LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe RMV. Petkov: S'hiqet vetoja

•27 vende të BE-së janë mbledhur sot në një samit dyditor në Bruksel. •Takimi i liderëve të BE-së dhe gjashtë partnerëve nga Ballkani Perëndimor ka nisur në orën 09.30 në ndërtesën e Këshillit Evropian. • BE njofton se presin shkëmbim të mendimeve me partnerët e Ballkanit Perëndimor për mundësitë për forcimin e procesit të anëtarësimit. •Projekt-konkluzionet, që do të miratohen nga udhëheqësit e BE-së për Ballkanin Perëndimor, përsërisin mbështetjen për perspektivën e anëtarësimit në BE për vendet e rajonit, duke bërë thirrje për reforma të vazhdueshme dhe zgjidhjen e çështjeve të hapura dypalëshe, duke përfshirë normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. • Kryeministri Edi Rama ka lëshuar kritika ndaj Bullgarisë duke e konsideruar një turp dhe një pengmarrje të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut veton e vendosur. • Ish-kryeministri bullgar nga ana tjetër thotë se nuk ka shansë që të hiqet vetoja gjatë Samitit

38 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Vulin ironizon vendimin e KE për Ukrainën: Për të marrë statusin u dashka të bësh luftë me Rusinë

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Aleksandar Vulin

"Deri dje, Bashkimi Evropian nuk ishte aleancë ushtarake, as gjendja e luftës nuk ishte kusht për fillimin e negociatave, por tani e shohim se është vendimtare, dhe nëse kushti që Serbia të përparojë më shpejt drejt Bashkimit do të ishte të shkojë në luftë me dikë, atëherë faleminderit, nuk ia vlen”, tha ministri i Brendshëm i Serbisw Aleksandar Vulin. Danas shkruan se në një deklaratë me shkrim, Vulin deklaroi se Bashkimi Evropian ka vendosur të mos pretendojë se ka të njëjtat rregulla për të gjithë ata që duan të anëtarësohen në atë organizatë, kështu që Ukraina u bë kandidate për anëtarësim pavarësisht se nuk i përmbush standardet, të cilat janë zbatuar me kaq kujdes për të. vendet ballkanike.

“Ajo kapërceu disa dekada presione, shantazhe dhe burokraci dhe nuk i është dashur të luftojë me luftën kundër korrupsionit, duke përmbushur kriteret në fushën e drejtësisë apo reformat ekonomike dhe nuk ka nevojë të flitet për bashkëpunim me gjykatat që përcaktojnë luftën”, tha Vulin.

Ai vuri në dukje se pjesëmarrja e Ukrainës në luftë ishte e mjaftueshme për të nisur negociatat, duke shtuar se ai as që mund të imagjinonte se cili do të ishte kushti për përfundimin e procedurës së pranimit dhe se shpresonte që Moldavia nuk do të duhej të premtonte se do të shkonte në luftë dhe se u miratua statusi i kandidatit, fjale nderi, pa detyrim per te bere lufte.

"Nëse kriteri vendimtar për anëtarësim apo fillimin e procesit të anëtarësimit është që vendi të jetë kandidat në luftë, atëherë Serbia mund të kishte nisur negociatat në vitin 1999, por duket se rregulla të tilla nuk vlejnë për ato të bombarduara nga NATO, por për Aderimi i shpejtë në Bashkimin Evropian duhet të përplaset me Rusinë, tha Vulin.

Ai shtoi se i uron fat Ukrainës dhe se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk duhet të hyjnë në luftë me askënd për të nisur negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Zbulohet lëvizja e re e BE-së! Statusi i kandidatit për Bosnjën, në tetor ose dhjetor

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Pamje nga Samiti i Brukselit

Bashkimi Evropian ka konfirmuar gatishmërinë e tij për t’i dhënë Bosnje e Hercegovinës statusin e një kandidati për anëtarësim të plotë në BE. Shtetet anëtare i kërkuan Komisionit Evropian (KE) të përgatisë një raport të ri mbi procesin e reformave në vend, pas të cilit BE do të jetë gati të shqyrtojë mundësinë e dhënies së statusit të kandidatit.

“Bashkimi Evropian është i gatshëm t’i japë Bosnjë dhe Hercegovinës statusin e një vendi kandidat dhe, për këtë qëllim, i bën thirrje Komisionit (Evropian) që t’i raportojë pa vonesë Këshillit të BE-së mbi zbatimin e 14 prioriteteve kryesore të përcaktuara në opinion “, thuhet në konkluzionet e miratuara pas takimit të krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së më 23 qershor.

Burime diplomatike në Bruksel kanë konfirmuar se me kandidaturën e Sarajevës do të merret Presidenca çeke, e cila do të ketë mandat nga 1 korriku deri më 31 dhjetor të këtij viti. Këto burime konfirmuan, gjithashtu, se presin një reagim relativisht të shpejtë nga KE-ja në mënyrë që liderët evropianë të trajtojnë çështjen e statusit kandidat për Bosnje e Hercegovinën dhe, nëse është e mundur, të vendosin sa më shpejt që të jetë e mundur në samitin e rregullt që do të mbahet në tetor dhe në mbledhjen e dhjetorit të krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së.

Në Samitin e Bashkimit Evropian (BE), çështja e statusit kandidat për Bosnjën u shfaq si problem, sepse Sllovenia nuk lejoi miratimin e një pakete konkluzionesh ku u hoq vendimi për Ukrainën dhe Moldavinë, deri në një vendim më specifik.

Në lidhje me statusin e kandidatit është përfshirë në kapitullin e Ballkanit Perëndimor. Si rezultat i këtij debati, BE-ja nuk mundi të shpallte me kohë vendimin për dhënien e statusit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë.

Përpara samitit, kryeministri slloven, Robert Golob, njoftoi se do të kërkonte që në përfundimet e samitit, liderët e BE-së të përcaktojnë kornizën kohore kur Bosnja do të marrë statusin e kandidatit dhe se ai është i gatshëm të insistojë në këtë çështje, “nëse është e nevojshme, deri në mëngjes”.

Sipas burimeve jozyrtare, kjo nismë sllovene është përkrahur nga Kroacia, Austria dhe më vonë Hungaria. Në fund, u gjet një formulim kompromisi që konfirmon gatishmërinë e BE-së për t’i dhënë Bosnje e Hercegovins statusin e kandidatit, por pas një raporti të ri nga Komisioni Evropian.

Në vitin 2019, Bosnja dhe Hercegovina mori një opinion negativ nga KE-ja për aplikimin për anëtarësim të plotë në BE. Vendi duhet të plotësojë 14 kritere për të marrë statusin e kandidatit dhe kjo është përsëritur nga institucionet e Brukselit prej vitesh.

Megjithatë, rekomandimi i KE për t’i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit “me mirëkuptimin” se vendi do të plotësonte më pas kushtet e nevojshme, ngriti çështjen e Bosnjes si një vend, statusi i kandidatit të të cilit lidhet me pranueshmërinë e mëparshme./REL

1 JAVE ME PARE

Analiza e Reuters: Rama flet për 'impotencën' e BE, s'hapen negociatat

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama

BRUKSEL- Një samit i liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor dështoi të enjten për të kthyer një ngërç mbi një ofertë të ngecur për anëtarësim në BE nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, edhe pse Ukraina ishte vendosur të bëhej një kandidat zyrtar për anëtarësim.

Të ndarë nga vendimi i Ukrainës më vonë të enjten, liderët e gjashtë vendeve ballkanike të Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë shprehën zhgënjimin që negociatat nuk kanë filluar ose janë ngecur, vite pasi iu premtua anëtarësimi eventual në BE. Në samit, BE ritheksoi premtimin e saj të bërë gati dy dekada më parë për t'u dhënë vendeve të Ballkanit anëtarësimin pasi ato të zbatojnë reforma të thella ekonomike, gjyqësore dhe politike.

"Takimi përsëriti qartë dhe pa mëdyshje perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian”, tha një zyrtar i BE-së.

Por vetoja e Bullgarisë, anëtare e BE-së, ka mbetur në fuqi që nga viti 2020 dhe bllokoi bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut për një mosmarrëveshje në lidhje me historinë dhe gjuhën. Shqipëria po frenohet gjithashtu sepse BE e ka lidhur përparimin e saj me atë të Maqedonisë së Veriut.

'IMPOTENCA'

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se ishte një "turp" dhe gjithashtu akuzoi liderët e BE për "impotencë" për dështimin e presionit ndaj Sofjes për të bërë lëshime.

"Është një turp që një vend i NATO-s, Bullgaria, rrëmben dy vende të tjera të NATO-s, pikërisht Shqipërinë dhe Maqedonia e Veriut, në mes të një lufte të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës me 26 vende të tjera të BE-së të ulur në një shfaqje të frikshme impotence”,-u tha Rama gazetarëve, duke iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

Rama, i cili mendoi shkurtimisht të mos merrte pjesë në samit, tha se ai ua bëri të qartë qëndrimin e tij liderëve në seancën e tyre me dyer të mbyllura të enjten. Megjithatë, kolapsi i koalicionit qeveritar bullgar të mërkurën nënkuptonte se nuk kishte mundësi për një përparim në Bruksel.

Vendime të tilla të BE-së kërkojnë unanimitet midis 27 shteteve.

“Edhe një pandemi... një luftë kërcënuese nuk ka mundur t'i bashkojë ata,”- tha Rama për përçarjen e liderëve të BE-së, duke iu referuar luftës në Ukrainë.

Megjithatë, kryeministri bullgar Kiril Petkov, i cili përfaqësoi vendin e tij pavarësisht se humbi qeverinë prej një votëbesimi të mërkurën, tha se shpresonte për mbështetje për Maqedoninë e Veriut në parlamentin bullgar së shpejti, pa dhënë më shumë detaje. Kryeministri holandez Mark Rutte tha gjithashtu se mund të ketë një zgjidhje për këtë çështje javën e ardhshme, duke iu referuar shpresave se parlamenti i Bullgarisë do të mblidhet për të mbështetur heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.

Qytetarët e Ballkanit kanë ëndërruar prej kohësh anëtarësimin në BE pas luftërave etnike të viteve 1990, pasi Jugosllavia u shpërbë.

Por vendet veriore si Franca dhe Holanda e kanë ngecur procesin e "zgjerimit" të BE-së, nga frika e një përsëritjeje të pranimit të nxituar të Rumanisë dhe Bullgarisë në 2007 dhe migrimit të keqadministruar të punëtorëve të Evropës Lindore në Britani që ktheu shumë britanikë kundër BE-së./Marrë nga Reuters

1 JAVE ME PARE

Haradinaj ironizon mos liberalizimin e vizave: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Ramush Haradinaj

KOSOVË- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar për mos liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Me anë të një postimi në Facebook, Haradinaj shkruan se sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës.

"Sot nuk humbi Albini por populli i Kosovës. Liberalizimin e kemi merituar shumë vite më herët por as sot nuk e morëm," ka shkruar ai shkurtimisht në Facebook.

Ndërkohë presidentja e vendit Vjosa Osmani, që po merr pjesë në samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, tha se Kosova ka marrë mbështetje deklarative për liberalizimin e vizave.

1 JAVE ME PARE

Ukraina mori dritën jeshile, Zelenskyy: Ky është një moment unik dhe historik

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka reaguar pas vendimin të Këshillit të Evropës për t'i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Me anë të një postimi në Twitter, Zelenskyy shkroi se përgëzon vendimin e Këshillit Evropian. Duke cituar postimin në Twitter të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, që shpalli vendimin, Zelensky tha se ky është një moment unik dhe historik në marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe Ukrainës.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba gjithashtu shkroi në Tëitter: Ukraina do të mbizotërojë. Evropa do të mbizotërojë.

Tëeet-i i tij, i shoqëruar nga një video e shkurtër me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, thoshte: Sot shënon fillimin e një rrugëtimi të gjatë që do të ecim së bashku. Populli ukrainas i përket familjes evropiane. E ardhmja e Ukrainës është me BE-në. Ne qëndrojmë së bashku për paqen.

Sot është mbajtur Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel me pjesmarrjen e 27 vendeve anëtare, 6 liderëve të rajonit si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Gjatë Samitit është diskutuar vijimi i integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ku procesi nuk vijon për shkak të vetos së Bullgarisë. Ndërkohë që pjesë e diskutimeve ka qenë dhe liberalizimi I vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave me Bosnje Hercegovinën. Për asnjë nga 6 vendet e rajonit nuk pati përparim në rrugën europiane çka ka sjellë dhe zhgënjime te liderët e tyre pjesmarrës në Samit.

1 JAVE ME PARE

'S'i e shpjegoni impotencën për zhbllokimin e vetos bullgare?'/ Macron: Kemi bërë shumë punë, por është e vështirë

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Emmanuel Macron, Charles Michel dhe Ursula von der Leyen

BRUKSEL- Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se ata kanë shumë punë për të bërë për të hequr veton bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut. Në një deklaratë për mediat, Marcron tha se ata po mbështeten nga politikanët bullgarë në mënyrë që të hiqet vetoja në parlament. Megjithatë ai shtoi se ka ende shpresë për çeljen e negociatave javën që vjen, por e gjitha varet nga Bullgaria. 

PJESË NGA KONFERENCA:

Erisa Zykaj: BE ka thyer shumë taboo, por si e shpjegoni impotencën kur vjen puna tek Shqipëria dhe RMV kur keni vetëm një vend që ka këtë problem?

Macron: Kemi bërë shumë punë, është e vështirë. RMV ndryshoi emrin, kushtetutën. Edhe Bullgaria vendosi të bënte kushte. Nuk thashë që është e drejtë ajo që iu bë RMV, por nuk bëjmë dot sikur nuk po ndodh asgjë në Bullgari. Përgëzoj kryeministrin se u përpoq ta zgjidhte problemin me kurajo. Po mbështetëm tek të gjithë politikanët që të heqin veton në parlament. Keni të drejtë, Shqipëria dhe RMV kanë pritur shumë.

Sot është mbajtur Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel me pjesmarrjen e 27 vendeve anëtare, 6 liderëve të rajonit si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Gjatë Samitit është diskutuar vijimi i integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ku procesi nuk vijon për shkak të vetos së Bullgarisë. Ndërkohë që pjesë e diskutimeve ka qenë dhe liberalizimi i vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave me Bosnje Hercegovinën. Për asnjë nga 6 vendet e rajonit nuk pati përparim në rrugën europiane çka ka sjellë dhe zhgënjime te liderët e tyre pjesmarrës në Samit.

1 JAVE ME PARE

Shqipëria dhe RMV s'i çelën negociatat, Macron: Duhet të ndërhyjmë ne për heqjen e VETO-s bullgare

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe

BRUKSEL- Presidenti francez Emannuel Macron ka deklaruar se për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, duhet të ndërhyjnë për heqjen e vetos bullgare. Gjatë një deklarate për media, Macron tha se është detyra e tyre që të bëjnë më të mirën për të siguruar që vetoja të hiqet. 

"Presidenti Michel foli për diskutimet tona mëngjesin e sotëm për Ballkanin Perëndimor. Ne do të bëjmë më të mirën për t'u siguruar që Veto-ja të hiqet nga Parlamenti bullgar. Është detyra jonë ta bëjmë që RMV të ndërmarrë hapin e fundit sepse ka bërë shumë së fundmi. E po ashtu edhe për Shqipërinë," tha Macron.

Sot është mbajtur Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel me pjesmarrjen e 27 vendeve anëtare, 6 liderëve të rajonit si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Gjatë Samitit është diskutuar vijimi i integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ku procesi nuk vijon për shkak të vetos së Bullgarisë. Ndërkohë që pjesë e diskutimeve ka qenë dhe liberalizimi i vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave me Bosnje Hercegovinën. Për asnjë nga 6 vendet e rajonit nuk pati përparim në rrugën europiane çka ka sjellë dhe zhgënjime te liderët e tyre pjesmarrës në Samit.

1 JAVE ME PARE

Vendimi/ Ukraina dhe Moldavia marrin dritën jeshile drejt BE-së

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe

BRUKSEL- Udhëheqësit evropianë i kanë dhënë Ukrainës statusin e kandidatit, në një vendim historik që hap derën për anëtarësimin në BE për vendin e shkatërruar nga lufta dhe i jep një goditje Vladimir Putinit. The Guardian shkruan se udhëheqësit e BE-së në takimin në Bruksel miratuan statusin e kandidatit të Ukrainës të enjten mbrëma, gati katër muaj pasi presidenti i vendit, Volodymyr Zelenskiy, nisi ofertën e vendit të tij për t'u bashkuar me bllokun në ditët e para të pushtimit rus. Moldavisë iu dha gjithashtu statusi kandidat.

Kalimi nga aplikanti në kandidat zakonisht zgjat me vite, por BE-ja e ka përshpejtuar në mënyrë dramatike procesin, mes zemërimit mbi brutalitetin e sulmit të paprovokuar rus dhe për të treguar solidaritet me mbrojtësit e Ukrainës. Komisioni javën e kaluar u bëri thirrje udhëheqësve të BE-së që t'i japin Ukrainës statusin e kandidatit. 

Ukraina po kalon ferr për një arsye të thjeshtë: dëshirën e saj për t'u bashkuar me BE-në. Opinioni ynë pranon përparimin e jashtëzakonshëm që demokracia [ukrainase] ka arritur që nga protestat e Maidan të vitit 2014,” tha Von der Leyen.

Sot është mbajtur Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel me pjesmarrjen e 27 vendeve anëtare, 6 liderëve të rajonit si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Gjatë Samitit është diskutuar vijimi i integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ku procesi nuk vijon për shkak të vetos së Bullgarisë. Ndërkohë që pjesë e diskutimeve ka qenë dhe liberalizimi I vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave me Bosnje Hercegovinën. Për asnjë nga 6 vendet e rajonit nuk pati përparim në rrugën europiane çka ka sjellë dhe zhgënjime te liderët e tyre pjesmarrës në Samit.

1 JAVE ME PARE

BBC: Ballkani “i zemëruar”, ukrainasit presin të marrin statusin e vendit kandidat për në BE

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Foto ilustruese

KIEV- Ukraina pritet të miratohet si kandidate për BE në një samit të liderëve në Bruksel, pasi Komisioni Evropian dha dritën jeshile. Ukraina aplikoi disa ditë pas pushtimit rus në shkurt dhe që atëherë procesi ka ecur me një shpejtësi rekord.

Ambasadori i saj në BE i tha BBC-së se do të ishte një nxitje psikologjike për ukrainasit. Por Vsevolod Chentsov pranoi se "integrimi i vërtetë" mund të fillonte vetëm kur të mbaronte lufta.

Statusi i kandidatit është hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit në BE dhe Franca tha këtë javë se kishte "konsensus total" për Ukrainën.

Por mund të duhen shumë vite për t'u bashkuar dhe nuk ka asnjë garanci për sukses. 'Pse duhet të presim?'

Disa shtete të BE-së kanë rënë dakord të mbështesin kandidaturën e Ukrainës, me kusht që t'i bashkëngjiten kushte përpara fillimit të negociatave të pranimit, duke përfshirë reformat gjyqësore dhe kundër korrupsionit. Nuk është e qartë se kur mund të fillojnë negociatat, por presidenti i Komisionit Evropian tha se procesi do të jetë "i bazuar në merita" dhe "nga libri". Komisioni do të bëjë një bilanc në fund të vitit 2022.

Aplikimi i Moldavisë rekomandohet gjithashtu për miratim të kushtëzuar ndërsa Gjeorgjia pritet të refuzohet, megjithëse Komisioni Evropian tha se vendi mund t'i përkasë BE-së në "kohën e duhur". Hapi do të jetë padyshim një moment i madh për Ukrainën, dhe një moment popullor.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka folur për dëshirën e vendit të tij për statusin e kandidatit në pothuajse çdo fjalim gjatë javës së kaluar. Ai e di se nisja në rrugën e anëtarësimit në BE do ta zhvendosë përgjithmonë Ukrainën jashtë sferës së ndikimit të Rusisë.

Jashtë ndërtesës së samitit, aktivistja Anna Melenchuk nga Kievi i tha BBC-së: Njerëzit që njoh po vdesin çdo ditë nga duart e ushtarëve rusë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të kemi mbështetjen e Bashkimit Evropian.

Si do të reagojë Rusia?

Kremlini e dinte se kjo ishte në kartat dhe tashmë ka vepruar sikur të mos ishte ndonjë gjë e madhe. Javën e kaluar në Shën Petersburg, presidenti Vladimir Putin pretendoi se ai nuk kishte "asgjë kundër" anëtarësimit të mundshëm të Ukrainës në Bashkimin Evropian: Është vendimi i tyre sovran për t'u bashkuar me sindikatat ekonomike ose jo.

Presidenti Putin dikur i përshkroi rusët dhe ukrainasit si "një popull, një tërësi e vetme" dhe e sheh Ukrainën si një territor që, historikisht, i përket Rusisë. Pushtimi rus shihet gjerësisht si përpjekja e tij për ta detyruar Ukrainën të kthehet në orbitën e Moskës dhe ai nuk tregon asnjë shenjë për t'i dhënë fund ofensivës.

Statusi i kandidatit në BE për Ukrainën i dërgon një mesazh të fortë Moskës: se as Kievi dhe as Brukseli nuk e pranojnë vizionin e Putinit për një rend të ri evropian.

Por ai do të jetë i vetëdijshëm se rruga nga statusi i kandidatit drejt anëtarësimit në BE është e gjatë. Përgjatë rrugës Ukraina do të përballet me shumë pengesa - me shumë mundësi që shumë prej tyre vendosen atje nga Rusia.

Frustrimi ballkanik

Procesi i gjatë i anëtarësimit në BE i irritoi udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në një samit të veçantë të Brukselit të enjten. Kryeministri shqiptar Edi Rama paralajmëroi Kievin të mos ketë iluzione: "Maqedonia e Veriut është kandidate [për] 17 vjet nëse nuk e kam humbur numërimin, Shqipëria tetë, kështu që mirë se erdhe në Ukrainë."

Kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski duke shprehur "pakënaqësinë" e tij për mungesën e përparimit në përpjekjet e tyre për t'u bashkuar me BE. Bullgaria po bllokon efektivisht ofertat e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, ndërkohë që vendet e tjera nuk kanë bërë ende reformat e nevojshme.Disa diplomatë të BE-së kanë shprehur më parë shqetësime se dhënia e statusit të kandidatit për Ukrainën mund të ofrojë shpresë të rreme.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në maj se perspektiva e anëtarësimit ishte me dekada larg dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se konflikti mund të zgjasë me vite.

"Ne nuk e pranojmë idenë e radhës," i tha BBC-së i dërguari i BE-së i Ukrainës, duke treguar punën e kryer që kur BE dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje asociimi në 2014.

Plani i Macron për komunitetin më të gjerë të BE-së

Përveç vendosjes për statusin e kandidatit, udhëheqësit e BE-së do të diskutonin gjithashtu sigurinë ushqimore në dritën e bllokadës së porteve të Ukrainës nga Rusia, të dënuar nga shefi i politikës së jashtme të BE këtë javë si një krim lufte.

Ata po shqyrtonin gjithashtu propozimin e Presidentit Macron për një "Komunitet Politik Evropian" më të gjerë, për të përfshirë vendet në pritje për t'u bashkuar me BE-në apo edhe ato që janë larguar, të cilat aktualisht do të përfshijnë vetëm Mbretërinë e Bashkuar.

Ndonëse një numër diplomatësh të BE-së e kanë hedhur poshtë idenë si gjysmë të pjekur, ambasadori ukrainas nuk e hodhi poshtë idenë pa dore. Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, ka thënë se preferenca e saj do të ishte ndërtimi i strukturave ekzistuese si G7 dhe NATO.

1 JAVE ME PARE

Nisja e bisedimeve me Tiranën e Shkupin, ende e bllokuar/ VOA: E sotmja nuk ishte ditë e mirë!

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Foto ilustruese

Në Bruksel, vendet anëtare të Bashkimit Europian nuk arritën as sot të zyrtarizojnë nisjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për shkak të vetos së Bullgarisë ndaj Shkupit. Kryeministri Edi Rama deklaroi se fryma e zgjerimit është deformuar duke lejuar marrjen peng të procesit nga shtetet individuale. Ndërsa kryeministri maqedonas shprehu gatishmërinë për të biseduar për propozimin francez të zgjidhjes së ngërçit, duke saktësuar se në formën e paraqitur është i papranueshëm për Maqeoninë e Veriut.

Udhëheqësit e Ballkanit perëndimor ishin ftuar sot në Bruksel për t’u ulur në një tryezë me krerët e vendeve të Bashkimit Europian, si një përpjekje e BE-së për t’i dhënë energji të reja procesit të integrimit dhe për të dëshmuar afërsinë me rajonin.

Por të paktën për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, e sotmja nuk ishte një ditë e mirë. Për ta kishte më shumë vend për zhgënjim, ndërsa udhëheqësit europianë, ishin të detyruar t’i nënshtroheshin vetos së Sofies ndaj Shkupit, pa mundur që në takimin e mëpasshëm mes tyre të jepnin dritën jeshile për fillimin e bisedimeve për anëtarësim me dy vendet ballkanike.

Kryeministri shqiptar Edi Rama deklaroi pas takimit se sipas tij “arsyeja nuk është thjesht Bullgaria. Bullgaria është një fatkeqësi, por nuk është vetëm Bullgaria, por është fryma e deformuar e zgjerimit, një frymë tërësisht e deformuar dhe Bullgaria është shprehja më e dukshme e saj”, tha ai duke shtuar se “fryma e zgjerimit ka kaluar nga vizioni i përbashkët i një komuniteti tek marrja peng nga shtetet individuale dhe ne e kemi parë. Sa herë që ka diçka që ndodh në një shtet anëtar, menjëherë ky mjet bllokimi vihet në lëvizje”.

Zoti Rama e quajti një turp faktin që “një vend i NATO-s që merr peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërkohë që në oborr të Europës ka një luftë, dhe po ashtu nën sytë e 26 vendeve që janë krejt të pafuqishme së bashku”. Ai shtoi më tej se “agresioni rus kundër Ukrainës po merr kështu një ndihmë mjaft bujare dhe të pa kërkuar nga një vend i NATO-s, Bullgaria, për të destabilizuar një vend tjetër të NATO-s, Maqedoninë e Veriut dhe për të fryrë më tej mllefin, pakënaqësinë në një fqinjësi si e jona, që është një hallkë e dobët në gjithë këtë situatë”.

Për kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski “kjo që po ndodh është një problem serioz dhe goditje serioze ndaj besueshmërisë së BE-së. Po humbasim kohë të çmueshme të cilën realisht nuk e kemi në dispozicion”, tha ai duke kujtuar se “Maqedonia e Veriut njihet si vend që arriti të zgjidhë probleme të vështira dhe të hidhura, si një vend që është i përkushtuar për gjetjen e zgjidhjeve të pranueshme dhe të mbështetura mbi vlerat evropiane dhe dinjitetin e qytetarëve. Me po këtë ide ne hymë edhe në procesin e bisedimeve me Bullgarinë”.

Për zgjidhjen e ngërçit me Bullgarinë, Franca e cila ka presidencën e radhës së Bashkimit Europian, deri në fund të muajit, ka ofruar një zgjidhje. Propozimi është pranuar dhe nga opozita bullgare, por ai duhet të kalojë më parë në parlament, ndërkohë që një ditë më parë qeveria e kryeministrit Kiril Petkov u rrëzua gjatë një mocioni votbesimi.

Për kryeministrin maqedonas. në formën siç ështe paraqitur, “propozimi është i papranueshëm”. Ai shtoi se “nëse gjatë presidencës franceze arrihet mirëkuptim për qëndrimet tona, ne jemi të gatshëm të përfshihemi në bisedime. Qytetarët e Maqedonisë së Veriut – theksoi ai – duhet të jenë të qetë; në kemi në plan të parë interesat strategjike dhe synimet e shtetit. Askush nuk mund të na imponojë cfarëdo zgjidhje pa pëlqimin tonë. Ne bëmë gjithshka, tani BE-ja e ka radhën”, deklaroi kryeministri Kovaçevski.

Të dy kryeministrat u shfaqën në konferencë shtypi së bashku me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, si tre nxitësit e projektit Ballkani i Hapur, për të cilin ata ritheksuan se do të çojë përpara vendet e tyre, ndërkohë që procesi i integrimit vijon me zigzaget e tij.

Kryeministri Rama deklaroi se në takimin me krerët e vendeve të BE-së, kishte folur dhe për atë që e quajti “një pengmarrje tjetër, pengmarrjen e qytetarëve të Kosovës, të cilët nuk lejohen të lëvizin lirisht në Europë”, duke qenë se marrëveshja me Kosovën është ende pezull.

Ai po ashtu i kishte dalë në krah presidentit serb, i kritikuar dhe në takimin e sotëm, pse nuk u është bashkuar sanskioneve ndaj Rusisë. Sipas tij “Serbia thjeshtë nuk është në pozicion për të realizuar kaq shumë, kaq shpejt dhe çuarja deri në kufij, do t’i japë efektin e kundërt dhe pastaj ajo çfarë do të ketë kosto, është agjenda europiane e Serbisë, për çka do të jetë kosto për popullin e rajonit, u shpreh kryeministri Rama. /VOA

1 JAVE ME PARE

VOA: BE-ja pritet të miratojë statusin e vendit kandidat për Ukrainën

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Foto ilustruese

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shprehu besimin të enjten se udhëheqësit e BE-së do të votojnë në favor të dhënies së statusit të vendit kandidat Ukrainës. Udhëheqësit e 27 vendeve anëtare që janë mbledhur në Bruksel pritet të vendosin edhe për Moldavinë dhe Gjeorgjinë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, ata do të diskutojnë gjithashtu për mbështetje të mëtejshme ushtarake për Ukr   ainën, ndërsa Rusia po intensifikon bombardimet në rajonin Donbas.

Në prag të takimit të BE-së, presidenti i Ukrainës foli të mërkurën nëpërmjet lidhjes videofonike për një audiencë në Amsterdam, duke kërkuar që BE-ja të miratojë kërkesën e vendit të tij për anëtarësim.

