LIVE UPDATES
Art&Argëtim

ME VIDEO/ Momenti kur Blushi shoqëroi 17 majin me vargjet e Fan Nolit, ironia pikante e Ramës. Meta e Berisha “xhelozi” dh

4 Gusht 2019, 10:28 Nga DOSJA
ME VIDEO/ Momenti kur Blushi shoqëroi 17 majin me vargjet e Fan Nolit,

TIRANË– Në rublikën e sotme të “Dikur” do t’ju çojmë në seancën plenare të dy viteve më parë në 23 Maj.

Vetëm një javë pas marrëveshjes Rama-Basha për zgjedhjet parlamentare, zëri më kritik brenda socialistëve, i cili sapo kishte krijuar LIBRA-n, Ben Blushi denoncoi një bashkëpunim mes PS-PD.

Në fjalën e tij në foltoren e Kuvendit, Blushi tha se pas 27 vitesh luftë politike shqiptarët kanë një qeveri të përbashkët, duke cituar edhe pjesë nga vargjet e Fan Nolit.

Blushi: Është për të qeshur dhe për të qarë se pas 27 vitesh, pas shumë cakafytjesh, sharjesh dhe vjedhjesh, i kemi në një qeveri, jeni bashkë apo jo? Kam vetëm një mundësi t’ju përshëndes me vargjet fatale të Fan Nolit: Ngirhuni e bjeruni, katundarë e punëtorë që nga Shkodra e gjer në Vlorë. Kështu do ta pësoni të gjithë në 25 qershor. Sot jeni si Saliu me Salin. Kush voton më 25 qershor për PD-në, çadrën duhet ta dijë shumë mirë se ka votuar për Edi Ramën kryeministër. Dhe kush voton për Rilindjen do të bashkëdrejtojë me Saliun.

Pas fjalës së Blushit, fjalën në foltore e mori kryeministrit Edi Rama që nuk e kurseu dozën e ironisë dhe lideri i PD-së, Sali Berisha, i cili me profesion mjek konstatoi doza xhelozie.

Rama: Fan Noli do të rrotullohej në varr bashkë me katundarët dhe punëtorët sepse s’di ku gjendjet një katundar dhe punëtor që t’i besojë Ben Blushit.

Berisha: Jam mjek dhe asgjë nuk më shqit nga ndjenjat dhe psikologjia. Duke të dëgjuar ty konstatoj një shpërthim xhelozie të papërmbajtshëm. Tani si mjek do të të shpjegoj se xhelozia është sentimenti që lind në dashuri, i cili prodhohet nga frika se personi i dashuruar preferon tani dikë tjetër. Këshilla ime kjo se më përmallove Blush kur recitove Nolin. Këshilla është mos harro asnjëherë që dashuria lind xhelozinë, por xhelozia shkatërron dashurinë prandaj me karar.

Debatin, që nuk mungonte asokohe lidhur me reformat por jo vetëm, e mbylli kryeparlamentari Ilir Meta me shprehjen e tij të famshme.

“Atëherë të votojmë pa xhelozi dhe me dashuri.”

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

dikur dikur ben blushi edi rama ilir meta marreveshja 17 majit sali berisha ben blushi edi rama ilir meta marreveshja 17 majit sali berisha

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra