LIVE UPDATES
Politike

Berisha: Teksti i draftit të Ramës u shkrua në Beograd, argati i Vuçiç po përpiqet të mbyllë "McGonigal"

Berisha i bëri thirrje qeverisë Kurti të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar.

8 Qershor 2023, 12:19 Nga f.g
Berisha: Teksti i draftit të Ramës u shkrua në Beograd, argati i
Sali Berisha, kryetar i PD

TIRANE- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka marrë një draft të shkruar në Beograd për Asosacionin dhe këtë ua ka dërguar ndërkombëtarëve. Berisha tha se kryeministri shqiptar po përpiqet të mbyllë çështjen McGonigal dhe problemet me zgjedhjet në vend, duke bërë "sfumime" të tilla. Berisha i bëri thirrje qeverisë Kurti të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar. 

Sali Berisha: Doktrinari dhe autori i genocidit serb në Bosnje dhe Kosovë. Njeriut që mepolitikën e tij, etnonacionaliste i shërben Vuçiç. Sot Edi Rama në detyrim doli dhe informoi shqiptarët se ka hartuar dhe dorëzuar tekstin e marrëveshjes së Asosacionit për komunat me shumicë serbe. Teksti është shkruar në Beograd dhe është rishkruar më pas në Tiranë. Ky përbën një problem, Rama po përpiqet të zgjidhë çështjen McGonigal po ashtu përpiqet të sfumojë problemet e tmerrshme me zgjedhjet në vendin e tij. Iu bëj thirrje qeverisë së Kosovës të procedojnë në bashkëpunim me KFOR, BE dhe SHBA, duke zbatuar atë skedulë për të cilën insiston komuniteti ndërkombëtar. E gjykoj këtë thirrje, s'do dilja për këtë por u detyrova.

Zgjedhjet u bënë dhe ato prodhuan një produkt të votuar nga vetëm 3-4% e popullatës, vetëkuptohet se ky nuk mund të pranohet si një produkt i suksesshëm. Nuk mendoj se është një...mendoj se është një masë demokratike, përgjigje që i jepet çështjes, ndaj edhe në këtë kontekst mendoj se qeveria e Kosovës e ka detyrim që të bashkëpunojë me ndërkombëtarët. Veprimet në zoat e nxehta duhet të koordinohen. Çdo Asocacion që del jashtë kornizës së ndërkombëtarëve është rrezik për paqen në Ballkan. Është faktor i rrezikshëm. Çdo refleksion i kësaj politike të vjetër që lau në gjak ballkanin, është rrezik. Ballkani duhet të jetë unitet i shteteve të barabarta.

As Uashtingtoni, as Parisi dhe as Berlini nuk janë pa dijeni. I dinë shumë mirë qëndrimet e Edi Ramës ndaj Serbisë dhe Kosovës. Ai ka paditur Haradinaj, ka ofenduan Isa Mustafën. Nuk besoj kurrë që kancelaritë e mëdha do investojnë dhe Edi Rama ka 0 influencë në Kosovë. Edi Rama u tha shqiptarëve që në Bratislavë që ndenji gjithë ditën me Vuçiç./Dosja.al

sali berisha drafti i rames per asosacionin

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!