LIVE UPDATES

miliarderet e shba

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Raporti: Nga Bezos te Soros, kush janë miliarderët e SHBA-së që nuk paguajnë asnjë taksë mbi të ardhurat - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Raporti: Nga Bezos te Soros, kush janë miliarderët e SHBA-së që nuk paguajnë asnjë taksë mbi të ardhurat

9 Qershor 2021, 13:11 Nga DOSJA
Raporti: Nga Bezos te Soros, kush janë miliarderët e SHBA-së

SHBA– Detajet që pretendojnë të zbulojnë se sa pak taksë mbi të ardhurat paguajnë miliarderët amerikanë janë zbuluar në një faqe në internet të lajmeve.

ProPublica thotë se ka parë kthimet e taksave të disa prej njerëzve më të pasur në botë, përfshirë Jeff Bezos, Elon Musk dhe Warren Buffett.

Sipas BBC, webfaqja pretendon se Bezos i Amazon nuk ka paguar asnjë taksë në 2007 dhe 2011, ndërsa Musk i Tesla nuk ka paguar asgjë në 2018. Propublica tha se po analizonte atë që e quajti “një grup të madh të dhënash të Shërbimit të Brendshëm të të Ardhurave” mbi taksat e miliarderëve dhe do të lëshojë detaje të mëtejshme gjatë javëve të ardhshme.

Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë e quajti rrjedhjen “e paligjshme”, dhe FBI dhe autoritetet tatimore po hetojnë. ProPublica tha se 25 amerikanët më të pasur paguajnë më pak taksë, një mesatare prej 15.8% të të ardhurave të rregulluara bruto, sesa punëtorët më të zakonshëm amerikanë. Pra, ndërsa vlera e pasurisë së tyre rritet jashtëzakonisht shumë përmes pronësisë së tyre mbi aksionet në kompaninë e tyre, kjo nuk regjistrohet si e ardhur. Por ka edhe më shumë se kaq.

Ai tha se miliarderët amerikanë blejnë një pasuri, ndërtojnë një ose trashëgojnë një pasuri dhe pastaj marrin hua kundër pasurisë së tyre. Për shkak se ata nuk realizojnë ndonjë fitim ose shesin ndonjë gjendje, ata nuk po marrin asnjë të ardhur, e cila mund të tatohet.

Një nga miliarderët e përmendur, filantropi George Soros, gjithashtu pretendohet se ka paguar taksë minimale. Zyra e tij nuk i ishte përgjigjur një kërkese të BBC për koment, por tha në një deklaratë për ProPublica se Soros nuk i detyrohej taksës disa vjet për shkak të humbjeve në investime.

ProPublica, një uebfaqe hetimore, ka shkruar disa artikuj rreth asaj se si shkurtimet e buxhetit në Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme të SHBA kanë penguar aftësinë e saj për të zbatuar rregullat e taksave mbi korporatat e pasura dhe të mëdha. Organizata e lajmeve tha se mori dokumentet e rrjedhura në përgjigje të këtyre artikujve.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota elon musk jeff bezos miliarderet e shba warren buffett elon musk jeff bezos miliarderet e shba warren buffett

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE