LIVE UPDATES
Aktualitet

Pedagogu i UBT ‘ngre peshë’ sallën dhe i përgjigjet Veliajt me fjalët e Luter King: Nuk na e vret dot ëndrrën

11 Prill 2019, 09:22 Nga DOSJA
Pedagogu i UBT ‘ngre peshë’ sallën dhe i përgjigjet

TIRANË- Besnik Gjongecaj, pedagogu i Universitetit Bujqësor të Kamzës, është shprehur kundër ndërtimit të shkollës së re tek fidanishtja e Fakultetit të Bujqësisë. Në fjalën e tij ai tha se Veliaj po u vret ëndrrën universitarëve duke bërë atë ndërtim.

Më tej ai citoi dhe Martin Luter Kingun, i cili me shprehjen e tij “Unë kam një ëndërr”, ndryshoi Amerikën, dhe këtë gjë kërkoi ai të bënin dhe pedaogogët e UBT-së të ndryshonin universitetin ku ata punojnë.

Ti ke ëndrra, ndërsa unë kam certifikatë, unë ndërtoj unë kyej punë. Prandaj unë fitoj, dhe ti humbet, se ti ke ëndrrën unë kam gjërat e tjera. Shihni se çfarë deformi moral ka njeri që kemi në krye të Tiranës, dhe e di si është thelbi i përfaqësimit në demokraci, ne e imagjinojmë tek profili i atij njeriu. Ndërsa ai parashikon se si ne duhet të jemi, pra ai është superior ndaj nesh. Shiheni ca njeri kemi, jo vetëm nuk përfaëson ëndrrat tona, por as standadet morale. Ka një njeri që e ndryshoi Amerikën me fjalën ëndërr. “I have a dream”, Luter king. Ai doli dhe u tha amerikanëve “Unë kam një ëndërr” dhe e ndryshoi amerikën me ëndërr. (Duartrokitje në sallë). Cfarë endrre kemi ne, unë kam 40 e ca vjet që jam këtu, kamë bashkëpunuar me njërëz të shquar në botë dhe kjo ëndërr ka qenë që këtë kodër ta kthejmë në një zonë të arsimit bujqësor dhe të shkencës sonë. Kjo është nëdrra jonë, ai do të na e vrasë ëndrrën. Ëndrra përcakton jetën e njerëzve. Ky njeri kërkon të na vrasë ëndrrën, gjënë më të rëndësishme që ka një profesor dhe një student dhe ai nuk ka për ta bërë”, ishte kjo fjala e pedagogout Gjongjecaj.

Prej disa ditësh në Universitetin Bujqësor të Tiranës ka nisur një protestë kundër ndërtimit të një shkolle 9-vjeçare nga Bashkia e Tiranës. Sipas stafit pedagogjik të këtij universiteti dhe studentëve, vendi ku po ndërtohet shkolla, është e tyre dhe i përket Fakultetit të Bujqësisë dhe Mjedisit. Nga ana tjetër bashkia e quan këtë protestë të nxitur nga opozita dhe shprehet se prona ësthë private, duke bërë publike dhe certifikatën e pronësisë.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet besnik gjongecaj erion veliaj martin luter king pedagogu i ubt protesta tek ubt shkolla ne koder kamez besnik gjongecaj erion veliaj martin luter king pedagogu i ubt protesta tek ubt shkolla ne koder kamez

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!