ngecur thuajse në vend-numëro, dhe pas sulmit të përgjakshëm të Hamasit ndaj Izraelit, dhe reagimit tejet të ashpër të këtij të fundit, shumë analistë po pyesin nëse Perëndimi ka ende një strategji të qëndrueshme për t’u përballur me luftën që ka nisur Rusia në Evropë.

E kush e beson realisht se Kievi mund të rimarrë territorin e aneksuar nga Rusia gjatë vitit të ardhshëm, në kushtet kur edhe gjenerali Valery Zaluzhny, shefi popullor i Shtabit të Forcave të Armatosura të Ukrainës, e ka bërë të qartë se “me shumë gjasa nuk do të ketë depërtime të thella në frontin e armikut”?

Dhe kush mendon, përveç më optimistët ndër ne, se presidenti rus Vladimir Putin është i hapur për çdo negociatë kuptimplotë me Ukrainë, vetëm 1 vit pas zgjedhjeve presidenciale amerikane të radhës, kur kryeson në sondazhe kandidati i tij i preferuar Donald Trump?

Në fakt, si ‘skifterët’ ashtu edhe ‘pëllumbat', pra ata që mbajnë qasje të moderuara dhe të ashpra ndaj Luftës në Ukrainë, kanë filluar të duken të përçarë dhe të shkëputur në një mënyrë të rrezikshme nga realiteti. Çuditërisht, humori i opinionit publik po ndryshon, si në Ukrainë ashtu edhe në Perëndim.

Dhe për shkak të kundërshtimit të republikanëve të dhënieve fondeve shtesë nga SHBA-së për luftën e Ukrainës, dhe një ri-përqendrimi të vëmendjes drejt Lindjes së Mesme, nuk mund të merret si e mirëqenë mbështetja perëndimore për Ukrainën.

Aktualisht evropianët po përballen tani me dy luftëra shumë të ndryshme por të ndërlidhura më njëra-tjetrën, të cilat kërcënojnë jo vetëm sigurinë e Evropës, por edhe identitetin politik të shoqërive evropiane. Në të dyja luftërat janë të përfshira edhe fuqitë bërthamore, dhe që të dyja kanë një rëndësi simbolike të madhe.

Lufta Izrael-Hamas, e ka zhvendosur jo vetëm vëmendjen e publikut drejt Lindjes së Mesme duke krijuar një konkurrencë për burimet, por ajo ka dobësuar gjithashtu edhe pikëpamjen se ka diçka të jashtëzakonshme në natyrën e agresionit të Rusisë.

Kur Rusia bombardonte linjat e furnizimit me energji për qytetet dhe fshatrat e Ukrainës në mesin e dimrit, ajo është akuzuar për krime të luftës. Tani edhe Izraeli e ka privuar Gazën nga furnizimet me energji dhe ujë. A janë gati Ukraina dhe Perëndimi t’i quajnë krime lufte këto akte?

Një studim i kohëve të fundit mbi “gjeopolitikën e emocioneve” nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR) pak kohë para shpërthimit të luftës në Gaza, zbuloi një prirje shqetësuese, edhe pse jo befasuese. Opinioni publik në vendet e mëdha joperëndimore, është më i interesuar se kur do të përfundojë lufta, sesa si do të përfundojë ajo.

Po ashtu, ai e konsideron Perëndimin dhe Ukrainën, dhe jo Rusinë, si pengesën kryesore për paqen. Shumica e njerëzve në të ashtuquajturin Jug Global, presin që 5 vitet e ardhshme Moska do të arrijë të dominojë në skenën globale, duke e parë konfliktin si një luftë e tërthortë midis SHBA-së dhe Rusisë.

Ndaj pyetja është: A mund të triumfojë Perëndimi, nëse popullata e tij nuk beson se duhet të jetë pjesë e një lufte, ndërsa shumica e të tjerëve besojnë se po? Në muajt e parë të konfliktit, Kremlini besoi gabimisht se “operacioni i tij special ushtarak”, do të përfundonte brenda disa javësh, dhe se trupat ruse do të mirëpriteshin si çlirimtare në Ukrainë.

Por lufta agresive që nisi Putin në fillim të vitit 2022, nuk është ajo që po zhvillohet tani. Shumë analistë nuk arrijnë të kuptojnë se Putini e sheh konfliktin në Ukrainë, si pjesë të një lloj lufte të përjetshme të Rusisë me Perëndimin. Objektivi i tij, nuk është më të krijojë një Ukrainë pro-ruse, por të tregojë se një Ukrainë pro-perëndimore, do të ishte pak më shumë se sa një shtet i dështuar dhe se në çdo rast mbështetja perëndimore për Ukrainën do të marrë fund një ditë.

Nën këtë mjedis të ri, sfida me të cilën përballet Perëndimi është tejet e ngjashme me atë me të cilën u përball dikur SHBA-ja në Gjermaninë Perëndimore (sidomos në Berlinin Perëndimor) në vitet e para të Luftës së Ftohtë.

Perëndimi duhet të provojë se Ukraina është një vend, në të cilin investitorët janë gati të investojnë paratë e tyre - sigurisht të mbrojtura nga bateritë e raketave amerikane Patriot - përpara se të përfundojë lufta. Po ashtu duhet të jetë gjithashtu një vend, në të cilin një numër i madh ukrainasish që aktualisht po jetojnë jashtë atdheut, të jenë gati të rikthehen në vendlindjen e tyre.

Së fundmi, negociatat me BE-në për anëtarësimin e Ukrainës, duhet të jenë në gjendje të nisin edhe kur lufta po vazhdon me një egërsi të madhe. Megjithatë, gjetja më e habitshme e sondazhit të ECFR, është se shumë njerëz në vendet joperëndimore që besojnë se Rusia do të triumfojë në Ukrainë, besojnë gjithashtu se BE-ja nuk do të ekzistojë më pas 20 vjetësh. Kjo duhet t’i bëjë udhëheqësit evropianë të kuptojnë pa humbur kohë, faktin se në këtë luftë në lojë nuk është vetëm sovraniteti i Ukrainës.

ivan krastev

Sondazh

Poll
Insights 17 Nëntor 2023, 10:36 Edison Ypi

Mbreti i Panairit

Edison Ypi Të jetë për mua, unë i bie shkurt. Nxjerr një VKM (Vari Këmborën Mushkës) për të zgjedhur Mbr...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni