LIVE UPDATES

qeveria amerikane

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Si u përhap virusi? Qeveria amerikane duhet t’i përgjigjet botës për tre pyetje enigmatike - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Si u përhap virusi? Qeveria amerikane duhet t’i përgjigjet botës për tre pyetje enigmatike

25 Mars 2020, 09:35 Nga DOSJA
Si u përhap virusi? Qeveria amerikane duhet t’i përgjigjet

Koronavirusi po përhapet në të gjithë botën, ndërkohë që politika gjen ende kohë për deklarata. Një prej tyre është edhe presidenti Donald Trump, i cili e cilësoi covid-19 si një “virus kinez”. Pikërisht nga deklarata, e cilësuar raciste, kanë filluar teoritë konspirative në rrjet, të cilat sugjerojnë se Amerika është përgjegjëse për koronavirusin, duke ngitur edhe tre pyetje lidhur me disa ngjarje të ndodhura në SHBA para shpërthimit të koronavirusit në Kinë.

ARTIKULLI I PLOTË:

Kohët e fundit, një pjesë e politikanëve amerikanë e kanë quajtur koronavirusin e ri si “virusi kinez”, duke shkaktuar kritikë nga bashkësia ndërkombëtare. Lidhur me këtë, Grupi Mediatik i Kinës (CMG) ka publikuar një koment, në të cilin thuhet se burimi i virusit është një çështje shkencore dhe shkenca kërkon prova. Ditët e fundit, Giuseppe Remuzzi, drejtori i Institutit të Kërkimeve Farmakologjike “Mario Negri” të Italisë, u shpreh në një intervistë se ai mendon që, para fillimit të epidemisë në Kinë, koronavirusi filloi të përhapet në pjesën veriore të Italisë.

Gazetarja e “Sky News” Amanda Walker vuri në dukje se, nëse miliona amerikanë vdesin, do të jetë përgjegjesia e presidentit. Emërtimi “virusi kinez” është një mënyrë për t’i ikur përgjegjësisë.

Grupi Mediatik i Kinës (CMG) komenton se, megjithëse politikanët amerikanë bërtasin me zë të lartë, ata s’mund t’i ikin përgjegjësisë, madje kanë treguar dobësitë e parandalimit dhe kontrollit të epidemisë në ShBA.

Më 20 mars, kryeministri australian Scott Morrison u shpreh në një intervistë se 80 % e rasteve të reja të infektimit në Australi janë nga jashtë vendit ose kanë lidhje me njerëzit që janë kthyer nga jashtë. Ndër ta, pjesa dërrmuese është nga ShBA-ja.

Në kohën që gjithnjë e shumë dyshime po dalin lidhur me ShBA-në, në komentin e CMG-së bëhen tre pyetje për ShBA-në, lidhur me të cilat qeveria amerikane duhet ta sqarojë publikun dhe duhet t’i përgjigjet botës.

Së pari, drejtori i Qendrës të Kontrollit të Sëmundjeve të ShBA-së Robert Redfield pohoi se një pjesë e atyre që u cilësuan si të vdekur nga gripi, në fakt kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri. Sa të vdekur janë nga koronavirusi në mbi 20 mijë të vdekur me grip? A ka mundësi që ShBA-ja të fshehë pas gripit situatën e vërtetë të koronavirusit?

Pyetja e dyta: Pse u mbyll në korrikun e vitit 2019 baza e armëve biokimike në Font Detrick të shtetit Merilend, qendra më e madhe e studimit të armëve biokimike të ushtrisë amerikane. Pas mbylljes së saj, në ShBA filloi të ketë raste të pneumonisë. Autoritetet thanë se këto raste ishin nga cigaret elektronike, por shkencëtarët kanë vënë në dukje se cigaret elektronike s’mund të shpjegojnë simptomat e tyre. Njëkohësisht, gripi H1N1 filloi të përhapet në ShBA. Në tetorin e vitit 2019 shumë institucione amerikane organizuan stërvitjen mbi epideminë globale me emrin “Event 201”. Në dhjetorin e vitit 2019, ndodhi rasti i parë i sëmundjes me koronavirusin e ri. Në shkurtin e vitit 2020, epidemia e koronavirusit u përhap në mbarë botën. Sipas linjës kronologjike, ndodhja e këtyre rasteve është e çuditshme. A kanë lidhje ato me njëra-tjetrën apo jo?

Pyetja e tretë: Pse në mesin e shkurtit qeveria amerikane e nënvlerësoi epideminë, por shumë anëtarë të Komisionit të Zbulimit të Senatit shitën aksionet e tyre në bursë?

Koha dhe jeta janë të pakthyeshme. Një pjesë e politikanëve amerikanë duhet të zgjohen, përndryshe do të paguajnë një kosto të lartë, e mbyll CMG-ja komentin e vet. (Çang Çuo)

Burimi: CRI

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota cmg epidemia pandemia e koronavirusit qeveria amerikane cmg epidemia pandemia e koronavirusit qeveria amerikane

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë