LIVE UPDATES
Bota

Koronavirusi në Britani, Hancock: COVID mund të menaxhohet si grip, do të jetojmë me të si një sëmundje stinore

13 Shkurt 2021, 10:38 Nga DOSJA
Koronavirusi në Britani, Hancock: COVID mund të menaxhohet si grip, do

BRITANI– Ministri i Shëndetësisë së Britanisë, Matt Hancock ka thënë se Britania e Madhe do të merret me koronavirusin për një kohë të gjatë pasi zbuloi se si ai mendon se vaksinat dhe trajtimet e tjera do të bëjnë të mundur që koronavirusi të kthehet si gripi stinor dhe të jetë prezent për një kohë të gjatë.

Komentet e Sekretarit të Shëndetësisë sugjerojnë që qeveria nuk beson se mund ta çrrënjosë plotësisht virusin, në vend që të bëhet pjesë e rregullt e jetës. Hancock gjithashtu zbuloi se ai ishte i bindur se Mbretëria e Bashkuar mund të ofronte vaksinën për të gjithë të rriturit deri në Shtator.

Ajo vjen ndërsa u zbulua se NHS është në rrugën e duhur për të arritur qëllimin e saj për të vaksinuar 15 milion britanikë nesër. Në një hap të madh përpara në betejën kundër koronavirusit, janë administruar 14,012,224 doza të para të goditjeve Pfizer dhe Oxford. Totali përfshin më shumë se 500,000 nga e enjtja, që do të thotë se objektivi prej 15 milion duhet të arrihet sot, 48 orë para afatit.

Duke folur në një intervistë, Hancock tha se ilaçet e reja të krijuara për të trajtuar virusin duhet të mbërrijnë këtë vit.  Ai u shpreh se kjo do të thotë që, së bashku me përdorimin e vaksinave, Covid duhet të bëhet një sëmundje e shërueshme.

Të Shtunën qeveria do të njoftojë se trajtimet më inovative në botë të Covid do të gjurmohen shpejt përmes sistemit të gjykimit klinik të MB. Kjo do të shtonte trajtimet në dispozicion të pacientëve në muaj në vend se në vite.  Sipas DailyMail, Britania tashmë ka aprovuar dexamethasone dhe tocilizumab për të ndihmuar në luftën kundër virusit.

”Nëse Covid-19 përfundon si grip, kështu që ne jetojmë jetën tonë normale dhe zbutemi përmes vaksinave dhe trajtimeve, atëherë mund të vazhdojmë përsëri me gjithçka. Unë jam i bindur që mund të ofrojmë vaksinën për të gjithë të rriturit deri në Shtator” -tha Hancock.

Ai gjithashtu ndau optimizmin e tij në lidhje me përhapjen e vaksinave duke ndihmuar në mposhtjen e virusit dhe rritjen e shpresave të pushimeve verore. Sidoqoftë, ai nuk pranoi të zbulonte ose të sugjeronte se kur mund të hiqej bllokimi, ndërsa paralajmëroi se mund të duhej deri në 2024 që kombi të rimëkëmbet ekonomikisht.

Rastet me vdekje dhe vdekjet po vazhdojnë të bien në të gjithë Britaninë, të dhënat zyrtare zbuluan dje ndërsa shkencëtarët më të mirë pohuan se norma R ka rënë nën nivelin thelbësor për herë të parë që nga korriku dhe pranuan se besojnë se kjo mund të jetë bllokimi përfundimtar.

Shefat e Departamentit të Shëndetësisë deklaruan 15,144 raste të tjera, 21 për qind më pak në një javë. Kjo do të thotë që 4 milion britanikë kanë rezultuar pozitivë që kur filloi pandemia, por numri i vërtetë është miliona më shumë.  758 viktima të tjera u shtuan gjithashtu në taksën zyrtare, me shifrën që kishte rënë me një të katërtën të Premten e kaluar.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi në britaninë e madhe matt hancock koronavirusi në britaninë e madhe matt hancock

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!