LIVE UPDATES
Insights

Jeta përrallore e ministrave socialistë, hotelet, makinat dhe vilat e njerëzve që na qeverisin (SHIFRAT+FOTO)

25 Gusht 2019, 11:05 Nga DOSJA

TIRANE- Të enjten mbrëma, qetësia e një nate vere u prish nga disa fatura, të publikuara në media ku pasqyrohej luksi që ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, kishte bërë për gati 1 vit. Më shumë në Evropë sesa në Shqipëri, ministrja më hermetike e kabinetit qeveritar, kishte shpenzuar 700 euro nata, për të fjetur në hotelet më të mira të Francës, Italisë e Londrës.

S’vonoi dhe pas saj, në rrjetën e paparacëve ra ministri Blendi Klosi. Klosi udhëtoi mbrëmjen e djeshme drejt Stambollit me “business class”, ndërsa ende nuk është e konfirmuar nëse linja e zgjedhur ishte “Air Albania”.

Rasti i Gjonajt ka zgjuar vëmendjen e shqiptarëve në rrjetet sociale të cilët pyesin sepse duhet të jenë kaq të shtrenjtë qeveritarët tanë. Ç’është kjo dalldi për të shpenzuar mijëra euro për hotel, të paguar nga populli më i varfër i Ballkanit?

Ligjërisht, nuk dimë nëse ministrja ka bërë shkelje, por moralisht… një socialiste që paguan 1200 euro nata për të fjetur, përfaqësuese e popullit ku 81% nuk bënë as këtë vit pushime… sigurisht që s’mund të na e lejë fort të qetë ndërgjegjien.

Por tek Etilda do të rikthehemi sërish…

Është koha që me këtë rast të sjellim në vëmendje luksin e shfrenuar që kjo qeveri po e shton nga viti në vit, me shifra të frikshme.

Çdo ministër, çdo drejtor, zv.ministër, spikat me veshjet e shtrenjta, verën high class dhe sigurisht, makinat e luksit.

Dosja.al sjell disa episode nga ministrat aktualë dhe ata të larguar.

Elisa Spiropali, nikoqirja e PS me makinë 54 mijë euro

Ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali, reklamoi në 2018-ën makinën e saj superluksoze, “Mercedez-Benz GLA 200”, e cila sipas të dhënave në internet, kushton minimum 54 mijë euro.

Pak muaj më vonë, Spiropali tregoi në një emision televiziv, një orë e cila kushtonte mbi 3 mijë dollarë.

Një grua në politikë, pa asnjë biznes të deklaruar, qenka vërtet nikoqire…

Gent Cakaj, në “dashuri” me kuzhinierin e VIP-ave

Gent Cakaj, ministër i Jashtëm i deleguar, i propoganduar si ministri më i lexuar, njësoj si shokët e tij, ra pre e tundimit të pushtetit. Cakaj, u filmua pak javë më parë në restorantin e famshëm të kuzhinierit turk, Nusret.

Një darkë në këtë restorant, sipas të dhënave zyrtare të stafit të Nusret, shkon 1400 euro.

Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm është pronar i një vile në Gjirin e Lalzit. Në kohën kur media CNA.al, botoi lajmin raportoi se ministri e ka fshehur ta deklarojë këtë pasuri të tijën në formularin e pasurisë.

 

 

 

Një apartament duplex me sipërfaqe 120 m2, në një godinë me dy kate me sipërfaqe totale 480 m2. Vlera e vilës është minimumi 300 mijë euro, dhe nuk dihet arsyeja pse Lleshaj e ka fshehur atë, dhe kur është koha që ai ëshë bërë pronar i saj.

Erion Veliaj, kryebashkiaku i “thjeshtë” i Tiranës

Erion Veliaj, njihet për pasionin e tij për avionat “charter”. Sipas Grida Dumës, në vitin 2016, Veliaj udhëtoi me charter, me vlerë 60 – 70 mijë euro.

Dasma luksoze në Kala është vetëm maja e ajsbergut për Veliajn, pasi ai dhe bashkëshortja, Ajola kapen mat në jo pak raste me veshje luksi dhe udhëtime të shtrenjta.

Belinda Balluku, e fiksuar pas palestrës

Belinda Balluku, ministrja e re e Energjisë dhe Infrastrukturës, njësoj si paraardhësi Damian Gjiknuri, ka dobësi jetën vanitoze.

Dosja.al ka mësuar se Balluku ka investuar mijëra euro në hollin e ministrisë, vetëm e vetëm…me arsyetimin se duhet që konferencat ku del ministrja të jenë sa më të kuruara.

Një tjetër shembull mbi filofozinë e Ballukut për të bërë shtet, edhe rasti kur ajo drejtonte ‘Albcontrol’, dhe pagoi një kontratë me vlerë 66 milionë llekë për të trajnuar… dy anëtarë të stafit.

Kontrata e dytë, për të cilën mbahet mend Balluku në “Albcontrol’ është edhe ajo e pagesës së 61 milionë lekëve për instalimin e një piste vrapi, dhe disa pajisjeve të tjera të palestrës. E treta, janë këto foto nga festa e “Albcontrol’ e cila i përngjan një skene koncerti, ku paratë, vera dhe qejfi ishin në marrëdhënie stabël.

 

 

 

Taulant Balla, qejfliu i socialistëve të rilindur

Taulant Balla, kryetari i grupit parlamentar të PS njihet për jetën e tij të shtrenjtë. Sapo kthehet nga Librazhdi, Ballën e gjen tek “Telekom Lounge”, ku nën shoqërinë  e miqve konsumon verë të shtrenjtë, puro, dhe shishe të shtrenjta. E premta s’është njësoj pa Telekom apo jo z.Balla?

Ndërkohë që Berisha e akuzon për një luks të shfrenuar… Dosja.al sjell këtë foto nga  numri 2 i PS teksa zbret nga mjeti i tij për të hyrë në Kuvend.

Arben Ahmetaj, ish-ministër i Financave ka qenë në qendër të akuzave të Partisë Demokratike, për shkak udhëtimeve me çarter. PD akuzoi Ahmetajn, se sipas të dhënave që kishte në dorëzim, Ahmetaj ka shpenzuar 40 mijë euro për një fluturim me çarter.

Lindita Nikolla me vilë luksi dhe çanta Fendi

Berisha e ka akuzuar ish-ministren e Arsimit se ka një vilë e cila vlen rreth 1.3 milionë euro. Kjo akuzë është hedhur poshtë nga Nikolla, por asnjëherë nuk është përgënjeshtruar.

Ish-ministrja e Arsimit, në kohën që drejtonte dikasterin, mbante një çante “Fendi” e cila vlente 5100 euro, ndërkohë që e bija i studionte në Francë.

Damian Gjiknuri në Monte Carlo

Pushime luksi në Monte-Carlo. Ish-ministri i Energjitikës, përveç tualetit dhe garderobës personale që krijoi në ministri, pas shkarkimit iu dedikua dëshirave personale. Ai u fotografua pak muaj më parë teksa pushonte me të shoqen në Monte-Carlo.

Zyrat mondane dhe vera e shtrenjtë

Partia Demokratike e akuzon Edi Ramën se në vitin 2019, do të shpenzojë 18 milionë dollar për makina, kolltuqe dhe makina.

Rekordi është viti 2018, kur qeveria shpenzoi sipas të dhënave të publikuara nga Monitor, rreth 40 milionë euro për zyra, para që ishin shpenzuar edhe në vitet e shkuara.

Ndërkohë vetë kryeministri, është duke ndërtuar një ashensor privat në kryeministri.

Posta Shqiptare firmosi tenderin pak muaj më parë për të rikonstruktuar zyrat me një vlerë prej 30 milionë euro, ndërkohë që një tender i tillë u bë edhe një vit më parë..

Makinat Jaguar dhe bishat e luksit

Dita e seancave plenare është dita e luksit. Njësoj si në një parakalim “Oscar”, oborri i Kuvendit gumëzhin nga zhurma e takave, çantave të shtrenjta, borive të makinave luksoze, dhe parfumeve origjinalë.

Kuvendi mori sërish këtë vit 200 mijë euro mjete, ndërkohë që në vitin 2018, sipas shifrave zyrtare të publikuara nga vetë qeveria, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shpenzuar nga buxheti i tij, 88 milionë lekë për një limuzinë Sedan, ndërkohë që Agjencia Kombëtare e Turizmit, ka shpenzuar 100 milionë lekë për 1 automjet të vetëm.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

factcheck factcheck etilda gjonaj luksi qeveritar udhetimet e luksit te gjonajt etilda gjonaj luksi qeveritar udhetimet e luksit te gjonajt

Sondazh

Poll
Insights 24 Gusht 2019, 17:25

Edi Rama vjen në Toronto

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila ku...

Insights 23 Gusht 2019, 09:48

Kufijtё e normalitetit 

RUSI- Ministri i Jashtëm Heiko Maas e ka parë Rusinë dy ditë në perspektiva të ndryshme. Spektri arrin nga një grindje e hapu...

Insights 22 Gusht 2019, 09:25

Përtej çiltërsisë dhe magjisë së plazhit

Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja e njerëzve. Ngjajnë si në një film me projektim të ngadalësuar. Pamja përcj...

Insights 20 Gusht 2019, 17:45

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh