LIVE UPDATES
Politike

12 vite në pushtet/ Shqipëria në fund të programit të Vlerësimit Ndërkombëtar të Studentëve, çfarë thonë rezultatet

Rezultatet e testit për Shqipërinë janë tronditëse. Qeverisë së majtë socialiste iu deshën 12 vjet për ta renditur Shqipërinë si vendin e fundit në botë.

18 Qershor 2024, 17:25 Nga M.B

 

12 vite në pushtet/ Shqipëria në fund të programit të
Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu

TIRANA- Për herë të parë, Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve (PISA) ka matur aftësitë e nxënësve 15 vjeçarë në mbarë botën për të menduar në mënyrë krijuese si një mënyrë për të vlerësuar aftësinë e tyre për t’u angazhuar në mënyrë produktive në gjenerimin, vlerësimin dhe përmirësimin e ideve.

Rezultatet e testit për Shqipërinë janë tronditëse. Qeverisë së majtë socialiste iu deshën 12 vjet për ta renditur Shqipërinë si vendin e fundit në botë.

OECD i ka matur aftësite e nxënësve për mendimin krijues në 64 vende të botës. Në vendin e parë është renditur Singapori me një vlerësim prej 41 pikësh. Shqipëria është renditur e fundit duke u vlerësuar me vetëm 13 pikë. Mesatarja e vendeve të OECD ka rezultuar 33 pikë.

12 vite në pushtet/ Shqipëria në fund të programit të

Përkeqësimi dramatik i renditjes së Shqipërisë në Programin e Vlerësimit Ndërkombëtar të Studenteve gjatë viteve të fundit vazhdon të prodhojë rekorde të reja negative. Këtë herë duke u renditur në fundin e fundit. Dhe ky nuk është një tregues abstrakt, i parëndësishëm. Mendimi krijues është një nga aftësitë kryesore në botën e sotme moderne.

Mendimi krijues

Shumë punë, veçanërisht ato në spektrin e lartë të aftësive, i japin përparësi të menduarit krijues. Sipas raportit të Forumit Ekonomik Botëror “Future of Jobs 2023,” të menduarit krijues renditet si aftësia e dytë më e rëndësishme për punëtorët duke qenë pas vetëm mendimit analitik.

Gjetje të ngjashme nga kompani si LinkedIn dhe Deloitte nënvizojnë rolin thelbësor të të menduarit krijues në fuqinë punëtore moderne.

Sot, punëtorët pritet të kontribuojnë në ndryshim, të kërkojnë vazhdimisht mënyra për të përdorur teknologjitë e reja dhe përshtatin metodat e punës për të mbetur konkurrues. Ndërsa dixhitalizimi dhe inteligjenca artificiale përparojnë, premiumi mbi inovacionin, krijimarinë dhe mendimin kritik vazhdon të rriet gjithmonë e më shumë në krahasim me aftësitë rutinë, të cilat janë më të ndjeshme ndaj automatizimit.

Megjithatë, të menduarit krijues nuk ka të bëjë vetëm me të qenit konkurrues në tregun e punës. Ai gjithashtu vepron si një stimul i fuqishëm për të mësuarit në vetvete, duke thelluar përthithjen e dijeve nga studentët si dhe duke stimuluar zhvillimin emocional dhe mirëqënien e tyre.

Një rekord turpi në kufijtë e dramës kombëtare. Teksa bota avancon drejt inteligjencës artificiale, sistemi arsimor i Shqipërisë zhytet thellë e më thellë në injorancë duke paralajmëruar kohë të vështira për të ardhmen e ekonomisë dhe vetë vendit./ Kapitali

pisa

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët