LIVE UPDATES
Politike

DEBATI/ Shehaj: Qeveria jep para për kompani "Off Shore". Felaj i pret fjalën! Balluku: Nuk është e vërtetë

Përgjigjien ia dhe numri dy i qeverisë, Belinda Balluku e cila sqaroi sesi qëndron e vërteta. Balluku u shpreh se sa i përket Inceneratorit të Elbasanit dhe Fierit ato janë nën sekuestro dhe nën menaxhimin e qeverisë shqiptare. Ajo tha se shteti duhet të paguajë sipas kontratës pasi çështja është nën gjykim dhe deri atëherë qeveria do të përformojë sa i përket pagaseva se nëse nuk e bën do të ketë detyrime të tjera.

22 Shtator 2022, 14:36 Nga e.k
DEBATI/ Shehaj: Qeveria jep para për kompani "Off Shore". Felaj i
Agron Shehaj

TIRANË- Është zhvilluar me debate të forta dhe tensione dhe kjo seancë plenare në Kuvend. Gjatë fjalës së tij deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj hodhi akuza ndaj qeverisë sa i përket inceneratorëve. Shehaj tha se qeveria po jep para për kompani "Ofef Shore" ndërkohë që pronarët janë në hetim.

Përgjigjien ia dhe numri dy i qeverisë, Belinda Balluku e cila sqaroi sesi qëndron e vërteta. Balluku u shpreh se sa i përket Inceneratorit të Elbasanit dhe Fierit ato janë nën sekuestro dhe nën menaxhimin e qeverisë shqiptare. Ajo tha se shteti duhet të paguajë sipas kontratës pasi çështja është nën gjykim dhe deri atëherë qeveria do të përformojë sa i përket pagaseva se nëse nuk e bën do të ketë detyrime të tjera.

Seanca drejtohej nga nënkryetarja Ermonela Felaj e cila i ndërpreu fjalën deputetit Shehaj duke u përfshirë dhe në një debat verbal që zgjati edhe pasi mikrofat u fikën.

Agron Shehaj: Kjo mazhorancë ka treguar që është eksperte e kompanieve ofshor. Pronarët e kompanisë së inveneratorit janë mister. Janë të shpallur në kërkim nga prokuroria por fshehja "guackë" i jep mundësi qeverisë të vjedhë me incineratorit. Kemi një aferë prej 400 milion eurosh, ku pronarët janë të shpallur në kërkim ndërkohë qeveria vazhdon t'u jape dhjetëra milion euro. 

Belinda Balluku: Vetëm për të bërë trasnparencë se unë them gjithmonë se dhe kur gjërat thuhet për dezinformin qeveria ka për detyrë të përgjigjet. Inceneratori i Fierit është nën sekuestro. Ato vazhdojnë të marrin para se kryejnë shërbime në interes të publikut. Paratë nuk po shkojnë në llogari guackë. Kemi pasur një komision hetimor që kemi ardhur të gjithë të përgjigjemi. Tirana është në hetim. Deri sa të kemi një vendim Gjykate dhe deri në atë vendim do të vazhdojmë të performojmë me kontrata se në rast se ne nuk performojmë në të ardhmen qeveria do të ngarkohet me hetim. Fieri dhe Elbasani menaxhohen nga shteti shqiptar. Tiranë është në hetim dhe deri atëherë shteti do të performojë.

Agron Shehaj: Kjo që tha ministrja nuk është e vërtetë. Paratë po shkojnë për kompani ofshor...

Felaj i pret fjalën.

Ermonela Felaj: Ejani te procedura...

Agron Shehaj: Ju lutem do dal te procedura. Po flas për procedurë.

Ermonela Felaj: Unë shqetësohem kur thuhet e vërteta dhe ju e vërteta nuk ju pëlqen.

Agron Shehaj: Mund të flas, mund të flas. I qëndrojmë fakteve, ato që tha ministrja...

Ermonela Felaj: Faleminderit koleg, po prisja të thoni diçka për procedurë por ju nuk po e ngrini. Uluni zotëri, uluni ju lutem.

Agron Shehaj fle nga vendi pa mikron

agron shehaj belinda balluku seance plenare 22 shtator 2022

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni