LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbi 200 mijë € fitim/ Gazetari për transportin e kallashnikovëve drejt Greqisë: Ne Kretë mbi 1 milionë armë

15 Shtator 2019, 17:46 Nga DOSJA
Mbi 200 mijë € fitim/ Gazetari për transportin e

Greqi- Në Greqi është shkatërruar një grup i strukturual kriminal që merrej me trafikimin e armëve nga Shqipëria drejt Greqisë. Sipas policisë greke të paktën 16 persona shqiptarë dhe grekë prej një viti transportonin armë të ndryshme dhe municione drejt shtetit fqinj.

Për këtë lajm ka reaguar edhe gazetari Shpëtim Zinxhiria i cili shprehet se sekuestrimi i këtyre armëve, nuk është asnjë gjë, para atyre 1 milionëve që ndodhen në Kretë.

“Në Kretë kultura e popullit të saj është mbajtja e armës dhe e mustaqeve, si dhe veshja tradicionale me këmishe te zezë, poture dhe çizme.”, shprehet ai.

Reagimi: 

Ne Krete mbi 1 milione armë…!

Duke marre shkas nga ngjarrja e fundit te grupit qe transportonte municione dhe armë luftarake nga Shqipëria, ju ktheva mediave vendase dhe reportazheve lidhur me armatimin e popullit ne ishullin e Kretes.
Aq sa dje falë policise vendase ben te mundur arrestimin e gjashte personave si dhe sekuestrimin e 4 ameve kallashnikove si mbi 225 mije fisheke luftarakë.
Por pyetja shtrohet cfare jane keto kater arme para nje milionë te tjerave ne Krete?

Janë reportazhet e ndryshme vendase ku tregojne se sot qarkullojnë mbi një milionë armë luftarake, pasi është populli i lidhur aq shumë me to.
Në Kretë kultura e popullit të saj eshte mbajtja e armës dhe e mustaqeve, si dhe veshja tradicionale me kemishe te zezë poture dhe çizme.
Nuk mund te gjesh shtepi që nuk ka armë luftarake apo nje dasem që nuk është pershendetur me gjuajtjen e armëve te zjarrit.
Një kulturë trashëgimi shekullor që kohet e fundit fatkeqësisht ka sjellur edhe viktima. Zbrasja ne ajer e armëve luftarake kishin një qëllim që ruhet deri më sot.
Por…arma sipas vendasve duhet respektuar se kur duhet te përdoret.
Vendasit kujtojne gjysherit e tyre baballarët e sotëm qe kishin armë dhe loznin me ato nga gezimi apo vajtimi. edhe sot ashtu si ne te kaluaren, në raste gezimi armët zbrasen ne ajer njera pas tjetrës me një krenari që karakterizon ketë popull të këtij ishulli te bukur.
Në tast vdekje armër shkrepen për të nderuar të vdekurin dhe familjen e tij. Prej shekujsh zbrasja e armëve në Kretë është krenari dhe shpreh trimëri dhe mikpritje, ndryshe nga dikur kur perdorej kunder armikut apo për nje te rene ne lufte gjate varrimit, pra sipas këtij komuniteti kishte një qëllim. Gjithashtu zbrasja e armes behet per te treguar se fshati ka feste dhe gezim apo edhe hidherim, me qellim per te njoftuar fshatin prane qe ka gezim apo hidherim. Në se në një dasëm zbraseshin me pak se një mijë plumba quhej nje deshtim…

Armët dyshohet se siguroheshin në Shqipëri dhe dërgoheshin drejt shtetit fqinj me anë të një fuoristrade. Gjithaahtu dyshohet se këto armatime shkonin edhe në duart e terroristëve, duke bërë që Europol të kërkojë detaje të tjera dhe ka vënë në ngarkim autoritetet greke.

J.V/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet shpëtim zhinxhira trafik armësh shqipëri greqi shpëtim zhinxhira trafik armësh shqipëri greqi

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta