LIVE UPDATES
Politike

Ministrja Ibrahimaj: Shqiptarët s’kanë shqetësimin e Europës për energjinë

16 Mars 2022, 21:22 Nga DOSJA
Ministrja Ibrahimaj: Shqiptarët s’kanë shqetësimin e

Shqiptarët po përballen me rritjen drastike të çmimeve, të shkaktuar nga lufta Rusi-Ukrainë. Protestat kanë nisur prej ditësh në të gjithë vendin, ku kërkohet ndërhyrje e qeverisë për të amortizuar rritjen e çmimeve, që ka prekur tashmë gjithçka. Kryeministri Rama prezantoi Paketën e Rezistencës Sociale, ku në fokus janë pensionistët dhe shtresat e varfra. Gjithsej 7 pika, 5 nga të cilat ishin parashikuar për t’u zbatuar në buxhetin e këtij viti. Gjithashtu, është ngritur Bordi i Administrimit të Karburantit, që bën transparencën e çmimit dhe që ka vendosur, që duke filluar që sot deri të hënën e 21 marsit, çmimi i naftës do të jetë 203 lekë dhe i benzinës 2016 lekë për litër.

Masat e prezantuara nga qeveria kanë lënë të pakënaqur protestuesit, të cilët nga ana e tyre, gjithashtu kanë dalë me një listë kërkesash, duke i lënë afat qeverisë deri të shtunën për plotësimin e tyre. Në thelb, kërkohet ulja e taksave për karburantet dhe për disa produkte bazë ushqimore.

Për këto shqetësime foli në A2 Business ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj. Ministrja theksoi se shqiptarët nuk kanë shqetësimin që kanë të gjithë qytetarët e Europës për rritjen e çmimit të energjisë.

“Qeveria ka marrë vendimin që të mbështetës të gjithë konsumatorët familjarë. Nëse çmimi do të ishte ai reali, çmimet e shportës do të rritesh me një vlerë 20% pasi energjia elektrike është baza. Nga ana tjetër, shqetësimi që ata kanë është rritja e çmimit të karburanteve”, tha Ibrahimaj.

Më tej, Ibrahimaj theksoi se aktualisht furnizuesit e naftës nuk po fitojnë, por vetëm po mbulojnë kostot operacionale.

“Kemi përcaktuar që marzhi bruto i fitimit do të jetë 1% për bizneset e shumicës dhe 5% për pakicën. Këto janë kosto operacionale. Ata aktualisht mbulojnë kostot operacionale dhe nuk janë duke fituar. Ne jemi në situatë lufte dhe të gjithë duhet të bëjmë përpjekjen tonë”, tha Ibrahimaj.

Marrë nga A2CNN

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike delina ibrahimaj kriza ekonomike prej luftes delina ibrahimaj kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë

U helmuan nga uji në lokal, flet administratorja e hotelit në Shkodër: Uji ka qenë i ambalazhuar

Rrethohet nga FNSH dhe RENEA shtepia e Ervis Martinajt

Telefonata URGJENTE! Noka i ka bllokuar Foltoren, Nikolla harron mikrofonin hapur: Po e përjashtoj