“Jam i sigurtë se asnjë prej nesh, asnjë prej jush, nuk ka dyshim se Ukraina duhet të marrë një vendim pozitiv. E meritojmë. E meritojmë, jo vetëm për trimërinë tonë dhe për luftën tonë për liri”, tha Presidenti Zelenskyy.

Lufta vazhdon në rajonin lindor të Donbasit. Forcat ukrainase ende po rezistojnë në qytetin Sievierodonetsk. Ata kërkojnë më shumë ndihma nga Perëndimi, ndërsa përballen me forcat ruse më të shumta në numër dhe më të mirëpajisura.

Krerët e vendeve të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për mbështetje të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. 27 udhëheqësit pritet të miratojnë statusin e vendit kandidat për Ukrainën, duke i dhënë asaj mundësinë për anëtarësimin e plotë në BE.

“Ukraina na përket neve; i përket familjes evropiane”, tha Kancelari gjerman Olaf Scholz.

Përfitimet për Ukrainën nga anëtarësimi në BE janë të qarta, thotë analistja Camino Mortera-Martinez.

“Është një treg i madh i përbashkët. Ka një sërë institucionesh dhe organizatash, që mund të ndihmojnë. Ka fonde që mund të merren. Për Ukrainën, mendoj se më e rëndësishmja është ta marrë këtë sinjal se tashmë i përkasin një grupi vendesh që janë të gatshëm t’i rezistojnë Rusisë”, thotë zonja Mortera-Martinez.

Përgjatë katër muajve të konfliktit, presidenti i Ukrainës u ka dhënë udhëheqësve evropianë mesazhin se ukrainasit e meritojnë anëtarësimin në BE, si shpërblim për mbrojtjen e Evropës nga agresioni rus. Por, anëtarësimi i plotë vazhdon të jetë ende larg.

“Mund të marrë 10 apo më shumë vite. Bëhet me kapituj për çdo etapë politikash të Komisionit (Evropian). Pra, duhet shumë negocim për të përmbyllur kapitujt, për të përfunduar negociatat. Kjo nënkupton shumë reforma për Ukrainën”, thotë zonja Mortera-Martinez.

Duke folur për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan në Rusi mbështeti anëtarësimin e Ukrainës në BE.

“Mbështesim aspiratat e ukrainasve për t’u anëtarësuar (në BE), dhe është tragjike që është kërcënimi rus që po e shtyn Ukrainën më pranë perëndimit”, tha Ambasadori John S. Sullivan.

Ndërkohë, Ukraina ka paralajmëruar se Rusia do të intensifikojë sulmet në ditët në vazhdim, ndërsa vendi përpiqet të shkëpusë marrëdhëniet me lindjen dhe të krijojë një të ardhme evropiane.

Marrë nga VOA

1 JAVE ME PARE

"Nuk mund ta fsheh zhgënjimin tim", Borell flet pas 'dështimit' të Samitit të Brukselit

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Josep Borell

BRUKSEL- Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borell u shpreh i zhgënjyer për moshapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Sot duhej të fillonim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Dhe nuk mund ta fsheh zhgënjimin tim, i cili sigurisht është një zhgënjim për shumë njerëz. Ka ende shpresë, nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti bullgar në orët e ardhshme por gjërat nuk po shkojnë mirë. Kjo tregon edhe një herë se unanimiteti është një problem i madh në vendimmarrje”,-tha Borell.

Borell më herët ishte shprehur optimist se sot do të kishte progres në rrugën e integrimit për Ballkanin Perëndimor në BE, megjithatë ai u shpreh se ende ka shpresa pasi nuk i dihet ça mund të ndodhë në parlamentin bullgar.

1 JAVE ME PARE

 PD: Keqardhje për JO-në e Brukselit. Zgjidhja për integrimin nuk vjen duke braktisur vendin

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Aldo Bumçi

TIRANË- Partia Demokratike me anë të ish-ministrit të Jashtëm dhe njëherazi anëtarit të Kryesisë, Aldo Bumçi ka reaguar lidhur me mosçeljen e negociatave me Bashkimin Europian. Në deklaratën për shtyp nga selia e PD-së, Bumçi thotë se kryeministri Edi Rama po e drejton gishtin dhe fajin nga të tjerët. Ndaj dhe i fton shqiptarët që të protestojnë në tubimin e organizuar më 7 korrik nga ana e Partisë Demokratike. 

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, ANËTARI I KRYESISË, ALDO BUMÇI

Partia Demokratike shpreh keqardhjen më të thellë për JO-në e marrë sot në Bruksel. Shqipërisë nuk do t’i çelen negociatat. Shqipëtarët do të vazhdojnë të presin. Rama, si përherë, e drejton gishtin nga të tjerët, por ai gisht po u futet në sy shqiptarëve. Njëherë e ka fajin Europa, pastaj Maqedonia dhe tani Bullgaria.

Gishti i fajit nuk drejtohet kurrë nga vetja. Shqiptarët e dinë dhe nuk presin integrimin e qeverisë, por zgjedhin mërgimin.

Kjo nuk është zgjedhje e lirë, është britma e pamundësisë. Por, as zgjidhje nuk mund të jetë. Ka vetëm një zgjidhje: të largohen ata që e kanë dorën në xhepin dhe gishtin në syrin e popullit. Bashkojuni Partisë Demokatike dhe Shoqërisë Civile të lirë më 7 korrik.

Sot është mbajtur Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel me pjesmarrjen e 27 vendeve anëtare, 6 liderëve të rajonit si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Gjatë Samitit është diskutuar vijimi i integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ku procesi nuk vijon për shkak të vetos së Bullgarisë. Ndërkohë që pjesë e diskutimeve ka qenë dhe liberalizimi I vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave me Bosnje Hercegovinën. Për asnjë nga 6 vendet e rajonit nuk pati përparim në rrugën europiane çka ka sjellë dhe zhgënjime te liderët e tyre pjesmarrës në Samit.

1 JAVE ME PARE

Gazetari gjerman lavdëron paraqitjen e Presidentes Osmani në Bruksel

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Markus Preib dhe Vjosa Osmani

KOSOVË- Markus Preib, drejtues i studios ARD Europe në Bruksel, i ka bërë përshtypje paraqitja e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani para samitit të krerëve të BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Ai shprehu vlerësimin e tij për Osmanin duke e konsideruar si shembull se si bëhet komunikimi politik duke patur qartësi dhe pozititvitet.

Nëse doni të shihni se sa mirë bëhet komunikimi politik, duhet ta shikoni paraqitjen e sotme të Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. E qartë kristal, argumentuese, e diferencuar, pozitive dhe retorikisht e përsosur”, shkroi ai në Twittter.

Osmani është pyetur se pse liberalizimi i vizave është i rëndësishëm për qytetarët e Kosovës dhe përgjigjja e Osmanit ishte se kjo është një padrejtësi e madhe që po iu bëhet atyre derisa njerëzit nga e gjithë Europa dhe përreth saj lëvizin lirshëm derisa një vend me më pak se 2 milionë banorë mbahet i izoluar.

 

1 JAVE ME PARE

Irlanda u shpreh pro zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Michael Martin

BRUKSEL- Kryeministri i Irlandës Michael Martin duke mbërritur në Samititn e Bruskelit ditën e sotme shprehu mbështetjen e tij për integrimin e Ballkanit Perëndimor.

Qëndrimi ynë është i qartë, ne duam të ecim përpara shpejt në zgjerim dhe të bëjmë atë që duhet bërë.”-tha Martin.

Martin tha se ka patur një diskutim të frytshëm për Ballkanin Perëndimor për zgjerimin e Bashkimit Europian.

Në samitin me Ballkanin Perëndimor patëm një diskutim të frytshëm,” –përfundoi ai.

1 JAVE ME PARE

Ukraina "pret dritën jeshile" për anëtarësimin në BE, Rama: Mos iluzioni kot

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Volodymyr Zelenskyy

BRUKSEL- Ukraina "pret dritën jeshile" nga njëzet e xhtatë vendet duke u takuar këtë të enjte më 23 qershor dhe të premten më 24 qershor në Bruksel, për të vërtetuar statusin e saj si kandidat për në Bashkimin Evropian, gati katër muaj pas pushtimit të saj nga ushtria ruse. Por kjo kërkesë ngre pikëpyetje nga vendet e Ballkanit, të cilat ndonjëherë janë në listën e pritjes për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet.

"Ne presim dritën jeshile", tha kreu i administratës presidenciale të Ukrainës Andriï Yermak mëngjesin e 23 qershorit, duke kujtuar se objektivi i qartë është anëtarësimi i plotë në BE, një procedurë e cila megjithatë mund të marrë vite.

“Samiti historik i BE-së fillon sot, Ukraina e ka merituar statusin e kandidatit” për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Ne jemi të gatshëm të fillojmë zbatimin e planit të Komisionit Evropian për të filluar diskutimet për këtë ," shtoi ai.

Bashkimi Evropian do të bëjë një "zgjedhje gjeopolitike" duke i dhënë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë dhe do të përpiqet të rigjallëroj procesin e nisur me vendet e Ballkanit Perëndimor, vazhdoi ai.

Komisioni Evropian lëshoi ​​një opinion të favorshëm për kandidaturën e Ukrainës në fund të javës së kaluar dhe më 21 qershor, Franca, e cila mban presidencën e rradhës të Këshillit të BE-së, tregoi se një "konsensus total" midis njëzet e shtatë kishte dalë në këtë çështje, duke lënë pak dyshime për përmbajtjen e shpalljes përfundimtare.

"Maratona e telefonit"

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili vazhdimisht përsërit se vendi i tij i përket "familjes evropiane" , vazhdoi "maratonën e tij telefonike" më 23 qershor me liderët evropianë për të siguruar një konsensus në favor të një votimi pro.

Ai mund të llogarisë në mbështetjen e Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila u bëri thirrje liderëve evropianë të "rrijnë në këmbë" duke pranuar kërkesën e Kievit. Ky skenar, i paimagjinueshëm deri vonë, iu imponua njëzet e shtatë me luftën e zhvilluar nga Rusia për gati katër muaj. Por procesi i anëtarësimit në BE atëherë mbetet shumë i gjatë për çdo vend kandidat.

