LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e PD-së për 14 majin! Kolegji Zgjedhor shqyrton ankimimin më 27 mars

• Për të dytën herë, Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve rrëzoi kërkesën e kryedemokratit Sali Berishën. • KAS rrëzoi kërkesën e Berishës që regjistrimi në zgjedhjet lokale të 14 majit, të mos bëhet me Enkelejd Alibeajn si kryetar të komananduar. • Sipas përfaqësuesve të Berishës, KQZ duhet të priste vendimin final të Kolegjit Zgjedhor për regjistrimin e PD së Alibeajt, pasi kështu rrezikojnë kolalicionin e tyre me Partinë E lirisë. • Përfaqësuesi ligjori i Rithemelimit, Ledio Nuraj theksoi se kryekomisioneri duhej të priste derisa vendimi të merrte formë të prerë dhe t’i kalonte të gjithë hapat. • Nga ana tjetër, përfaqësuesi i ligjori i PD-së së Alibeajt, tha se vendimi i KAS për regjistrimin e PD-së ishte detyrues dhe nuk mund të zhbëhet. • Por pritet që çdo diskutim të marrë fund të hënën, ditë kur pritet që Kolegji Zgjedhor të vendosë nëse do të pranojë vendimin e KAS që PD të përfaqësohet në zgjedhje me Enkelejd Alibeajn apo nëse do pranojë kërkesën e Berishës. • Praktikisht fati i zgjedhjeve dhe forcës më të madhe opozitare në vend, është në duart e trupës me 5 gjyqtare: Blerona Hasa (relatore), Manjola Xhaxho, Emona Muҫi, Esmeralda Xhili, Alma Kolgjoka. • Pritet vendimi.

7 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

KAS e rrëzoi, Berisha: Urdhër nga Rama! Ai kontrollon çdo qelizë të kësaj administrate

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha komentoi vendimin e KAS për rrëzimin e ankimimit të tij që të pezullohej regjistrimi i PD-së së Alibeajt në zgjedhje. Berisha tha para gazetarëve se KAS ka marrë urdhër nga Edi Rama. Për këtë të fundit, kreu i PD-së, shtoi se ka kontroll në çdo qelizë të administratës shtetërore.

“Është një urdhër nga Edi Rama. Rama sot është njeriu që edhe sot që nuk njeh asnjë ligj, rregull moral, që kontrollon çdo qelizë të kësaj administrate të këtij shteti”, tha Berisha.

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve rrëzoi sot me shumicë votash kërkesën ankimore të përgatitur nga Rithemelimi për pezullimin e regjistrimit të PD-së së Alibeajt për zgjedhjet vendore të 14 Majit.

2 MUAJ ME PARE

Ankimoi Alibeaj në krye të PD/ KAS rrëzon ankimimin e Sali Berishës

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e

Ankimoi Alibeaj në krye të PD/ KAS rrëzon ankimimin e Sali Berishës

vijon...

2 MUAJ ME PARE

Alibeaj kryetari i PD, ankimimi i Berishës/ KAS tërhiqet për vendimin, zbulohet ç'do ndodhë pas 30 minutash

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e
Pamje nga mbledhja

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka ankimuar vendimin për njohjen e Enkelejd Alibeaj si kreun e komanduar të forcës kryesore opozitare në vend, por vendimi është në "dorën" e Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve.

Aktualisht, trupa gjykuese e KAS është tërhequr për të marrë një vendim, i cili do të zbulohet se cilën anë do të mbajë pas 30 minutash.

2 MUAJ ME PARE

"Ç'dëme ju sjell mosregjistrimi?"/ Vazhdojnë DEBATET në KAS, përfaqësuesi i Berishës: Na rrezikohet koalicioni

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e
Pamje nga mbledhja

TIRANË- Përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, Ledio Nuraj ka kërkuar me çdo kusht pezullimin e regjistrimit me argumentin se kanë depozituar ankimim në Kolegjin Zgjedhor. Sipas tyre, vendimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve duhet hedhur poshtë me pretendimin se po i prishin punë koalicionit që PD ka regjistruar me Partinë e Lirisë, për të hyrë me forca të bashkuara në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 14 maj. Pasi u "mor në pyetje" nga Koli Bele dhe Ilir Rusmajli, Nuraj kërkoi edhe njëherë pezullimin e vendimit, ndërsa Rezart Kthupi nga PD e Alibeajt kundërshtoi kërkesën e Berishës. 

PJESË NGA DEBATET: 

Koli Bele: Ju ngrini dy probleme themelore, një që ka të bëjë me faktin që Komisioneri nuk duhet të veprojë para afatit 5 ditor, dhe pika e dytë çdo ankim në Kolegj, do sjellë automatikisht pezullimin?

Nuraj: është rast sepcifik, vendimi i KAS u mor, kështu që Komisioneri duhet të priste derisa të vendosje Kolegji Zgjedhor.

Koli Bele: Edhe për ne kjo çështje ka interes. Ka ndonjë bazë ligjore që mund të bëhet shkak për pezullimin. Këtu ka dhe një diskutim tjetër, çfarë do pezullohet?

Nuraj: Ka praktika ku komisioneri ka pritur Kolegjin Zgjedhor dhe nuk ka vendosur pas KAS.

Rusmajli: Kodi administrativ ka rregulluar deri në detaj çështjen e ekzekutueshmërisë së vendimeve, jeni në dijeni të këtyre dispozitave?

Nuraj: Jam në dijeni.

Rusmajli: nuk kemi nevojë që të zihemi për këtë punë, është e qartë ëq vendimi i KAs është i ekzekutueshëm. Janë të specifikuara qartë. Nëse jeni kaq i qartë sa jam unë, atëherë po iu bëj një pyetje; ju ia kërkoni komisionerit pezullimin, si ushtrim të diskrecionit të vetë administrativ.

Nuraj: Ia kërkojmë me dispozitat e kodit zgjedhor. Referimet që ka bërë Komisioneri për mendimin tonë i ka bëërë në ndihmë të vendimeve të KAS. Për ne duhet të priste për ekzekutimin e vendimit. Ka shkelje ligjore që komisioneri nuk e ka referuar ankesën time. Duhet ta merrte në shqyrtim dhe të jepte përgjigje që dhe në të ngrinim argumentimin tonë. Kjo është shkelje ligjore nga ana e komisionerit.

Rusmajli: Keni kundërshtuar në Kolegj Zgjedhor vendimin e KAS, keni kërkuar pezullimin e themelit.

Nuraj: Jo.

Rusmajli: Kolegji Zgjedhor merr vendim maksimalisht për 10 ditë. Pra në 10 ditë, 5 ditë kanë kaluar, çështja do të jetë e qartë për të gjithë. Mund të ndodhë që të bëhet regjistrimi nga e para e subjektit. Çfarë dëmi prisni që t'ju ndodhë në harkun e 5 ditëve që justifikimin e veprimeve?

Nuraj: Dëmet po vijnë...po flitet për një parti politike për të cilën anëtarësia ka vendosur një tjetër kryetar dhe të tjera organe qëndrore. Pavarësisht se çështja është ende në gjykatë, iu keni ndikuar me vendimin dhe regjistrimin në jetën e partisë politike. Dëmin e shohim dhe tek zgjedhjet. Që tek koalicioni, u ndërhy në bazë të vendimit.

Rusmajli: Kjo nuk ka lidhje me vendimin e Celibashit. Ky vendim duhet të pezullohej dhe duhet të na shpjegoni dëmin e mosregjistrimin e partisë tjetër. Jeni në të drejtën tuaj ligjore për të mos e pëlqyer fare vendimin tonë. Unë duhet të hesht, e di këtë raport. Unë e përjashtova vendimin e KAS. Desha të di vendimi i komisionerit, çfarë dëmi të rëndë mund t'ju sjellë ju? Se mund të jetë analizë në favor të kërkesës suaj.

Ledio Braho: Neni 164

2 MUAJ ME PARE

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e PD-së për 14 majin! Kolegji Zgjedhor shqyrton ankimimin më 27 mars

 

2 MUAJ ME PARE

Mblidhet KAS, shqyrtohet ankesa e Sali Berishës për njohjen e Alibeajt si kreu i PD

KAS rrëzon sërish Berishën, nuk pezullon regjistrimin e
Pamje nga mbledhja

TIRANË- Mblidhet Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve. Në mbledhjen e nisur mesditën e sotme, pritet që të shqyrtohet ankesa e Sali Berishës për njohjen e Enkelejd Alibeajt si kreu i Partisë Demokratike. 

"Kërkesa ankimore nr. 36, me objekt “Kundërshtimi i vendimit të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve, nr. 179, datë 18.03.2023 dhe ndryshimin e këtij vendimi, duke vendosur: Pezullimin e regjistrimit të subjektit “Partia Demokratike” me nënkryetar z. Enkelejd Alibeaj në cilësinë e kryetarit të komanduar, për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 14 maj 2023, deri kur Kolegji Zgjedhor të jetë shprehur me vendim përfundimtar për ankimimin e subjektit “Partia Demokratike e Shqipërisë” e përfaqësuar nga Kryetari z. Sali Berisha”,"-shkruhet në njoftim

ledio nuraj kas kas 23 mars 2023

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit