LIVE UPDATES
Politike

Boçi-Beyer: Berisha non-grata është shqetësuese, por kemi 600 mijë shqiptarë me vete, Ramën s'e marrim zvarrë

Boçi gjithashtu komentoi deklaratën e bërë nga Raportuesi për Shqipërinë në CDU, Peter Beyer, i cili u shpreh se Gjermania nuk do të mbështesë një person non-grata në politikë, ashtu si edhe aleatja e saj SHBA.

11 Qershor 2022, 20:13 Nga F.M
Boçi-Beyer: Berisha non-grata është shqetësuese, por kemi
Luçiano Boçi

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka folur në emisionin ‘KjoJavë’ në News24 për protetsta që selia blu pritet të organizojë së shpejti, ashtu siç edhe ish-kryeministri Sali Berisha njoftoi sot në mbledhjen ezhvilluar me krerët e degëve.

“Nuk është diçka që lind si rezultat i dëshirave por domosdoshmërive. Ishte një protestë qytetare para pak kohësh por që përfundoi si mungesë e spinës politike. Sepse qytetarët vetë fillojnë e lënë protestën sepse nuk besojnë më vetë te grupet e njëri-tjetrit. Unë shoh se kur bëhen protesta tentojnë gjithmonë në postulatin e gjithhershëm që politika të rrijë jashtë. Por jo kjo dhe politike jep zgjidhje. Nëse protesta merr ngjyrën e duhur politike, jo të një partie sepse është fronti qytetar që i jep ngjyrim, qeveria i trembet politikës. Nuk i trembet qytetarit”, tha Boçi.

Boçi gjithashtu komentoi deklaratën e bërë nga Raportuesi për Shqipërinë në CDU, Peter Beyer, i cili u shpreh se Gjermania nuk do të mbështesë një person non-grata në politikë, ashtu si edhe aleatja e saj SHBA. Deputeti i PD theksoi se deklarata është shqetësuese në kuptimin që dihet edhe brenda vetë selisë blu.

Të presësh një deklaratë të kundërt do ishte një ëndërr në sirtar. Duke i dhënë peshë më të madhe seç ka në të vërtetë krijon insinuata të kota sepse është pjesë e shqetësimit që kemi dhe ne’, u shpreh ai.

Edi Rama përmbyset me protesta apo me votë?

Mos ndani protestën nga vota se janë të dyja procese politike. Dhe protesta është e nevojshme por përmbysja arrihet me votë se jemi në demokraci. Nuk po themi të vemi te kryeministria të kapim zvarrë Edi Ramën. Po pa protestë nuk ka. Protesta është e njerëzve, ajo është fryme e qytetarit dhe problemi për të cilën qytetarët ngrihen dhe politika ngrihet.

Në krye të PD, zoti Berisha si kryetar i saj nga ana tjetër fakti që është non-grata nga SHBA. Si do jetë PD në këtë rrugëtim?

Po është në një marrëdhënie të vështirë për shkak të shpalljes non-grata për të cilën Berisha është shterues në qëndrimet e tij dhe e ka thënë se është një çështje personale e tij të cilën e ndjek në një gjykatë. Dhe shqetësimi i kësaj distance me ndërkombëtarët nuk është se ne e fshehim apo Berisha e fsheh, por përdor të gjitha llojet e diplomacisë për ta zgjidhur. Situata ka vështirësitë e veta dhe jemi të ndërgjegjshëm por nuk mund të përdoret për të mbajtur qëndrime fraktare ndaj një formacioni politik që mbështetet nga mbi 600 mijë shqiptarë. Kjo deklaratë as nuk shton dhe as pakëson ndonjë gjë nga shpallja që thamë pak më parë. Është një lloj eko e asaj. Por raportet janë raporte korrekte të partive politike që bëjnë pjesë në një familje. Që ka hezitime ka sepse marrëdhëniet me CDU-në të tilla kanë qenë. Deklarata të tilla CDU-ja nuk i jep sot por edhe në momentin e dorëzimit të mandateve ishte kritikuese për veprimin atashues të PD nën drejtimin e zotit Basha. Ato janë goditëse dhe nxitëse në kuptimin politik. Të presësh një deklaratë të kundërt do ishte një ëndërr në sirtar. Duke i dhënë peshë më të madhe seç ka në të vërtetë krijon insinuata të kota sepse është pjesë e shqetësimit që kemi dhe ne.

Marrë nga Balkanweb

luciano boci sali berisha sali berisha non grata

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari