LIVE UPDATES
Politike

Rrëzimi i qeverisë së Petkov 1 ditë para Samitit të BE-së, ç'e pret Shqipërinë dhe RMV

Bullgaria ka bllokuar ofertën e Maqedonisë së Veriut fqinje për t'u anëtarësuar në BE, dhe bashkë me të në mënyrë indirekte, edhe atë të Shqipërisë.

22 Qershor 2022, 20:23 Nga k.m.
Rrëzimi i qeverisë së Petkov 1 ditë para Samitit të
Foto ilustruese

SOFJE- Ligjvënësit në Bullgari miratuan një mocion mosbesimi kundër qeverisë së koalicionit të pakicës së vendit duke rrëzuar kryeministrin Kiril Petkov, që do të pengojë më tej përpjekjet e vendeve të Ballkanit për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian. Kjo pasi kryeministri Kiril Petkov, një biznesmen i shkolluar në Harvard, formoi një koalicion qeveritar me katër parti në dhjetor.

Ai kërkoi një zgjidhje për një mosmarrëveshje dypalëshe etno-kulturore që ka bllokuar përpjekjet e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për t'u bashkuar me BE. Kjo pasi Bullgaria është anëtare e BE-së dhe NATO-s.

Bullgaria ka bllokuar ofertën e Maqedonisë së Veriut fqinje për t'u anëtarësuar në BE, dhe bashkë me të në mënyrë indirekte, edhe atë të Shqipërisë. Qeveria bullgare ka këmbëngulur se Maqedonia e Veriut duhet të pranojë zyrtarisht se gjuha e saj ka rrënjë bullgare, pranon në kushtetutën e saj një pakicë bullgare dhe anulon "gjuhën e urrejtjes" kundër Bullgarisë. Maqedonia e Veriut ka thënë se identiteti dhe gjuha e saj nuk janë të hapura për diskutim.

Maqedonia e Veriut ka mbajtur statusin e kandidatit për në BE për 17 vjet dhe ka marrë një dritë jeshile në vitin 2020 për të filluar bisedimet e pranimit, megjithëse nuk ishte caktuar një datë për fillimin e negociatave. Presidenti i saj, Stevo Pendarovski, tha javën e kaluar se vonesa ka "shkatërruar" kombin.

Komisioni Evropian ka bërë premtime të përsëritura se e ardhmja e gjashtë vendeve në Ballkanin Perëndimor është brenda BE-së. Së bashku me Maqedoninë e Veriut, Shqipëria, Bosnja, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia kanë hasur vonesa mes ndarjeve midis vendeve anëtare dhe disa çështjeve dypalëshe.

Franca, e cila aktualisht mban presidencën e BE-së, tha se po bën përpjekjet e fundit për të hapur rrugën. Clement Beaune, ministri francez për çështjet evropiane, tha se afërsia e luftës në Ukrainë i ka vënë barrën BE-së për të "ringjallur" procesin e saj të zgjerimit në Ballkan.

"Unë kam një shpresë se ne do të kemi sukses, por ka ende punë për të bërë," tha Beaune.

Koalicioni i Petkov kishte premtuar të pastronte korrupsionin e shfrenuar në vend. Por kriza e re tani po ngjall frikë tek disa vëzhgues që thonë se mund të çojë në një rritje të partive pro-ruse.

Anëtari i NATO-s, Bullgaria, e cila ka marrëdhënie historikisht të ngushta me Moskën, ka mbështetur fuqishëm sanksionet e perëndimit kundër Rusisë që kur ajo filloi pushtimin e saj më 24 shkurt./Marrë nga AP

rrezohet qeveria ne bullgari

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave