LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Hetimi ndaj Trump/ Ish-presidenti del të martë para gjykatës, mbledh 4 mln$ në 24 orë, e mbesa feston: Më në fund pak drejtësi (ZHVILLIMET)

• Zhvillime të reja nga SHBA. Ish-presidenti, Donald Trump pritet të dalë para gjykatës të martën për tu përballuar me akzuat penale. Dalja në gjykatë e Trump do të bëhet në katin e 15-të të gjykatës në Manhatan. • Ish-presidenti pritet të fluturojë nga Florida me avionin e tij privat dhe të dorëzohet te agjentët federalë. • Kjo pasi një juri e madhe ka paditur Trump se i ka dhënë 130,000 dollarë, yllit të filmave porno, Stormy Daniels. • Akuzat nuk janë ende publike dhe një avokat i Trump është shprehur se ende nuk e ka lexuar aktakuzën. • Por Trump nuk do të prangoset, pasi ato përdoren vetëm për të dyshuarit që mendohet se rrezikojnë arratisjen. • Siguria për mbërritjen e Trump do koordinohet nga FBI, NYPD, Shërbimi Sekret dhe oficerët e gjykatës së Nju Jorkut. • Gjatë 24 orëve të fundit ish-presideneti ka mbledhur mbi 4 milionë dollarë për kandidimin e tij presidencial në 2024. • Trump aktualisht është kandidati kryesor midis të gjithë pretendentëve të deklaruar dhe të mundshëm për nominimin republikan të Shtëpisë së Bardhë në vitin 2024. • Nuk ka asgjë në ligjin amerikan që e pengon një kandidat që shpallet fajtor për një krim të bëjë fushatë dhe të shërbejë si president. 

3 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

'Koha për të festuar'/ Mbesa e Trump reagon për aktakuzën ndaj tij: Më në fund pak drejtësi!

Hetimi ndaj Trump/ Ish-presidenti del të martë para gjykatës,
Mary L Trump

SHBA- Ish-presidenti, Donald Trump pritet të dalë para gjykatës të martën për tu përballuar me akzuzat penale. Në lidhje me këtë çështje ka reaguar edhe mbesa e tij, e cila është shprehur e lumtur duke thënë se më në fund po vendoset drejtësia për viktimat e tij.

Më në fund do të vendoset drejtësia. Le të gjejmë një minutë kohë për të festuar”, citoi ajo.

Por për çfarë akuzohet Donald Trump? 

Donald Trump po shkon drejt gjyqit duke shënuar kështu një ngjarje historike pasi është Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që vihet nën akuzë për një vepër penale. Por, për çfarë akuzohet Trump? Gjithçka nisi në vitin 2016. Ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat të cilave u rrëfue se kishte një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels që mos të fliste. Por kjo është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump i kaloi pagesën Cohen në llogarinë bankare, transferta u bë me shënimin ‘tarifë ligjore’. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat, që është një kundravajtje penale në Nju Jork.

1 MUAJ ME PARE

Pas aktakuzës, Donald Trump mbledh mbi 4 milionë dollarë në 24 orë

Hetimi ndaj Trump/ Ish-presidenti del të martë para gjykatës,
Donald Trump

SHBA- Donald Trump ka mbledhur mbi 4 milionë dollarë brenda 24 orëve për kandidimin e tij presidencial në 2024. Mediat e huaja raportojnë se pas lajmit për aktakuzën Trump, përsëriti pretendimet se ishte viktimë e një gjuetie shtrigash politike.

“Kjo rritje e pabesueshme e kontributeve bazë konfirmon se populli amerikan e sheh aktakuzën e Presidentit Trump si një armatim të turpshëm të sistemit tonë të drejtësisë nga një prokuror i financuar nga Soros. Amerikanë nga 50 shtete i dhuruan kontributi fushatës së ish-presidentit Trump brenda pesë orëve të para të "akuzës së rreme", -thuhet në deklaratë.

Trump, i cili është ish-presidenti i parë amerikan që përballet me një akuzë penale, do të dalë në gjyq të martën. Dalja në gjykatë e Trump do të bëhet në katin e 15-të të gjykatës në Manhatan, i akuzuar për përdhunim dhe sulm seksual në shkurt 2020.

Trump aktualisht është kandidati kryesor midis të gjithë pretendentëve të deklaruar dhe të mundshëm për nominimin republikan të Shtëpisë së Bardhë në vitin 2024. Nuk ka asgjë në ligjin amerikan që e pengon një kandidat që shpallet fajtor për një krim të bëjë fushatë dhe të shërbejë si president.

 

1 MUAJ ME PARE

Trump nuk do të paraqitet para Gjykatës me pranga – angazhohet FBI dhe NYPD për sigurinë

Hetimi ndaj Trump/ Ish-presidenti del të martë para gjykatës,
Foto ilustruese

SHBA- Seanca gjyqësore e Donald Trump është caktuar për të martën pasdite. Ish-presidenti pritet të fluturojë nga Florida me avionin e tij privat dhe të dorëzohet te agjentët federalë. Kjo pasi një juri e madhe ka paditur Trump se i ka dhënë 130,000 dollarë, yllit të filmave porno, Stormy Daniels. Akuzat nuk janë ende publike dhe një avokat i Trump është shprehur se ende nuk e ka lexuar aktakuzën.

Por Trump nuk do të prangoset, pasi ato përdoren vetëm për të dyshuarit që mendohet se rrezikojnë arratisjen. Siguria për mbërritjen e Trump do koordinohet nga FBI, NYPD, Shërbimi Sekret dhe oficerët e gjykatës së Nju Jorkut.

Burimet i thonë CBS se ata po përgatiten për skenarë të mundshëm që përfshijnë sulme kundër Trump, prokurorëve, anëtarëve të jurisë ose publikut. Trump, 76 vjeç, mohon akuzat, ndërsa të premten, Trump filloi të sulmonte gjyqtarin e caktuar për çështjen e tij, si një përpjekje për të minuar besueshmërinë e hetimit.

Në vitin 2016, ylli i filmit për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi me mediat duke i ofruar shitjen e rrëfimit të saj lidhur me marrëdhënien jashtëmartesore që kishte me Trump në vitin 2006 - një vit pasi ai u martua me gruan e tij aktuale, Melania. Por kur ekipi i zotit Trump e mori vesh këtë, avokati i tij, Michael Cohen, i pagoi 130,000 dollarë Daniels për të heshtur. Kjo nuk është e paligjshme.

Megjithatë, kur Trump rimbursoi Cohen, të dhënat i nënshkroi si tarifat ligjore. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje - një vepër penale - në Nju Jork. Presidenti Joe Biden nuk pranoi të komentonte lidhur me aktakuzën e ngritur ndaj paraardhësit të tij, pavarësisht se kishte presion mbi këtë çështje nga gazetarët.

Ndërkohë, në kanalet e mediave sociale të lidhura me ekstremistët dhe teoricienët e konspiracionit, njerëzit kërkuan një shpjegim pas akuzës së ish-presidentit Donald J. Trump. Disa e quanin atë viktimë të një gjuetie shtrigash demokrate për të shtypur ndikimin e tij dhe të tjerë e përshkruan atë si një 'mjeshtër i madh' që luan shah politik për të rimarrë presidencën.

Në vitet që kaluan, lëvizja politike e Trump ka përjetuar humbje të shumta elektorale. Disa mbështetës u burgosën pas sulmit në Kapitol. Peizazhi i mediave sociale ka ndryshuar dhe shtrirja dixhitale e Trump mbetet e kufizuar në rrjetin që ai ka krijuar vetë Truth Social./BBC

hetimi ndaj trump

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit