LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati presion! Basha dënon dhunën, por s'e pranon: S'i kam parë pamjet! S'e drejton Berisha partinë

• Debatet dhe tensionet brenda Partisë Demokratike, sot kanë "zbarkuar" edhe në Kuvendin e Shqipërisë. • Deputetët demokratë u ndalën nga gazetarët për t’iu përgjigjur interesit lidhur me atë çfarë ndodhi në 10 orët e debatit në mbledhjen me dyer të mbyllura, ku ata që ishin kundër ish-kryedemokratit Lulzim Basha u sulmuan verbalisht nga mbështetësit e tij. • Enkelejd Alibeaj tha se Gazment Bardhi ishte i prekur emocionalisht ndaj edhe u largua nga mbledhja, por kjo u mohua nga vetë demokrati. • Ish-kryedemokrati Lulzim Basha, i rikthyer në politikën aktive, sot la të hapur mundësinë për të kandiduar sërish për kreun e partisë, ndërsa për dhunën verbale, tha se nuk e kishte parë. • Si kundërpërgjigjie ndaj tij, kryedemokrati Sali Berisha edhe njëherë tha se e gjitha ishte skenar i kryeministrit Edi Rama, por nuk e komentoi më gjatë. • Por paqja u vendos në sallë, pasi Basha takoi si Dashnor Sulën dhe Saimir Korreshin. Dosja.al u interesua për detajet e takimit, por Sula nuk dha të tilla, ndërsa Korreshi tha se i kishte siguruar që nuk kishte lidhje me ngjarjen. • Kryesia e PD vendosi pas një mbledhje gati 10 orëshe mes tensioneve dhe përplasjeve të ashpra hapjen e garës për kryetarin e ri që do të mbahet më 29 korrik, ndërsa deri më 20 qershor ka afat për të dorëzuar kandidaturat.

7 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

"PD po rrënohet"/ Korreshi për tensionet: E koordinuar, ishte një '8 janar' i dytë

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Saimir Korreshi

TIRANË- Saimir Korreshi, një prej deputetëve që nuk morën pjesë në votimin e kryesisë së PD-së për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë, ka dhënë detaje nga mbledhja e shoqëruar me shumë debate. 

“Ka pasur përplasje në grup, na u duk si një gjë e stisur kundër deputetëve, u përcoll sikur deputetët ishin e keqja dhe pengesa, sikur nuk ka qenë kjo kryesi më parë, duket tani o burra me shpejtësi dalim në zgjedhje, duke akuzuar sikur deputetë po e çojnë PD te Berisha, kjo PD sa do vijë do rrudhet nëse vijon e ndarë. Ka pasur tension, në fund kur u duk se u gjet një emërues i përbashkët, nga Jemin Gjata dhe te Roland Bejko, Jonila Godole. Bardhi ka kërkuar që këto propozime të gjenden një emërues i përbashkët. Këta kërkojnë të bëjmë kryetarin dhe pastaj anëtarësinë, ndërkohë që ne kërkojmë të kundërtën, duhet bërë një ftesë për demokratët të bashkohen, të dalim në terren dhe t’i jepet një ofertë e re në PD, jo ik njëri, hajde tjetri”. Por kush ishin njerëzit që i sulmuan?

“Janë mbështetës të Lulzim Bashës, më dukej e koordinuar, se nga e dinin ata mendimet tona. Nuk e di pse duhet të ishin aty dhe të dëgjonin mbledhjet e Kryesisë. M’u duk sikur më kishin ftuar për bukë në shtëpi dhe më bënë pritë, nuk kishte frikë, por të hahesh me dhëmbë në shtëpinë tënde, kush iu ndërseu ndaj nesh. Ishte një 8 janar i dytë që nuk duhet të ndodhte, kush e bën këtë, po e rrënon PD. PD po nuk u bashkua nuk do jetë kurrë fituese dhe nuk duhet të kandidojë as Berisha, as Lulzim Basha dhe as Enkelejd Alibeaj. Nuk janë vetëm këto në PD”, -tha Korreshi.

3 MUAJ ME PARE

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Lulzim Basha

TIRANË- Deputeti demokrat Lulzim Basha ka deklaruar se Partia Demokratike nuk drejtohet nga Sali Berisha. Duke folur për mediat jashtë Parlamentit, Basha ka theksuar se Berisha është përjashtuar nga PD-ja, në kohën që ai vetë ka qenë drejtuesi i saj.

"PD nuk e drejton Berisha. Është përjashtuar," tha Basha.

3 MUAJ ME PARE

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën, Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë fare pamjet!

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Lulzim Basha

TIRANË- Ish-kryedemokrati, Lulzim Basha duke folur përpara Parlamentit, tha se e dënon këtë model dhune verbale ndaj deputetëve si dhe gazetarëve. Jashtë Kuvendit, Basha u bëri thirrje demokartëve që diferencat mes tyre ti sheshojnë në mënyrë civile.

‘Do ta tregoj me vepra dhe jo me fjalë që e marr vendime në interes të demokratëve. Dua tu them demokratëve që edhe në rastin e vendimit që do të marr do të udhëhiqem nga interesi i tyre më i mirë. Si kam parë videot e dhunës! Nuk jemi për debat këtu. Përgjigja ime është që dje e refuzoj dhe distancohem dhe dënoj me forcë fjalën e banalitetin që janë shkëmbyer në një moment tensioni, ku pjesë e tyre kanë qenë edhe gazetarët. Dënoj me forcë çdo sjellje kërcënuese. Ju ftoj të më dëgjoni! Keni mbështetjen time personale dhe politike! Nuk jam i butë jam i vendosur, por nuk mendoj se dhuna dhe lufta kundër mendimit ndryshe kanë vend në një demokraci dhe aq më shumë në një demokraci ku pretendojmë që ta prezantojmë në brezi i ri. E dënoj me forcë dhunën dhe u bën thirrje demokratëve që të përpiqemi që diferencat mes nesh ti sheshojmë në mënyrë civile,‘- tha Basha.

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Gazment Bardhi

TIRANË- Kreu i grupit parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi i është përgjigjur Enkelejd Alibeaj i cili tha se qëndrimi i Bardhit në mbledhjen e Kryesisë ishte emocional.

Bardhi ka deklaruar se qëndrimi i tij ishte parimor dhe ka dënuar dhunën verbale kur është kryer nga grupimi i Berishës.

"Ajo që unë kam thënë është që dhunosh verbalisht apo dhe të fyes deputetë që kanë mendim ndryshe është një sjellje prej grupimi paramiliatar. Së dyti, kam dëgjuar gjatë këtyre orëve që qëndrimi im ka qenë emocional, jo nuk kam qenë edhe pse nuk ka asgjë të keqe. Qëndrimi im ka qenë parimor, kam dënuar dhunën verbale kur është kryer nga grupimi i zotit Berisha. Do dënoj dhunën ndaj kolegëve, shantazhet edhe kur vijnë nga anëtarë të PD-së që deri në këtë moment kanë menduar njësoj si mua. Nuk amnistoj veprime të patolerueshme vetëm sepse ndodhin në njërën palë. Kjo është të jesh koherent dhe të mbash qëndrime parimore,"-tha Bardhi.

3 MUAJ ME PARE

Salianji: PD është marrë peng nga ish-kryetari, Opozita do të duhet të ribëhet

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Ervin Salianji

TIRANË- Pas mbledhjes së Kryesisë, deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka komentuar situatën në PD. E në fjalën e tij para mediave, Salianji bëri thirrje për rikonceptim të partisë, ndryshe theksoi se vendi nuk do të ketë më opozitë. Megjithatë shtoi se është për bashkim në mënyrë që të kenë mundësi që të konkurrojnë kryeministrin Edi Rama në zgjedhjet e ardhshme. 

'Ish-kryetari nuk është dorëhequr, u detyrua të tërhiqej për shkak të presionit. Vazhdon ta mbajë zvarrë partinë. Do tretet bashkë me partinë, logon, më vjen keq për këtë. Më vjen keq që shumë njerëz kanë momentin për të kuptuar që bëhet për interesa private dhe personale. I dhemb çdo demokrati që është sekuestruar vula, sigla, , nuk ka më anëtarë, ka më shumë pretendentë për kryetar partie. Kërkon të rikthehet ish-kryetari por aty s’ka njerëz, por ka para. Ky është moment që çdo demokrat duhet të reagojë me forcë. Opozita duhet të ribëhet, të rikonceptohet si një opozitë e re. PD duhet të rikonceptohet. PD janë njerëzit, nuk është vula apo sigla, apo një njeri që e mban. Në këto kushte s'kam shkuar në mbledhje për të kërkuar rrugët e komunikimit që opozita të ribëhet. Të heqim idenë e funksioneve që kërkon gjithsecili dhe të bëhemi gjithë bashkë për të qenë konkurrues në zgjedhjet e ardhshme,"-tha Salianji.

3 MUAJ ME PARE

Tensionet në Kryesinë e PD, Gështenja: U kërcënuam, nuk ka si të ketë garë kur procesi u mbyll me nxitim

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Lefter Gështenja

TIRANË- Deputeti Lefter Gështenja nuk morri pjesë në votimin e kryesisë së PD-së për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë në fund të muajit korrik. Gështenja së bashku me Saimir Korreshin u lraguan më herët nga mbledhja, por u gjendën mes përplasjes së disa militantëve jashtë dyerve të selisë së re të PD-së.

Gështenja e ka komentur incidentin si të turpshëm dhe sipas tij ai dhe kolegët e tij janë kërcënuar. Sipas tij brenda PD-së ka kandidatë të mirë dhe duhet kontribuar për një PD më të madhe.

"Askush nuk duhet të nxitojë për të marrë vendimet e PD. Ajo që kërkoj është që duhet t’i japim frymëmarrje. Do jetë krejt e lexueshme nesër. Ajo që ka ndodhur atë natë ka qenë më shumë sesa e turpshme, krejtësisht e papranueshme dhe nuk duhet të ndodhë më. Më kërcënuan dhe mua dhe kolegë të tjerë. Falë gazetarëve nuk pati përplasje fizike. Unë e fut veten tek njerëzit që kërkoj që demokratët të bashkohen. Duhet të bashkohen demokratët, s’na bëjnë emrat. Ne duhet të kontribuojmë për një PD më e madhe se e djeshmja dhe e madhe se ajo e 2021. Ne duhet të vrapojmë për ta bërë PD më të madhe. Nëse duam një partiçkë të vogël do vijojë kjo situatë. Këto kryetarët kanë bërë ndonjë shkollë dhe vetëm ata e bëjnë? Unë mendoj se ka kandidatë shumë të mirë brenda PD për njerëz të denjë. Askush s’ka frikë nga gara dhe askush s’ka frikë nga vota. Nëse nuk rrisim besimin brenda demokratëve se bëjmë dot as te shqiptarët”, -tha Gështenja duke përgënjështruar më herët qëndrimin e Enjkelejd Alibeajt.

3 MUAJ ME PARE

Tensionet dhe debatet në Kryesinë e PD, Alibeaj: Askush nuk ka qenë nën presion

Tensionet në mbledhjen e Kryesisë së PD, Alibeaj: S'pati
Enkelejd Alibeaj

TIRANË- Ish-kryetari i komanduar i Partisë Demokratike (asaj të vulës), Enkelejd Alibeaj ka reaguar për herë të parë në lidhje me tensionet pas mbledhjes së Kryesisë, e cila u zhvillua për 10 orë deri në orët e para të mëgjesit të djeshëm.

Në ambientet e jashtme të Kuvendit, Alibeaj tha për gazetarët se nuk pati dhunë ndaj anëtarëve të Kryesisë, por vetëm diskutime. Po ashtu, komentoi edhe reagimin e Sekretarit të Përgjithshëm, Gazment Bardhi, të cilin e cilësoi si qëndrim emocional.

“Modeli ndryshe është të respektojmë sigurisht lirinë e shprehjes së çdo njeriu. Kush kështu? Unë e thashë, çfarë të them më tepër, distancim. Partia Demokratike është baza, janë njerëzit. Qëndrimet emocionale mos i merrni. Deri diku, po. Në mbledhje, asnjë prej anëtarëve të Kryesisë nuk kanë qenë në presion. Unë isha në mbledhje, asnjë prej tyre nuk ka qenë nën presion. Kanë pasur qendrime të ndryshme. Ju mund ta perceptoni kështu, por nuk është kështu. Kryetarët e degëve janë PD-ja, janë ata njerëz që me 8 janar ishin këtu në mbrojtje të gjithë deputetëve , pa përjashtim. Nuk ka pasur asnjë dhunë përveçse, fjalë ka pasur,”-bëri me dije Alibeaj para mediave teksa futej sot në Kuvendit. 

zgjedhjet e reja ne pd pd

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN