LIVE UPDATES
Politike

Erdogan PRESION për "Mehmet Akif"? Rama: S'e bën dot me mua. Mbyllëm kolegjin e vajzave, po të ishte ashtu...

Edi Rama tha se nuk është hera e parë që ata kanë mbyllur një shkollë për të njejtën arsye, duke shtuar se fakt që nuk ndodh prej Erdoganit është detaji që kolegji i mbyllur është ai i vajzave.

27 Shtator 2022, 19:33 Nga I.A,K.M
Erdogan PRESION për "Mehmet Akif"? Rama: S'e bën dot me
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se mbyllja e Kolegjit "Mehmet Akif" nuk është bërë për arsye politike dhe as prej presionit të presidentit turk, Recep Tajip Erdogan. Në një deklaratë për mediat, pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë, Rama tha se nuk është hera e parë që ata kanë mbyllur një shkollë për të njejtën arsye, duke shtuar se fakt që nuk ndodh prej Erdoganit është detaji që kolegji i mbyllur është ai i vajzave. Ndërsa në lidhje me mos inagurimin e xhamisë së Namasgjasë, Rama tha se qeveria nuk merret me inagurime, pasi ai është një donacion turk.

PJESË NGA PRONONCIMI PëR MEDIAT: 

Mbyllja e "Mehmet Akif" u bë me kërkesë të Erdogan?

Rama: Jo. Gjërat që bëj i bëj për qëllimet që unë them. Po të ishte një çështje politike dhe po të ishte mbyllje politike pse do merreshim me kolegj vajzash. Arsyeja është shumë e thjeshtë. Nuk është hera e parë që Ministria e Arsimit i heq licensën një institucioni, pse nuk keni reaguar? Kjo nuk ka asgjë gjë, doni konspiracione...mua nuk më bën presion askush. Asnjëlloj politikani apo përfaqësuesi i asnjë shteti sepse unë jam kryeministri që kanë zgjedhur shqiptarët. Unë këtu mund të bëj gabime, por nuk vijnë nga qëllimi i keq, por nga një gjykim që mund të mos jetë i duhuri.

Pse nuk inagurua xhamia e Namazgjasë?

RamaQeveria nuk inauguron xhamia, xhamitë janë vepra që janë në funksion të komuniteteve. Xhamia e Tiranës është një donacion i Dijanetit turk për komunitetin mysliman shqiptar dhe i takon Dijanetit turk kur mbarojnë punimet dhe kur inauguron xhaminë, nuk i takon qeverisë as të shtyjë inaugurimin, as te afrojë inaugurimin. Tani këto pyetje janë të gjitha rrjedhojë e nevojës për të treguar një përrallë. Nuk ka përralla këtu, kjo është shumë r thjeshtë, kjo është shumë e thjeshtë. Dhe nëse se keni parë akoma, ju e keni pare, por s’doni ta pranoni që kurrë më parë Shqipëria në të gjitha pozicionet dhe në të gjitha forumet ndërkombëtare nuk e ka pasur dinjitetin që ka sot, atëherë mos e shikoni, ai është dinjiteti i Shqipërisë, s' është dinjiteti im personal thjeshtë, është dinjiteti i Shqipërisë, që do të thotë që mua dhe Republikën e Shqipërisë nën drejtimin tim nuk e dikton për asgjë, askush.

Qeveria ka vendosur të mbyllë kolegjin turk në Tiranë “Mehmet Akif Ersoy”. Në VKM, theksohet se ky institucion ka për detyrë të pajisë çdo nxënës me dokumentet e nevojshme për transferimin e nxënësve në një tjetër shkollë, të pagujë detyrimet e transferimit dhe tu kthejë paratë që kanë paguar për vitin shkollor. Në VKM shtohet gjithashtu se godina duhet t'i kthehet shtetit shqiptar.

edi rama ps mbledh kryesine mbyllet shkolla “mehmet akif”

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha