LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre para Komisionit të Ligjeve

• 14 kandidatët për Avokatin e Popullit kanë prezantuar platformat e tyre para Komisionit të Ligjeve. • Alket Jaupi, Bledar Dervishaj, Besim Ndërgjoni, Drita Avduli, Dardan Mustafa, Erald Aga, Endri Papajorgji, Edison Frangu, Robert Gajda, Lefterie Luzi, Sokol Hazizaj, Tartar Bazaj, Ilir Rusmali, Vitore Tusha kanë dalë para deputetëve e kanë folur për ambicien e tyre për të marrë këtë post. • Ky process është raundi i dytë, pasi dialogu me opozitën dështoi në dhjetor. Votimi për Avokatin e Popullit u shty për vitin 2023, sepse nuk u arritën 84 votat e nevojshme për asnjërin kandidat. • Opozita propozoi Ledio Brahon, por kryeministri Edi Rama ua bëri të qartë që asnjë nga socialistët s'do e votonin pasi ai ishte një jurist që PS kishte fituar çdo gjyq.

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Juristi: Jam i pasionuar pas të drejtave të njeriut, kjo më zgjon në mëngjes për të shkuar në punë. Do fokusohem dhe tek ndryshimet klimatike

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre
Alket Jaupi

TIRANË- Juristi Alket Jaupi është shprehur se do të fokusohet tek të drejtat e njeriut dhe ndryshimet klimatike nëse do të drejtojë Avokatin e Popullit. I pranishëm në Komisionin e Ligjeve, përballë deputetëve, Jaupi tha se ai gjatë gjithë karrierës ka pasur pasion tu kushtojë rëndësi të drejtave të njeriut. Ai shtoi se puna e përditshme i sjell kënaqësi, sidomos në këtë institucion. 

Pjesë nga prononcimi: 

Pyetje: Cili ka qenë pasioni yt dhe si e ke shprehur në punën në institucion dhe si do ta çosh më tutje, cila ishte gjëja që të zgjonte në mëngjes që të shkoje në punë në atë kohë? Keni shkruar ndonjë gjë për të drejtat e njeriut dhe për Avokatin e Popullit në gjithë këto vite? Avokati aktual, personi që shërben aktualisht ka shpjeguar risitë e Avokatit të Popullit për sa u përket objektivave, keni ndonjë ide se si mundet në sfidat që shoqëria jonë, si pjesë e shoqërisë globale po ballafaqohet, si do t'i adresoni në rolin e Avokatit të Popullit?

Alket Jaupi: Pasioni është ndjenjë e brendshme, një element, një ndjesi që individi e ndjen kur kupton se çfarë bën. Pasioni im për të drejtat e njeriut ka qenë i madh sepse kam kuptuar se njerëzit janë të ndjeshëm. Një sjellje e mirë dhe një fjalë e mirë ëhstë një kontribut për individin dhe shoqërinë. Puna e përditshme sjell kënaqësi dhe sidomos puna në Avokatin e Popullit. Në radhë të parë ka të bëjë me kënaqësinë që të jep tu shërbesh qytetarëve. Do të fokusohem dhe tek ndryshimet klimatike dhe tek efektet që sjellin në jetën e njeriut. 

2 MUAJ ME PARE

Prezanton kandidaturën për Avokatin e Popullit, Jaupi: Do ushtrojmë presion mbi qeverinë për minimumin jetik, takime çdo muaj me qytetarë

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre
Alket Jaupi

TIRANË- Juristi Alket Jaupi, i cili kandidon për Avokatin e Popullit thotë se do të ushtrojë presion pozitiv mbi qeverinë për të miratuar minimumin jetik. Përballë deputetëve në Komisionin e Ligjeve, Jaupi tha se do të zhvillojë takime njëherë në muaj me prani të qytetarëve. Ai tha se do të përdorë çdo mjet të mundshëm që të realizojë çdo iniciativë. 

Pjesë nga prononcimi: 

Pyetje: Qeveria nuk e ka miratuar minimumin jetik, edhe pse Avokati i Popullit ka miratuar raporte të vazhdueshme. Cili do të jetë vendimi juaj për presionin që do t'i ushtroni qeverisë për miratimin e minimumit jetik?

Alket Jaupi: Unë institucionin e Avokatit të Popullit e shikoj të hapur për qytetarët. Unë e di potencialin, burimet njerëzore që ka ky institucion. Jam konfident që është i realizueshëm, e kam fjalë për mbledhje të hapura. Ky është roli i institucionit, të jetë bashkëpunues, ndërveprues. Unë konceptoj që edhe zyrat rajonale kanë një rëndësi të veçantë. Qytetarët duhet ta ndjejnë që ky institucion është në shërbim të tyre. Një herë në muaj do të ketë takime të hapura.

Përsa i përket minimumit jetik, AP e ka sjellë shumë herë në vëmendje. Do të bëjmë presion pozitiv të vazhdueshëm me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion. 

2 MUAJ ME PARE

AP/ Juristi Jaupi: Ia kam gjetur diagnozën këtij institucioni, kam dhe kurën

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre
Alket Jaupi

TIRANË- Alket Jaupi ka prezantuar platformën e tij para Komisionit të Ligjeve si kandidat për Avokatin e Popullit. Jaupi parashtroi studimet e kryera, detyrat që ka mbajtur dhe punimet shkencore që ka zhvilluar. Ai tha se nga 25 vite karrierë si jurist, 21 i ka përdorur duke iu përkushtuar të drejtave të njeriut, gjë që sipas tij, e favorizojnë në këtë kandidaturë. Jaupi tha se e ka studiuar mirë dhe se e ka gjetur 'diagnozën' e Avokatit të Popullit, por ka dhe kurën. 

Pjesë nga prezantimi i Jaupit: 

Jam diplomuar si jurist në vitin 1995 në fakultetin e drejtësisë në Universitetin e Tiranës. Kam 25 vite eksperiencë në fushën e të drejtave të njeriut. Një pjesë e mirë, 21 vite, ka të bëjë me punësimin tim pranë Avokatit të Popullit, si këshilltar, Sekretar i Përgjithshëm, ndihmëskomisioner dhe shumë detyra të tjera me mjaft rëndësi. Është një eksperiencë e gjatë, e cila sikurse është paraqitur në platformën time, përsa i përket aspektit të titujve, unë jam doktor shekencave. E kam fituar këtë titull në vitin 2018 me një program për të drejtat e njeriut. E shfrytëzova, dhashë një kontribut dhe fitova gradën. Aktualisht jam këshilltar i Presidentit të Republikës. Mbuloj të gjithë aspektin ligjor. Kjo eksperiencë më ka dhënë mundësi që përveç njohurive të thella, të kem mundësi të shoh dhe shumë gjëra nga jashtë. Kam kryer një sërë punimesh shkencore për çështje që lidhen me funksionimin e Avokatit të Popullit. Kandidova në vitin 2021 për në Gjykatë ne Posaçem, u rendita me pikë të larta sipas KED. Cilat janë arsyet pse unë kandidoj? Besoj se është një institucion që ka një kontribut të rëndësishëm në shoqërinë shqiptare. Kam pasion që nuk do të më mungojë. Ky është një institucion që është në fazën e konsolidimit. Do të ndihmoj që ky institucion të kthehet me imazh të konsoliduar për faktin që mbron të drejtat e njeriut. Kandidoj sepse e njoh thellësisht këtë institucion, i njoh diagnozën dhe jam i gatshëm t'i jap edhe kurimin. AP ka arritur disa standarte, por zhvillimi i standarteve të reja është një proces që duhet të ndodhë. 

avokati i popullit

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…