"Mos jini nën asnjë iluzion"

Të bllokuar prej vitesh në paradhomën e BE-së, vendet tashmë kandidate për anëtarësim të Ballkanit Perëndimor nuk e fshehën hidhërimin e tyre duke e kujtuar më 23 qershor. Nëse e konsideron se “është gjë e mirë t’i jepet statusi” Ukrainës, kryeministri shqiptar Edi Rama i këshilloi ukrainasit “të mos kenë asnjë iluzion.

"Maqedonia e Veriut ka qenë kandidate për 17 vjet, nëse unë nuk e kam humbur llogarinë, dhe Shqipëria për tetë vjet, kështu që mirë se erdhe në Ukrainë ," tha ai me tallje me ardhjen e tij në Bruksel.

Cilat vende të Ballkanit presin të anëtarësohen në Bashkimin Evropian?

I vetmi vend i Ballkanit Perëndimor që iu bashkua BE-së ishte Kroacia në vitin 2013. Gjashtë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor jashtë BE-së nuk janë të gjitha në të njëjtën fazë në procesin e integrimit. 

Katër janë njohur zyrtarisht si kandidatë: 
- Maqedonia e Veriut (që nga viti 2005),
- Mali i Zi (që nga viti 2010),
- Serbia (që nga viti 2012),
- Shqipëria (që nga viti 2014). Konsiderohet Bosnja dhe Hercegovina dhe Kosova “kandidatë të mundshëm”.

E para aplikoi në vitin 2016, por ende nuk ka marrë statusin e kandidatit. Sa i përket të dytës, ai ka shprehur synimin e tij për anëtarësim në BE, por ende nuk ka aplikuar.

Jo në të vërtetë pjesë e Ballkanit, por vlen të përmendet,  Turqia ka qenë zyrtarisht një vend kandidat që nga viti 1999. Negociatat e anëtarësimit filluan më 3 tetor 2005. Në vitin 2019, ato zyrtarisht ishin në “ngërç” sipas Këshillit të BE-së. Konferenca për shtyp e planifikuar në fund të një takimi midis liderëve të Bashkimit Evropian dhe homologëve të tyre nga gjashtë vendet kandidate të Ballkanit Perëndimor të organizuar para një samiti evropian në Bruksel është anuluar pa shpjegime.

Mbështetja e Gjermanisë

Gjermania është mbështetësja më e fortë e Ballkanit Perëndimor. "Qytetarët e tyre kanë pritur për gati 20 vjet mundësinë për t'u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian. Është me rëndësi të madhe që ky premtim të bëhet i besueshëm" , këmbënguli kancelari Olaf Scholz. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili erdhi në Bruksel duke u zvarritur, tha se nuk priste "asgjë" nga ky samit.

Vetoja e Bullgarisë

Blloqet për hapjen e negociatave janë serioze. Bullgaria kundërshton veton e saj ndaj negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut për arsye mosmarrëveshjesh historike dhe kulturore.

"Qëndrimi bullgar mbetet i pandryshuar derisa parlamenti bullgar të marrë një vendim", njoftoi Kiril Petkov, i rrëzuar më 22 qershor me mocion censure të votuar nga Parlamenti.

Ish-kryeministri bullgar, Kiril Petkov (sepse u rrëzua më 22 qershor me mocion censure në parlamentin e tij) mëngjesin e sotëm në Bruksel. Si rezultat, Sofja po bllokon gjithashtu negociatat me Shqipërinë, kandidatura e së cilës është e lidhur me atë të Maqedonisë së Veriut.

Mosmarrëveshja e Kosovës

“Është e turpshme që një vend i NATO-s, Bullgaria, rrëmben dy vende të tjera të NATO-s, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në mes të luftës në oborrin e pasmë të Evropës, dhe që 26 vende të tjera qëndrojnë ulur dhe ofrojnë një spektakël të frikshëm pafuqie”, tha Rama.

Ndër opsionet në shqyrtim për të "ri-energjizuar" procesin përfshijnë liberalizimin e vizave për Kosovën, shkëputjen e kandidaturave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe dhënien e statusit kandidat Bosnje-Hercegovinës me të njëjtat kushte si për Ukrainën dhe Moldavinë. Por ata nuk bëjnë konsensus mes njëzet e shtatë, tregoi një burim diplomatik.

Zgjedhja për t'i dhënë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë është një gjest shumë i fortë politik, por kushtet për hapjen e negociatave janë kërkuese dhe vendimi kërkon unanimitet”, kujtoi përfaqësuesi i një shteti anëtar.

Udhëheqësit evropianë do të debatonin të enjten mbi propozimin për krijimin e një "Komuniteti Politik Evropian" të nisur nga presidenti francez Emmanuel Macron dhe i mbështetur nga Charles Michel, për të ndihmuar në përgatitjen e kandidatëve për integrim. Këto do të jenë nëntë me Ukrainën dhe Moldavinë dhe nuk duhet harruar edhe Turqia, e cila po ashtu ka 23 vjet që pret radhën.

1 JAVE ME PARE

Mediat e huaja: Rama 'hapi zjarr' në Bruksel

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama, Charls Michel, Ursula von der Layen, Emannuel Macron, Dimitar Kovaçevski dhe Aleksander Vucic

TIRANË- Mediat në Ballkan i kanë kushtuar rëndësi reagimit të kryeministrit Edi Rama, pasi BE nuk hapi negociatat e anëtarësimit për shkak të vetos që Bullgaria i ka vendos Maqedonisë së Veriut. Media greke CNN ka shkruar se Rama ka hapur zjarr ndaj vetos të Bullgarisë po dhe ka minuar plotësisht qëndrimin e BE-së. Ai gjithashtu e quajti veton bullgare si turp, pasi po mban peng dy vende të NATO-s.

Shkrimi i CNN GR:

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama , hapi zjarr ndaj vetos së Bullgarisë , duke minuar plotësisht qëndrimin e Bashkimit Evropian për procesin e anëtarësimit në Tiranë dhe Shkup, gjatë samitit të liderëve evropianë me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. “A ende po prisni Gondon? “ Jo, ne jemi mësuar me këtë parodi dhe jemi më të përkushtuar se kurrë për të promovuar modernizimin e vendeve dhe rajonit tonë me një frymë të fortë europiane”, tha Edi Rama në një mesazh në Tëitter, shoqëruar me një foto të tij me homologun e tij. nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski. Kryeministri shqiptar shton se “është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari”.

“Sa turp për Evropën ky rast bullgar! Në mes të një lufte shumë të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës, një vend i NATO-s po rrëmben dy vende të tjera të NATO-s nën syrin vigjilent të 26 vendeve të BE-së që mbeten të palëvizshme në një shfaqje të tmerrshme të paaftësisë!
Edi Rama iu drejtua Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel, duke thënë se “Bullgaria, një vend i NATO-s, po mban peng dy vende të tjera të NATO-s dhe ky është turp”.

" Nuk pres lajme të mira sot," pranoi kryeministri shqiptar, duke kujtuar se Maqedonia e Veriut ka qenë vend kandidat për shtatëmbëdhjetë vjet dhe Shqipëria tetë. “Mirë se erdhe në Ukrainë. “Statusi i një vendi kandidat është i mirë, por shpresoj që populli ukrainas të mos ketë iluzione”.

Ai tha gjithashtu se pavarësisht pengesave që paraqet Bullgaria në procesin e Maqedonisë së Veriut dhe rrjedhimisht edhe në Shqipëri, të dy vendet nuk po ndryshojnë kurs. “Ne po vazhdojmë reformat dhe po ndërtojmë Evropën në shtëpi”, tha ai. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria po presin “dritën jeshile” nga BE për të nisur negociatat e anëtarësimit. Procesi vazhdon të bllokohet nga Bullgaria , e cila është zhytur në një krizë të re politike , pas votimit të besimit që qeveria humbi në votimin e djeshëm në Kuvend.

Ndërkohë që media serbe Blic e ka interpretuar fjalën e Ramës duke e ndërlidhur me Ballkanin e Hapur. Në artikullin serb shkruhet se Rama kë folur për bashkimin e Kosovës në Ballkanin e Hapur, ndërkohë që gjithashtu ai ka deklaruar se Ukraina nuk duhet të ketë shumë iluzione në lidhje me hapjen e negociatave me BE-në. Gjithashtu shkruhet se Rama i ka dalë në mbrojtje Serbisë në lidhje me Rusinë, duke thënë se Beogradi është harmonizuar tre herë me Perëndimit. 

Shkrimi i Blic:

Rama u tha gazetarëve se kjo është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari. Ai tha se Shqipëria e di që ka gjithmonë një Bullgari në rrugën evropiane, por se nuk do të ndryshojë kursin e saj, se do të vazhdojë të ndërtojë Evropën në shtëpinë e saj. “Ballkani i hapur” është një përgjigje realiste për situatën në të cilën po vazhdojmë rrugën e integrimit sepse nuk kemi alternativë, shtoi ai. I pyetur nëse Kosova duhet t'i bashkohet “Ballkanit të Hapur”, Rama u përgjigj se nisma është e hapur për të gjithë. Sipas tij, Shqipëria po bën pjesën e saj, duke zbatuar reformat dhe do të vazhdojë jo vetëm sepse e kërkon Brukseli, por edhe sepse këtë na e kërkojnë fëmijët tanë. I pyetur nëse e mbështet statusin e kandidatit për Ukrainën, Rama kujtoi se Maqedonia e Veriut është kandidate për 17 vjet, Shqipëria për tetë dhe se ukrainasit nuk duhet të kenë shumë iluzione.

“Nuk duhet të bëjmë presion ndaj Serbisë” Rama deklaroi se sot në takimin e liderëve BE-BB në Bruksel, u përpoq t'u shpjegonte zyrtarëve evropianë se Serbia nuk është në gjendje të bie dakord me Perëndimin për Rusinë sa më shpejt që pritej dhe vuri në dukje se Serbia e ka bërë tashmë kështu, më shumë se sa priste. Serbia ka një realitet krejt tjetër, u përpoqa t'u shpjegoj, e di që popullariteti i Putinit në Serbi është në nivelin 80 për qind, por është një vend që është përtej çdo pritshmërie, madje edhe timen, sepse nuk e prisja dhe nuk e ftova Aleksandrin (Vuçiqin) sepse kisha frikë të them më fal, por duhet të kalojmë në anën tjetër. Dhe ky do të ishte fundi i çdo marrëdhënieje”, tha Rama në konferencën për shtyp.

Rama vuri në dukje se Serbia ishte harmonizuar me të gjithë Perëndimin kundër Rusisë tre herë dhe shtoi se Serbia kishte votuar edhe për përjashtimin e Rusisë nga Komiteti i OKB-së për të Drejtat e Njeriut. - Nuk e kuptoj që po i çojmë gjërat deri në kufijtë e fundit. Serbia thjesht nuk është në gjendje t'i arrijë gjërat kaq shpejt. Nëse e rëndojmë shumë do të kemi efektin e kundërt- deklaroi Rama. Ai thotë se atëherë do të paguajmë për të ardhmen evropiane të Serbisë dhe shtoi se për këtë do të paguajnë edhe qytetarët në rajon. Nuk duam luftë dhe konflikt, shtoi Rama.

"Imagjinoni Francën ose Italinë të ndryshojnë emrin e tyre për t'u anëtarësuar në BE"
- Është mirë dhe keq që jemi këtu. Është mirë që jemi këtu sepse jemi europianë dhe është keq sepse jemi në një shtëpi të ndarë”, tha Rama në konferencën pas Samitit të liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Siç thotë ai, Maqedonia e Veriut madje ka ndryshuar edhe emrin dhe ka 17 vjet që pret hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. “Imagjinoni që Franca apo Italia të ndryshojnë emrin për të hyrë në BE”, pyeti Rama. Siç tha ai, Vladimir Putin "është i sëmurë", por edhe ky vend në Bruksel "nuk është shumë i shëndetshëm". Ne jemi ende duke pritur për Godot

Kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski, kanë bërë një foto të përbashkët nga samiti i sotëm në Bruksel. "A jemi ende duke pritur Godot? Jo, ne jemi mësuar me këtë sharadë dhe jemi më të përkushtuar se kurrë për të çuar përpara modernizimin e vendeve tona dhe rajonit tonë me një frymë të palëkundur evropiane."

Shkrimi i Kurrir:

Një skenë komike ka ndodhur në një konferencë për shtyp në Bruksel, ku presidenti i Shqipërisë, Edi Rama, me shaka i tha presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç: Më keni zhgënjyer. Rama dhe Vuçiç iu përgjigjën pyetjeve të gazetarëve për luftën në Ukrainë. Para përfundimit të konferencës, derisa Vuçiç po i përgjigjej pyetjes, gazetari francez ka bërë të ditur se nuk do të mund ta dëgjojë përgjigjen e pyetjes që i ka bërë vetes, pasi që ka pjesëmarrje live në program.

Pastaj Rama me shaka i tha Vuçiçit: Më zhgëngove. Nuk do t’i përgjigjesh kurrë një gazetari serb që del nga salla duke u përgjigjur frëngjisht.

Lufta në Ukrainë ka treguar se duhet të jemi më afër dhe të pranojmë të gjithë ata që duan të na përqafojnë, tha kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarit francez nëse lufta në Ukrainë e komplikoi situatën në Ballkanin Perëndimor, sepse nacionalizmi po rritet, Rama u përgjigj se në Shqipëri, përkundrazi, ajo luftë solli më shumë energji dhe besimin se ato që janë tashmë. të bësh është e drejtë.

"Na bëri më të bindur se ajo që thashë më parë për kërcënimin teorik është tashmë realitet. Shpresoj që këtë ta shohin edhe ata me të cilët u takuam sot”, tha Rama.

Ai tha se tani të gjithë ata që duan të jenë bashkë duhet të pranohen. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka theksuar se lufta i solli Serbisë shumë probleme, por se do të bëjë gjithçka për t'i zgjidhur ato dhe se vetëm pas përfundimit të luftës mund të shihen pasojat e saj.

Sot është mbajtur Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel me pjesmarrjen e 27 vendeve anëtare, 6 liderëve të rajonit si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Gjatë Samitit është diskutuar vijimi i integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ku procesi nuk vijon për shkak të vetos së Bullgarisë. Ndërkohë që pjesë e diskutimeve ka qenë dhe liberalizimi i vizave për Kosovën dhe hapja e negociatave me Bosnje Hercegovinën. Për asnjë nga 6 vendet e rajonit nuk pati përparim në rrugën europiane çka ka sjellë dhe zhgënjime te liderët e tyre pjesmarrës në Samit.

1 JAVE ME PARE

VD-Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama nuk ngurron që të korrigjojë presidentin serb, Aleksandër Vuçiç sa herë ai gabon. Gjatë konferencës së sotme në Samitin e Brukselit, Vuçiç iu referua Prishtinës zyrtare si “Kosovë”, e më pas kur mori fjalën, Rama e korrigjoi. Në fjalën e tij, Rama tha se Vuçiç në fakt e kishte fjalën për atë që quan "e ashtuquajtura Kosovë".

“Pyetje lidhur me bashkëpunimin rajonal, përmendet nëse do të bëhet bashkëpunim vërtetë rajonal. Iu them që Ballkani i Hapur është mekanizmi i parë vërtetë rajonal i bashkëpunimit. E them këtë sepse po prodhon rezultate për fermerët, njerëzit dhe tregëtarët. Diku janë më të dukshme, diku më pak të dukshme. Nëse doni të kontrolloni, meqë Ballkani s'është vendi i Jezu Krishtit, por Shën Thomait, nuk besojmë po nuk vumë dorën në plagë. Shkoni në kufi dhe do shikoni asnjë vonesë. Nuk shoh se cila është arsyeja që të bëhet kaq zhurmë për këtë. E kemi përsëritur është tryezë e hapur për këto. Aleksandri i quajti e ashtuquajtura Kosovë, unë e quaj Kosovë, dhe pikë. Imagjino të ziheshim, ç'vend do ishte rajoni sot? Ali Ahmeti tha se provoi edhe armët, edhe mençurinë, e thotë shumë thjeshtë, ne nuk duam gjakderdhje tjetër. Duam që të mbajmë sa më larg çdo fantazmë nga e shkuara. E kam thënë dhe e përmbyll se nuk duhet që të jetë problem i qeverisë së Kosovës për të ardhur, duhet të ketë qenë problem për Serbinë. Ndjehem i privilegjuar që punojmë për të sjellë paqen përmes Ballkanit të Hapur. Mos i harroni fjalët e mia. është e thjeshtë,”-tha Rama ndër të tjera.

1 JAVE ME PARE

Përfundon Samiti BE-Ballkani Perëndimor, publikohet foto zyrtare e pjesmarrësve

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Samiti i Brukselit

BRUKSEL- Ka përfunduar samiti BE-Ballkani Perëndimor, ku morën pjesë 27 vendet e Unionit, 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor si dhe presidentin e Këshillit të BE-së, presidenten e Komisionit Evropian dhe 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor.

Pas takimit të gjithë së bashku janë mbledhur për të bërë dhe fotografinë familjare me të gjithë pjesëmarrësit në takimin e përbashkët.

Pas këtij momenti pritet që Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti francez Emmanuel Macron të mbajnë një konferencë të përbashkët shtypi.

1 JAVE ME PARE

Michel para Samitit: Ballkani Perëndimor është prioritet për BE-në, do bëjmë gjithçka për përparimin e procesit

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Charles Michel

BRUKSEL- Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, pak para fillimit të Samitit të BE-së ditën e sotme, theksoi se Unioni është para një momenti të rëndësishëm gjeopolitik, sepse vendimet do të merren në favor të stabilitetit dhe prosperitetit.

Ai shprehu besimin se Samiti i BE-së do të vendosë për statusin kandidat të Ukrainës dhe Moldavisë, si dhe një perspektivë të qartë evropiane për këto dy vende dhe Gjeorgjinë.

Kemi një takim të rëndësishëm me liderët e Ballkanit Perëndimor dhe ekziston një dëshirë për të sjellë energji të re në procesin tonë. Për momentin ne kemi një problem në Bullgari dhe po përpiqemi të hedhim propozime në tryezë që të mund të fillojmë sa më shpejt negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ky është prioriteti ynë kryesor tani dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të bërë përparim”, tha Michell.

1 JAVE ME PARE

Vjosa Osmani fton von der Leyen, Michel dhe Macron në festivalin “Sunny Hill”

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Vjosa Osmani, Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron

KOSOVË- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ndërkohë që po bënte një foto të përbashket me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, presidentin e Këshillit Europian, Charles Michell dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron, foli për këngëtaren nga Kosova, Dua Lipa, duke i ftuar ata në festivalin ’Sunny Hill’.

Osmani diskutoi për Dua Lipën me presidenten e Komisionit Europian duke i thënë se ajo do të mbajë koncert në Kosovë dhe do të sjellë këngëtarë të mrekullueshëm në festval.

"Shpresoj se do t’ju kemi në kohën kur në Kosovë do të zhvillohet festivali Sunny Hill, i cili po sjell një formacion të mrekullueshëm dhe gjithashtu ju z.President, jeni të ftuar të gjithë”- tha presidentja e Kosovës.

Ursula von der Leyen bëri me dije se ajo edhe Osmani janë fanse të klëngëtares së njejtë. Osmani pastaj u sqaroi presidentit të Këshillit Europian dhe presidentit të Francës se bëhet fjalë për Dua Lipën.

“Dua Lipa, nga Kosova”-tha Osmani.

1 JAVE ME PARE

Parlamenti Europian voton pro rezolutës për statusin kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Parlamenti Europian

BRUKSEL- Sot në Parlamentin Europian 529 deputetë, nga 588 në total, kanë votuar pro rezolutës për dhënien e statusit kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

Ndërkohë 45 europarlamentarë kanë votuar kundër rezolutës dhe 14 të tjerë kanë abstenuar.

Eurodeputetët kanë shprehur përkrahje dërmuese që BE-ja t’i japë statusin kandidat tri shteteve të evropës lindore.

 

1 JAVE ME PARE

Mitsotakis në Bruksel: Greqia është në anën e Ballkanin Perëndimor

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Kyriakos Mitsotakis

GREQI- Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar gjatë vizitës në Bruksel se Greqia do të mbështesë Ballkanin Perëndimor në përpjekjen e tyre për t'u anëtarësuar në BE. Kryeministri Mitsotakis ishte pjesë e Samitit të BE për Ballkani Perëndimor në Bruksel.

"Greqia qëndron në anën e Ballkanit Perëndimor, si ekonomia më e madhe në rajon, si një vend që ka korrur përfitimet e anëtarësimit në familjen evropiane. Ai do të mbështesë Ballkanin Perëndimor në përpjekjen e tyre për t'u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian. Ne e dimë se për këto vende procesi është i vështirë. Ka kushte specifike që duhet të plotësohen dhe kjo është diçka që vendet e Ballkanit Perëndimor duhet ta dinë,”-thuhet në deklaratën e Mitsotakis.

Sipas Proto Thema, Mitsotakis foli për mundësinë e rifillimit të procesit për perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri theksoi se Greqia se do t'i propozojë Këshillit Europian që në vitin 2033 finalizojë të caktojë një moment historik që përkon me  Samitin e Selaniku.

"Sugjerimi im për Këshillin Evropian është që ky moment historik të jetë në vitin 2033, tridhjetë vjet pas Samitit të Selanikut, në mënyrë që Ballkani Perëndimor dhe qytetarët e tyre ta dinë se në fund të këtij procesi të gjatë ata mund ta presin me padurim. Greqia do të qëndrojë pranë këtyre shteteve, në këtë përpjekje të vështirë, në këtë rrugë të gjatë që ata janë tashmë”, -tha kryeministri.

Deklarata e detajuar:

Pikërisht 19 vite më parë, në Samitin e Selanikut u hap rruga për hyrjen e Ballkanit Perëndimor në familjen europiane. Fatkeqësisht, që atëherë, progresi që është bërë, në praktikë është minimal. Dhe e kuptoj plotësisht pse në vendet e Ballkanit Perëndimor ekziston një skepticizëm relativ në lidhje me synimet e Bashkimit Evropian për të përfshirë realisht vendet e Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane.

Është një mundësi për të rifilluar këtë proces me intensitet edhe më të madh. Kusht i domosdoshëm që kjo të ndodhë është që mosmarrëveshja mes Sofjes dhe Shkupit të zgjidhet përfundimisht, në mënyrë që të fillojnë zyrtarisht negociatat mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për procesin e anëtarësimit të tyre.

Greqia qëndron në anën e Ballkanit Perëndimor, si ekonomia më e madhe në rajon, si një vend që ka korrur përfitimet e anëtarësimit në familjen evropiane. Ai do të mbështesë Ballkanin Perëndimor në përpjekjen e tyre për t'u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian. Ne e dimë se për këto vende procesi është i vështirë. Ka kushte specifike që duhet të plotësohen dhe kjo është diçka që vendet e Ballkanit Perëndimor duhet ta dinë,


Megjithatë, mendimi im është se është shumë e rëndësishme të jepet një moment historik specifik në mënyrë që ky proces të përfundojë. Sugjerimi im për Këshillin Evropian është që ky moment historik të jetë në vitin 2033, tridhjetë vjet pas Samitit të Selanikut, në mënyrë që Ballkani Perëndimor dhe qytetarët e tyre ta dinë se në fund të këtij procesi të gjatë ata mund ta presin me padurim. familje evropiane. “Greqia do të qëndrojë pranë këtyre shteteve, në këtë përpjekje të vështirë, në këtë rrugë të gjatë që ata janë tashmë”, tha kryeministri.

1 JAVE ME PARE

Ish-kryeministri bullgar shuan shpresat: S'ka shans të hiqet vetoja gjatë samitit në Bruksel

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Kiril Petkov

BRUKSEL- Ish-kryeministri bullgar Kiril Petkov ka deklaruar se këtë të enjte nuk ka shanse që të hiqet vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut, gjë që ka penguar edhe integrimin e Shqiperise në BE. Nga Brukseli ku po zhvillohet Samiti, Petkov është shprehur se atij i pëlqeu propozimi i Francës, por që gjithçka është në dorën e Kuvendit. Por, ai la të kuptohej se një zgjidhje mund të jetë e afërt në ditët në vijim.

"Mua më pëlqen personalisht propozimi francez, por nuk më takon mua, por parlamentit të merrte një qëndrim. Parlamenti bullgar jep dritën jeshile për heqjen e vetos dhe vetëm atëherë do të bëj lëvizjen që duhet të jetë e qëndrueshme me kalimin e kohës, pavarësisht se kush qeveris. Kjo është ajo që do t’u them liderëve të BE-së,"- tha ai.

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Osmani në Bruksel: Serbia s’mund të shkojë në BE duke ndjekur rrugën e Rusisë

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Vjosa Osmani

BRUKSEL- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se Serbia nuk mund të pretendojë që të integrohet në Bashkimin Evropian duke ndjekur rrugën e Rusisë dhe atë evropiane njëkohësisht. Pak para nisjes së Samitit që mbahet në Bruksel, Osmani tha se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të jenë atje për të shprehur pikëpamjet e tyre. 

“Besoj se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor e meritojnë të jenë këtu sot, për të shprehur pikëpamjet e tyre dhe zërin e njërezve të tyre. Ato vende të cilat janë të përkushtuara në rrugën europiane, duhet të shkojnë përpara. Ato vende të cilat besojnë se mund të ndjekin rrugën e Rusisë, Putinit dhe atë të BE-së njëkohësisht, nuk meritojnë rrugë europiane. Nuk mund të ndjekësh rrugën e Rusisë dhe BE-së njëkohësisht,"- theksoi Osmani.

1 JAVE ME PARE

Vuçiç nga Brukseli: Serbia ka vetëm një karrige, atë serbe. Harrojeni që do ta njohim Kosovën

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Aleksandër Vuçiç

BRUKSEL- Presidenti i Serbisë Aleksnadër Vuçic i është përgjigjur kryeministrit të Kroacisë që është shprehur se Serbia nuk mund të ulet në dy karrige, pra edhe me BE-në edhe me Rusinë. Nga Brukseli, pakpara nisjes së Samitit, Vuçiç tha se për të ardhmen e qëndrimin e Serbisë vendosin qytetarët e saj dhe jo Kroacia.

Presidenti Aleksandër Vuçiç: Për fat të mirë, as presidenti dhe as kryeministri i Kroacisë nuk pyesin asgjë për qëndrimin e Serbisë dhe të ardhmen e saj, por qytetarët e Serbisë që kanë zgjedhur lidershipin e tyre. Serbia ka një karrige, ajo është karrigia serbe

A prisni kritika për mosvendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë?

Presidenti Aleksandër Vuçiç: Po, por mos u shqetësoni, ato kritika do të marrin përgjigjen e tyre!

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha më herët se pret që Serbia ta njohë Kosovën

Presidenti Aleksandër Vuçiç: Edhe unë i thashë që mos të presin hiç për këtë.

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Osmani takon Macronin në Bruksel: Me presidentin para samitit

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Emmanuel Macron dhe Vjosa Osmani

BRUKSEL- Presidentja e Kosovës, Vjosa Omsnai ka zhvilluar një takim me homologun francez, Emmanuel Macron. Ky takim ka ardhur vetëm pak minuta para nisjes së samitit në Bruksel. Fotoja e takimit është publikuar nga vetë Osmani në profilin e saj në Facebook.

“Pak para samitit, me Presidentin Macron,”- shkruan Osmani krah fotos.

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Borrell-Bullgarisë: Mjaft më me këtë situatë, të zgjidhet ngërçi. Sot të hapim negociatat me Shqipërinë e RMV

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Josep Borrell

BRUKSEL- Vetoja e Bullgarisë për hyrjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ka sjellë edhe reagimin e ashpër të shefit të diplomacisë së jashtme në Bashkimin Evropian, Josep Borrell. Përmes një mesazhi, Borrell është shprehur se nuk mund të vijohet me këtë situatë. Ai kërkon që ngërçi të zgjidhet.

 “Ne nuk jemi aty ku duhet të jemi në Ballkan, sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe nuk mund të mos e fsheh keqardhjen time: ka ende shpresë, nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti në Bullgari, por duket se nuk po shkon mirë. Ne do të duhet të përpiqemi të zgjidhim situatën dhe kjo tregon se unanimiteti është një problem, nuk mund të vazhdojmë me një vend që bllokon gjithçka. Sot nuk është një ditë e mirë,”- është shprehur Borrell.

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

ME VIDEO/ Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama para gazetarëve bullgarë

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama nuk është kursyer para gazetarëve bullgarë. I ndodhur në Bruksel, Rama u ndal të jepte një prononcim për ta, por e nisi duke thënë se ata ishin një vend turpi që kishin marrë peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kryeministri Rama shtoi se kjo gjë po ndodhte, ndërkohë që po zhvillohet një luftë e nxehtë në Evropë dhe 26 vendet e tjera të BE-së vetëm vëzhgojnë. 

"O, Bullgaria, ju jeni lëmsh djema, jeni shumë lëmsh dhe është shumë turp. Është një turp që një vend i NATO-s të marrë peng dy vende të tjera të NATO-s në mes të një lufte të nxehtë dhe nën mbikëqyrjen e 26 vendeve të BE-së që qëndrojnë të qetë në një shfaqje të frikshme impotence!"- tha Rama para mediave bullgare. 

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Selfie me Kovaçevskin, Rama: Ende po prisni Godot? Jemi mësuar me këtë farsë

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Rama dhr Kovaçevski

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama ka ndarë një selfie me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevskin, e shkrepur gjatë samiti të BE-së që po zhvillohet në Bruksel. Në një postim të bërë në Twitter, kreu i qeverisë shkruan se janë mësuar me këtë farse e se janë më shumë se kurrë të përkushtuar që të shyjnë përpara modernizimit të vendeve dhe rajonit. 

POSTIMI i RAMËS:

Ende po prisni Godot? Jo, ne jemi mësuar me këtë farsë dhe jemi më shumë se kurrë të përkushtuar që të shtyjmë përpara modernizimin e vendeve dhe rajonit tonë me frymë të palëkundur evropiane

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Shqipëria ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe kryeministri Edi Rama pritet të mbërrijë nga çasti në çast së bashku me homologët e Ballkanit Perëndimor. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian

1 JAVE ME PARE

VD-Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama, Bruksel

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama është shprehur se nuk ka shpresa për të marrë lajme të mira në Bruksel në lidhje me çështjen e negociatave. Para gazetarëve, pak para nisjes së Samitit, Rama tha se sot është një dotë e re në Evropë, por jo në Bullgari.

"Preferoj të mos mbetem në pritje të lajmeve të mira, siç e thashë dje, është një atmosferë optimiste, por siç e thashë, është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari,"- tha Rama ndër të tjera. 

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

VD-'Nuk jemi viktima'/ Rama nga samiti në Bruksel: Open Balkan është zgjidhja e duhur

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama

BRUKSEL- Përpara nisjes së samitit dy ditor të Brukselit ku është i ftuar të marrë pjesë, kryeministri Edi Rama ka folur për mediat të cilët ishin të pranishme. Ai u shpreh se Shqipëria nuk do të jetë asnjëherë viktimë e se nuk do të ndryshojë korsinë e saj drejt rrugës së BE-së. Ndër të tjera ai ripërsëriti deklaratën se Open Balkan është zgjidhja e duhur për të gjithë e se është i hapur për të gjithë, duke iu përgjigjur edhe pyetjes së nëse dëshiron që të ketë në mesin e saj Kosovën. 

'Nuk do jemi kurrë viktima, se në këtë rrugë ka një Bullgari atje e një këtu, ne nuk ndryshojmë korsinë tonë. Ajo që duhet të bëjmë është të ndërtojmë Europën në shtëpinë tonë. Open Balkan është zgjidhja e duhur në këtë situatë ku integrimi do të vijojë pasi nuk alternativë tjetër. 

Open Balkan është i hapur për të gjithë. Ne jemi në vendet e para se të gjithë duhet të ngasin makinat e tyre në këtë çështje. Shqipëria po bën rolin e vet se këtë na kërkojnë fëmijët tanë. '- tha Rama. 

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Shqipëria ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe kryeministri Edi Rama pritet të mbërrijë nga çasti në çast së bashku me homologët e Ballkanit Perëndimor. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian

1 JAVE ME PARE

VD-Rama flet para gazetarëve në Bruksel: Pres të zgjidhet asgjë!

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama është shprehur se nuk pret që të zgjidhet asgjë në Bullgari, vendin që me veton e vendosur ndaj Maqedonisë së Veriut po mban peng edhe integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Para mediave, Rama tha se duhet një motiv për tu lehtësuar nga kjo pengmarrje.

"Pres të zgjidhet asgjë në Bullgari, por ndërkohë sigurisht nëse do të zgjidhet, do të jetë një motiv për të marrë frymë e për tu lehtësuar nga kjo pengmarrje e një vendi të NATO-s, të dy vendeve të NATO-s, në kulmin e një lufte të nxehtë. Vendet e tjera vëzhgojnë,"- tha Rama ndër të tjera. 

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Rama nga Brukseli: Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare!

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama ka bërë reagimin er parë pas mbërritjes në Bruksel, në Samitin ku do të zhvillojë takime me liderët e Bashkimit Evropian. Në një postim në Tëitter, Rama shkruan se është një tupr që Bullgaria ka marrë peng dy vende të NATO-s, referuar vetos ndaj Maqedonisë së Veriut që bllokon edhe integrimin e Shqipërisë në BE. Vendet e BE-së, sipas kryeministrit Rama, vetëm vëzhgojnë e qëndrojnë të qetë në një shfaqje impotence. 

"Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare! Në mes të një lufte shumë të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës, një vend i NATO-s rrëmben dy vende të tjera të NATO-s nën mbikëqyrjen e 26 vendeve të BE-së që qëndrojnë të qetë në një shfaqje të frikshme impotence!"- shkruan Rama ndër të tjera. 

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Osmani nga Brukseli: Kemi nevojë për një zë të qartë nga Bashkimi Evropian

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Vjosa Osmani

BRUKSEL- Presidentja Vjosa Osmani ka marrë pjesë në Samirin e BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor, megjithëse nuk ka pritshmëri për liberalizimin e vizave për Kosovën. Për mediat, presidentja e Kosovës është shprehur se dëshirojnë që sot të dërgojnë një mesazh të qartë se edhe Kosova ka nevojë për një zë të qartë nga Bashkimi Europian. 

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe

Ne i përkasim në mes të familjes evropiane dhe shteteve evropiane, familja evropiane ku ne kemi kontribuar me shekuj për vlerat në të cilat sot Bashkimi Evropian qëndron. Jam këtu sot, gjithashtu të dërgoj një mesazh në emër të qytetarëve të Kosovës se ne kemi nevojë për një zë të qartë nga Bashkimi Evropian. Ne kemi nevojë për një mesazh të përbashkët nga Bashkimi Evropian ndaj Ballkanit Perëndimor sepse sa më shumë hapësirë që lihet për faktorë të tjerë të dëmshëm padyshim që do ta përdorin, kështu që shpresojmë se do të dëgjojmë një perspektivë të qartë sot nga të gjitha vendet anëtare të BE-së”, është shprehur Osmani. 

1 JAVE ME PARE

Samiti i Brukselit, mbërrin kryeministri Edi Rama

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Edi Rama

BRUKSEL- Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Bruksel, aty ku pritet të zhvillojë takime me liderët e Bashkimit Evropian. Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

1 JAVE ME PARE

Samiti në Bruksel, s’ka përparim për Shqipërinë e RMV, Ukraina merr statusin kandidat, BBC: Shpresë tek propozimi i Macron

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Liderët e BE-së dhe kryeministri Edi Rama

BRUKSEL- Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Shqipëria ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe kryeministri Edi Rama pritet të mbërrijë nga çasti në çast së bashku me homologët e Ballkanit Perëndimor. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian.

Statusi i kandidatit është hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit në BE dhe Franca tha këtë javë se kishte "konsensus total" për Ukrainën. Mund të duhen shumë vite për t'u bashkuar dhe nuk ka asnjë garanci për këtë gjë, por marrja e këtij statusi ishte i nevojshëm për Ukrainën. Vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia kanë qenë vende kandidate prej vitesh, ndërsa Bosnje Hercegovina aplikoi për kandidaturë në vitin 2016, por ende nuk ia ka dalë.

Udhëheqësit e BE-së takojnë gjithashtu homologët e tyre të Ballkanit Perëndimor të enjten në mëngjes, përpara samitit kryesor, por diskutimet priten të jenë të vështira.

BBC shkruan se disa shtete anëtare po bëjnë presion që Bosnjës t'i jepet statusi i kandidatit, por kjo nuk pritet të ndodhë. 

Përveç vendosjes se cilat vendeve duhet t'u jepet statusi i kandidatit, krerët e BE do të diskutojnë gjithashtu sigurinë ushqimore në dritën e bllokadës ruse të porteve ukrainase, të dënuar nga shefi i politikës së jashtme të BE këtë javë si një krim lufte. Dhe ata do të vlerësojnë propozimin e Presidentit Macron për një "Komunitet Politik Evropian" më të gjerë .

Sipas projekt-përfundimeve të samitit të parë nga BBC, qëllimi do të ishte "të nxisë dialogun politik dhe bashkëpunimin për të adresuar çështjet me interes të përbashkët në mënyrë që të forcojë sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin e kontinentit evropian".

Udhëheqësi francez ka sugjeruar se komuniteti, një bllok parallel me BE-në të përfshijë vende që presin të anëtarësohen, si Ukraina dhe shtetet e Ballkanit Perëndimor, apo edhe ato që janë larguar, si Mbretëria e Bashkuar. Megjithatë, një numër diplomatësh të BE-së e kanë hedhur poshtë idenë e krijimit të këtij blloku, por kryeministrit Rama i është dukur ‘ide vizionare’.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, ka thënë se preferenca e saj do të ishte ndërtimi i strukturave ekzistuese si G7 dhe NATO.

Ç’ndodhi një ditë më parë?

Një kërkesë e liderit të Opozitës dhe ish-kryeministrit Boyko Borissav rizgjoi shpresat se në Parlamentin e Bullgarisë mund të rrëzohej vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut. Paradite ai deklaroi pro 59 votat e grupit të tij, por pasdite, qeveria e kryeministrit Kiril Petkov ra me 123 vota pas procesit të votëbesimit që iu nënshtrua në Kuvend. Tani vendi do të shkojë në zgjedhje.

1 JAVE ME PARE

Thirrja para samitit të BE/ Varhelyi: Të merren parasysh propozimet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Samiti në Bruksel, Rama: Bullgaria po mban peng Shqipërinë dhe
Oliver Varhely

BRUKSEL- Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka bërë një thirrje para nisjes së samitit të BE, duke kërkuar që të merren në konsideratë kërkesat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai i bën thirrje edhe parlamentit të Bullgarisë dhe të gjitha palëve të përfshira që të përmbushin angazhimin e tyre dhe të vendosin propozimin e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë. Komisioneri thotë se tashmë ka ardhur koha që të merren vendime të përgjegjshme pasi së bashku do të jenë më të fortë. 

POSTIMI:

Ne i bëjmë thirrje Parlamentit të Bullgarisë dhe të gjitha palëve që të përmbushin angazhimin e tyre dhe ta vendosin propozimin në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në axhendën e Kuvendit për miratim sot siç është propozuar. Opozita #[email protected] tashmë ka treguar lidership duke e hedhur propozimin në tryezë. Ne kemi nevojë që të gjithë të bëjnë të njëjtën gjë. BE-ja duhet të lëvizë. #BE i merr shumë seriozisht të gjitha shqetësimet bullgare dhe tani ato janë pjesë e procesit të negociatave. Momenti për vendime të përgjegjshme është tani. #Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e Bashkimit tonë #Europian . Së bashku do të jemi më të fortë.

Sot dhe nesër, më 23 dhe 24 qershor do të mbahet samiti i Bashkimit Europian në Bruksel. Shqipëria ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe kryeministri Edi Rama pritet të mbërrijë nga çasti në çast së bashku me homologët e Ballkanit Perëndimor. Por, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duket se nuk do të ketë përparim në lidhje me negociatat duke qenë se një ditë më parë qeveria e Bullgarisë ra dhe vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut qëndron ende. Por, Ukraina pritet të marrë statusin e vendit kandidat për integrimin në Bashkimin Evropian

samiti i brukselit

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng