LIVE UPDATES
Bota

“Ndihmat” për miliarderët, morën çeqe stimuluese, mes tyre dhe George Soros

30 Dhjetor 2021, 16:35 Nga DOSJA
“Ndihmat” për miliarderët, morën çeqe

SHBA – 270 amerikanët e pasur, të cilët thuhet se kanë përdorur zbritjet komplekse të taksave për të ulur të ardhurat e tyre neto në më pak se zero, kanë fituar 5.7 miliardë dollarë të ardhura, sipas deklaratave të tyre të mëparshme tatimore.

Sipas The Sun, kjo skemë me taksat i ka kualifikuar ata për ndihmat shtesë të dhëna nga “Uncle Sam”, një personifikimi i qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara. Të paktën 18 miliarderë, përfshirë George Soros, mblodhën çeqe stimuluese që synonin të mbështesnin familjet në vështirësi për të kapërcyer dwmin ekonomik të pesuar gjatw pandemisë. Miliarderi i bonove të padëshiruara, Ira Rennert, i cili thuhet se ka një pasuri prej 3.7 miliardë dollarësh, gjithashtu mori një çek stimulues.

Secili prej tyre duket se ka pakësuar përgjegjësitë e tyre tatimore për të pretenduar se ka fituar të ardhura neto negative duke i lejuar ata të marrin mbështetjen shtesë prej 1200 dollarësh pwr beqarët dhe 2400 dollarë për çiftet e martuara, bazuar në hetimin e ProPublica mbi aktivitetet e IRS të taksapaguesve më të pasur të vendit. Këta tatimpagues të pasur morën çeqe stimuluese pasi ndoqwn zbritjet komplekse të taksave për të ulur të ardhurat e tyre neto në më pak se zero, duke i kualifikuar ata për ndihmat qeveritare sipas raportit. Raporti theksoi disa nga emrat që futën në xhep paratë e Covid-19.

George Soros, humbjet e investimeve të të cilit bwnw qw tw mos paguante fare taksa federale mbi të ardhurat midis 2016 dhe 2018 , dhe që vlerësohej të ishte 7.5 miliardë dollarë, ishte një përfitues. Por një zëdhënës i Soros konfirmoi se ai i ktheu paratë e marra.

George e ktheu çekun e stimulit. Ai sigurisht nuk e ka kërkuar një të tillë! Robert Soros bëri të njëjtën gjë”, tha një zëdhënës i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur të financuar nga Soros.

Miliarderi i bonove të padëshiruara, Ira Rennert, i cili thuhet se ka një pasuri prej 3.7 miliardë dollarësh, mori gjithashtu një çek stimulues. Rennert, i cili fitoi 64 milionë dollarë të ardhura në vitin 2018, përfundoi me 355 milionë dollarë zbritje, duke shkuar në vlerën negative prej 291 milionë dollarësh.

Timothy Headington, i cili ka një pasuri prej 1.4 miliardë dollarësh falë marrëveshjeve të tij në naftë, zhvillimin e pasurive të paluajtshme dhe duke u shfaqur në kredite si producent ekzekutiv i filmave të tillë hit si “Argo” dhe “World War Z” arriti të pretendojë 342 milionë dollarë humbje nga të ardhurat e tij prej 62 milionë dollarësh në 2018. Pra, në letër, Headington dukej se kishte nevojë për ndihmë shtesë gjatë krizës ekonomike.

Robert Dart familja e të cilit zotëron Dart Container Corp., prodhuesi i kupës ikonë të kuqe Solo raportoi të ardhura mbi 300 milionë dollarë. Zbritjet e zgjuara të taksave gjithashtu e lanë pasardhësin me 39 milionë dollarë minus. Në vend të kësaj, ato fonde u depozituan drejtpërdrejt në llogarinë e tij nga Thesari i SHBA-së pa pëlqimin e tij pasi Kongresi përcaktoi se taksapaguesit me status të huaj rezident kishin të drejtë për pagesa të tilla.

“Dart beson se njerëzit në pozicionin e tij nuk duhet të kishin marrë fonde stimuluese për COVID. Z. Dart nuk kërkoi asnjë fond stimulues për COVID. Dart i ka kthyer fondet e stimulit COVID që ka marrë në Thesarin e SHBA në përputhje me udhëzimet e dhëna nga IRS”, tha këshilltari i përgjithshëm për Dart Container.

Ndërsa pandemia ka shkaktuar papunësi të lartwdhe vështirësi në familjet në të gjithë vendin, të ardhurat e fundit të rreth 700 miliarderëve të vendit u rritën me 2 trilion dollarë , pasi stoqet u rritën dhe vlerat e aseteve të tjera u rritën, sipas amerikanëve tw majtw për Drejtësinë e Taksave. Shumw njerwz u zemruan dhe folwn me neveri pwr taktikat qw kwta miliarderw pwrdorin.

“Ky turp është arsyeja pse ne kemi nevojë për një reformë të vërtetë tatimore,” shkroi në Twitter Instituti për Tatimet dhe Politikat Ekonomike .

Shumë prej miliarderëve që morën çeqe stimuluese gjithashtu raportuan të ardhura negative në IRS pavarësisht kuletave të tyre më të majme. Një taksë mbi të ardhurat e miliarderëve e propozuar nga senatori demokrat Wyden, nga Oregon, do të takonte rritjen e pasurisë dhe korporatave. Reformat e saj kërkojnë të sigurohen që “të pasurit të paguajnë pjesën e tyre të drejtë, siç u takon. Aktualisht, fitimet tatohen vetëm kur ato “realizohen”, si p.sh. kur dikush shet aksione.

Sa i përket shumë atyre që arritën të kualifikoheshin për mbështetjen shtesë, një studim i pavarur arriti në përfundimin se paratë nuk u shpërdoruan. Në të vërtetë, si mungesa e ushqimit ashtu edhe detyrimi financiar ranë në vitin 2020 dhe në 2021 falë dy raundeve të para të ndihmës stimuluese, sipas një raporti të publikuar nga studiuesit në Poverty Solutions.

“Ne besojmë se suksesi i masave të ndihmës të qeverisë federale mund të jetë për shkak të shpejtësisë, gjerësisë dhe fleksibilitetit të qasjes së saj me bazë të gjerë, kryesisht duke u mbështetur në transfertat e parave,” shkruajnë studiuesit në raport .

Ndërsa “rubineti” i qeverisë federale filloi të rrjedhë për të arritur tek më nevojtarët në fund të vitit 2020 dhe më pas përsëri këtë mars të kaluar, marrësit amerikanë nuk ishin mendjelehtë. Përkundrazi, ata shpenzuan çeqet që arrinin në 600 dollarë dhe më pas 1,200 dollarë për gjërat e nevojshme si ushqimi dhe strehimi. Studimi zbuloi se pamjaftueshmëria ushqimore ra me mbi 40 për qind midis dhjetorit 2020 dhe prillit 2021.

Kur bëhej fjalë për normat e paqëndrueshmërisë financiare, fondet federale ndihmuan për një lehtësim prej 45 përqind; dhe raportet e simptomave të depresionit ranë 20 për qind. Familjet me të ardhura të ulëta ishin grupi që panë kthesën më të madhe sapo kontrollet stimuluese filluan të mbërrinin.

(m/k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota çek stimulues george soros joe biden miliarderet e shba qeveria amerikane çek stimulues george soros joe biden miliarderet e shba qeveria amerikane

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane