LIVE UPDATES
Politike

Arrestimi i Kajmakut/ Media italiane: Në shënjestër edhe figura të tjera të shquara të PS-së

Autoritetet italiane kanë dyshime se në këtë rrjet janë të përfshirë edhe politikanë të tjerë shqiptarë. Agim Kajmaku u arrestua pak javë më parë me nipin e tij Edmond Kajmaku dhe tashmë situata e tyre mund të rëndohet pasi hetuesit po përputhin faktet e mbledhura gjatë hetimeve.

19 Qershor 2022, 11:11 Nga A.B
Arrestimi i Kajmakut/ Media italiane: Në shënjestër edhe figura
Agim Kajmaku

ITALI- Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me trafikun e drogës nga Shqipëria në Itali, ku u arrestua ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku dhe nipi i tij Edmond Kajmaku.  ‘Ilrestodelcarlino.it’ i ka kushtuar një artikull kësaj veprimtarie kriminale, duke theksuar se gjithë kjo tingëllon si film mirëpo është realitet. Ata zbulojnë se policia italiane së bashku me atë shqiptare kanë nisur hetimet për disa politikanë shqiptarë, në mesin e të cilëve është ish-kryebashkiaku i qeverisë së Edi Ramës, Agim Kajmaku. Këtë të fundit, mediat italiane e cilësojnë si një eksponent të njohur në botën politike e në qeverinë Rama. Sipas tyre, situata është e kompromentuar pasi mund të përkeqësohet pasi të dalin hetimet e plota. 

ARTIKULLI I PLOTË:

Mund të tingëllojë si një titull filmi, por është realitet i pastër. Interpoli, Karabinierët dhe policia shqiptare po hetojnë trafikun e gjerë të drogës, ku disa politikanë shqiptarë dhe në veçanti ish-kandidati për kryebashkiak të kryeministrit Edy Rama, i cili u arrestua tre javë më parë në Grottammare, së bashku me nipin, me 20 kilogramë. kokainë. Në pranga kanë përfunduar Edmond Kajmaku, 34 vjeç, banues në Monterubbiano dhe daja i tij Agim Kajmaku, ish-kryetar i Bashkisë Vorë dhe eksponent i njohur politik shqiptar i Partisë Socialiste. Dy prej tyre aktualisht akuzohen vetëm për trafik droge. Tani për tani, po: sepse situata e tyre, tashmë mjaft e komprometuar, mund të përkeqësohet më tej nëse hipotezat e hetuesve rezultojnë të sakta.

Një plan thuajse perfekt: për të menaxhuar tregun e gjerë të kokainës nga një fshat i izoluar në Marche pranë portit të Ankonës dhe Barit, të gjitha me koordinimin e nipit të padyshuar të politikanit shqiptar, tashmë i transplantuar në Itali. Mirëpo, diçka nuk shkoi dhe, pas zbulimit të bërë nga karabinierët brenda vazove me bimë të blera nga kompania e luleve, aksioner i së cilës ish-kryebashkiaku ishte dhe tashmë në pronësi të gruas së tij, nisi një hetim shumë më i gjerë ndërkombëtar. Pishina hetimore italo-shqiptare ditët e fundit i është nënshtruar një kontrolli të imtësishëm një kamioni të kompanisë shqiptare të luleve në portin e Durrësit dhe ka zbuluar vendet e fshehta të fshehura të marra në mjet, pa u konstatuar megjithatë lëndë narkotike. Në këtë mënyrë ka dalë në dritë mënyra se si dyshohet se lëviznin qindra kilogramë drogë. Policia shqiptare ka gjetur edhe një llogari rrjedhëse në emër të bashkëshortes së politikanit me dy milionë dollarë, prejardhja e së cilës është nën hetim. Zhvillimet e hetimeve kanë shkaktuar reagimin e opozitës në Shqipëri dhe këto ditë një polemikë e dhunshme po përfshin të gjithë vendin. Hetuesit verifikuan gjithashtu se, pesë ditë para sekuestrimit maksi të kokainës, politikani i njohur shqiptar kishte udhëtuar me avion nga Tirana në Ankona. Më pas ai shkoi në Monterubbiano dhe së bashku me nipin e tij u zhvendos me një makinë me qira. 34-vjeçari Edmond Kajmaku, nga ana tjetër, para se të arrestohej, jetonte përgjithmonë në Monterubbiano dhe më parë kishte qenë drejtor i Ukt-it, ujësjellësit shqiptar. Pra dy të padyshuar: një politikan dhe një ish-ekzekutiv i rëndësishëm. Megjithatë, të dy lëviznin kilogramë e kilogramë drogë me gjoja mbështetjen e krimit të organizuar shqiptar. Të gjitha në oazin e qetë të lumtur të Fermanos.

Ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku është vënë në pranga në Itali pasi është kapur me 20 kilogramë kokainë. Arrestimi i Kajmakut është bërë nga autoritetet italiane në zonën e San Benedetto del Tronto, më 27 maj të këtij viti. Gjatë operacionit Kajmakut i është gjetur edhe 20 kilogramë kokainë që po të dilte në treg do të kapte vlerën e mbi 500 mijë eurove. Droga ishte fshehur në një vazo me lule. Kajmaku i është prezantuar Policisë Italiane si i lindur më 6 korrik 1971, e si ish-kryebashkiak i Vorës.

Kush është Agim Kajmaku?

Agim Kajmaku garoi i vetëm në zgjedhje e 30 qershorit të vitit 2019 dhe u bë kryebashkiak i Vorës, detyrë që e shijoi vetëm për pak muaj. Kjo pasi një denoncim i Partisë Demokratike zbuloi se Kajmaku kishte qenë i arrestuar në Greqi me emrin Jorgo Toto, gjë që nuk e kishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit. Prokuroria kishte bërë verifikimet dhe kishte dorëzuar dokumentet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve e teksa po përgatitej shkarkimi i tij, Kajmaku firmosi disa dokumente në kundërshtim me ligjin. Ai shkarkoi dy nënkryetarët e Bashkisë Vorë dhe u arratis. Ndaj ish-kreut të Bashkisë së Vorës u ngritën tre akuza, ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit, ushtrimit të funksioneve pas dhënies fund të tyre dhe ajo e falsifikimit të dokumenteve shtetërore. Për herë të fundit mes socialistëve, Kajmaku u shfaq në muajin nëntor në Vorë, krah kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj.

agim kajmaku arrestohet agim kajmaku

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh