LIVE UPDATES

luciano boci

Aktualitet 22 Mars 2021, 21:21

TIRANË– Luçiano Boçi, kandidati për deputet në listat e Partisë Demokratike, i cili u përplas fizikisht me biznesmenin Gjergj Luca, ka deklar...

Politike 19 Mars 2021, 18:16

ELBASAN- Kandidati i Partisë Demokratike në zonën e Elbasanit, Luçiano Boçi ka folur ditën e sotme për Fax News, duke treguar të vërtetën sipas ti...

Aktualitet 18 Mars 2021, 14:52

ELBASAN-  Biznesmeni Gjergj Luca, ka reaguar pas sherrit fizik që ka pasur me kandidatin për deputet të Partisë Demokratike, Luçiano Boçi. Në dekl...

Politike 18 Mars 2021, 14:31

ELBASAN– Kandidati për deputet i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka folur pas sherrit fizik që ka pasur me biznesmeni Gjergj Luca.Boçi ë...

Politike 5 Shtator 2020, 15:25

DURRËS– Kryetari i Bashkisë Shijak, Elton Arbana u është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike, e cila përmes Luçiano Boçit deklaro...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

1 vit pas tërmetit të 26 nëntorit, Luçiano Boçi rrëfen historinë e dy vajzave të vogla nga Rrogozhina - Politike
LIVE UPDATES
Politike

1 vit pas tërmetit të 26 nëntorit, Luçiano Boçi rrëfen historinë e dy vajzave të vogla nga Rrogozhina

26 Nëntor 2020, 13:34 Nga DOSJA
1 vit pas tërmetit të 26 nëntorit, Luçiano Boçi

TIRANË– Ish deputeti Luciano Boci solli ditën e sotme në konferencën për mediat që PD zhvilloi për rindërtimin e banesave nga tërmeti, historinë e dy vajzave të vogla. Boci e nisi rrëfimin me dramën e Rudinës dhe Mirandës të cilat shkojnë në shkollën më të afërt që kanë e cila është 6 km larg pasi ajo e mëparshmja është shembur nga tërmeti. Boci shkruan se:

‘Edi Rama nuk ka dëshirë, Edi Rama nuk ka as mëshirë! Familjarët për shkak të varfërisë, nuk mund t’i dërgojnë fëmijët rregullisht. I përcjellin në këmbë për në Gërmenj vetëm një herë në javë.’


FJALA E PLOTË

Dua ta nis rrëfimin tim me dramën e dy vajzave të vogla nga fshati Mushnikë, në Rrogozhinë. Rudina Sokoli është në klasën e 8-te, Miranda Lala në klasën e 7-të. Shkolla në fshatin e tyre është mbyllur dhe shkolla më e afërt ku ato duhet të shkojnë, është 6 kilometra, në fshatin Gërmenj. Por transporti deri aty mungon. Qeveria që Edi Rama drejton nuk ua mundëson. Edi Rama nuk ka dëshirë, Edi Rama nuk ka as mëshirë! Familjarët për shkak të varfërisë, nuk mund t’i dërgojnë fëmijët rregullisht. I përcjellin në këmbë për në Gërmenj vetëm një herë në javë. Drama e Mirandës dhe eRudinës është e njëjtë me atë të qindra e ndoshta mijëra bashkëmoshatarëve, kudo në Shqipëri, që nuk mund të ndjekin shkollën për shkak të moskujdesit e mungesës së transportit. Janë 23 mijë fëmijë dhe mësues kudo në Shqipëri, që sot vuajnë mungesën e shkollës, sepse Hajdutët edhe në kohë fatkeqësie kanë plane të tjera. Shkollat Nuk ndërtohen, sepse ato nuk janë prioritet, siç nuk kanë qenë për 8 vite rresht. Të gjitha dokumentat që ne kemi studiuar tregojnë se prioroitet është kënaqja e klientëve të qeverisë, prioritet janë zgjedhjet, prandaj shumica e shkollave janë shtyrë për në mars, që të përkojnë me nisjen e fushatës. 10 kilometra në ditë bëjnë 40 nxënësit e Kryevidhit për të shkuar në Sterbeg, sepse Rama ua ka lënë shkollën e tyre, rrafsh me tokën. Ndërsa 400 nxënësit e dy shkollave “Petrit LLaftiu” dhe “Lidhja e Prizrenit” në Shijak, ndonëse janë më afër, detyrohen të ngjeshen në një shkollë me gjithsej 9 klasa në shkollën Muharrem Dollaku, jashtë çdo standarti shëndetësor dhe pedagogjik. Por dhe kur ndërton, Hajduti i Fatkeqësisë kërkon të majmet, kërkon të zhvasë, kërkon të grabisë. Nëse nuk i dalin hesapet shtyn tenderin, e anulon ose e mban atë pezull, sepse prioritet për Ramen janë paratë, jo fëmijët. 23 mijë fëmijë dhe mësues enden sot të degdisur me turne, me klasa mbi normën e lejuar dhe pa asnjë protokoll sigurie, sepse Hajdutit të Fatkeqësisë nuk i dalin tamam llogaritë e xhepit të tij. Dokumentat faktojnë se një shkollë e ndërtuar nga Bashkimi Europian me standarte evropiane, sot kushton vetëm 680 mijë euro. E njëjta shkollë e ndërtuar nga Rama e Veliaj më procedurë të korruptuar, do kushtojë nga 2.1 milion Euro deri në 3.5 milionë euro, pra disa fish më shtrenjtë. Një hajdutëri e pastër nga hajdutët e fatkeqësisë që po vjedhin cdo ditë paratë e shqiptarëve, jetët e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve tanë. Qytetarët po e shprehin gjithnjë e më hapur se nuk u duhet më një qeveri që tallet me ta dhe I vjedh. Njerëzit duan një qeveri të re, që mban premtimet dhe punon për ta!

LAJMI KRYESOR: 1 vit pas tërmetit, ekspertët e PD bëjnë ‘bilancin’ e qeverisë për rindërtimin: Shumë premtime, pak rezultat! 11 mijë qytetarë do kalojnë dimrin e dytë jashtë

(a.b)/dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike pd per termetin 26 nentor 2020 pd per termetin 26 nentor 2020

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari