LIVE UPDATES
Politike

Biden kërkon pezullim 3 mujor të taksës kombëtare të benzinës në Amerikë

Biden tha se politikëbërësit duhet të bëjnë atë që është në fuqinë e tyre për të lehtësuar presionin mbi familjet, duke u bërë thirrje kompanive që të kalojnë "çdo qindarkë" të kursimeve tek publiku.

23 Qershor 2022, 08:09 Nga A.B
Biden kërkon pezullim 3 mujor të taksës kombëtare të
Joe Biden

SHBA- Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka bërë thirrje për një pezullim tre-mujor të taksës kombëtare të benzinës në Amerikës në përgjigje të rritjes së çmimeve të energjisë në vend. Kostoja mesatare e një gallon gazi, ose benzine, është rreth 5 dollarë (4 £), nga afërsisht 3 dollarë një vit më parë, raporton BBC

Me zgjedhjet kombëtare të Kongresit, Biden është nën presion. Analistët thonë se heqja e taksës do të kishte një ndikim të kufizuar në kostot e benzinës dhe naftës shtëpiake. Mbështetja politike për pushimin e taksës së gazit, e cila do të kërkonte një akt të Kongresit, është gjithashtu e pasigurt thonë ata. 

Një senator i lartë republikan të mërkurën e hodhi poshtë atë si një "mashtrim", duke thënë se propozimi është "i vdekur pas mbërritjes", ndërsa anëtarët e vetë partisë së Biden kanë shprehur shqetësime se masa do të sillte përfitime vetëm te firmat e naftës dhe gazit.

Biden tha se politikëbërësit duhet të bëjnë atë që është në fuqinë e tyre për të lehtësuar presionin mbi familjet, duke u bërë thirrje kompanive që të kalojnë "çdo qindarkë" të kursimeve tek publiku.

"Unë e kuptoj plotësisht se vetëm një pushim i taksave të gazit nuk do ta zgjidhë problemin," tha ai. "Por kjo do t'u sigurojë familjeve një lehtësim të menjëhershëm, vetëm pak hapësirë ​​për frymëmarrje ndërsa ne vazhdojmë të punojmë për të ulur çmimet për një kohë të gjatë".

Cila është taksa e gazit në SHBA?

Aktualisht, SHBA vendos një taksë prej afërsisht 18 cent për gallon për benzinën dhe 24 cent për naftën, duke përdorur paratë e mbledhura për të ndihmuar në pagesën e infrastrukturës së autostradave.

Eliminimi i taksës deri në shtator, siç ka propozuar Biden, do t'i kushtonte qeverisë rreth 10 miliardë dollarë. Masa është përpjekja më e fundit nga vendet anembanë botës për të trajtuar kostot në rritje të energjisë. 

joe biden

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave