LIVE UPDATES
Politike

Ministria i detyron mësuesit të transportojnë nxënësit në shkollë, PD: Kjo nuk është detyra e tyre

Prindërit kanë shfaqur shqetësim për mënyrën e re të strukturimit të sistemit arsimor.

22 Shtator 2022, 12:03 Nga A.B
Ministria i detyron mësuesit të transportojnë nxënësit
Femijet

TIRANË- Me urdhër të Ministrisë së Arsimit, mësuesit do duhet të shoqërojnë nxënësit nga klasa e 4-të deri në të 9-tën me transport publik nga shkolla “Azem Hajdari” te 'Isa Boletini'. Kjo për Partinë Demokratike është jashtë kompetencave të mësuesve të cilët nuk janë dakord për vendimin e marrë. Për të kundërshtuar këtë vendim, mësuesit kanë nënshkruar një peticion për të treguar se nuk janë dakord për këtë. 

Ditën e sotme, anëtarja e Kryesisë e Partisë Demokratike, Mimoza Hajdamataj, ishte e pranishme në Paskuqan, në shkollën 'Azem Hajdari'. Ajo u shpreh se situata e transportit të fëmijëve është bërë shumë kaotike. 

Ministria i detyron mësuesit të transportojnë nxënësit

Edhe prindërit kanë shfaqur shqetësim për mënyrën e re të strukturimit të sistemit arsimor. Në këtë shkollë, orët janë shkurtuar, është rikthyer problemi i turneve të mësimit të këtyre nxënësve, mirëpo shqetësim është bërë dhe siguria e fëmijëve pas kthimit nga shkolla. 

DEKLARATA e Mimoza Hajdamataj.

Ministria i detyron mësuesit të transportojnë nxënësit

Siç e shikoni jemi këtu në Paskuqan, situata kaotike që po shikoni është nga transporti i fëmijëve nga shkolla “Azem Hajdari”. Shkolla “Azem Hajdari” bashkë me 3 shkolla të tjera të Paskuqanit dhe 1 çerdhe janë prishur jo më shumë se 3 javë para se të fillojë vitit i ri shkollor. Nxënësit janë detyruar, dhe këtu janë nga klasa e 4 deri në klasën e 9-të lëvizin me këtë transport drejt shkollës “Isa Boletini”. Shkolla “Isa Boletini” është shkollë e mesme, por që aty janë akomoduar edhe nxënësit e shkollës “Azem Hajdari” edhe “Lidhja e Prizrenit”. Një katastrofë jo vetëm për sa i përket sigurisë së nxënësve, mënyra se si këta transportohen, por edhe sa i rrezikuar është vënë tashmë procesi i mësimdhënies dhe mësim nxënies së këtyre fëmijëve. Orët janë shkurtuar, është rikthyer problemi i turneve të mësimit të këtyre nxënësve, dhe mbi të gjitha edhe shqetësimi i prindërve për sigurinë e fëmijëve, por edhe mësuesit.

Mësuesit në fillimin e vitit janë urdhëruar nga Drejtoria Arsimore për t’i shoqëruar fëmijët drejt shkollës, konkretisht kësaj “Isa Boletini”, por në dijeninë tonë kanë nënshkruar një peticion dhe nuk janë dakord që të marrin përsipër ruajtjen dhe sigurinë e këtyre fëmijëve. Pasi detyra e tyre nuk është kjo. Detyra e tyre është mësimdhënia e fëmijëve, ruajtja e tyre brenda ambienteve të shkollës, jo në këtë formë siç është ky transport. Partia Demokratike shtron para pushtetit vendor dhe Drejtorisë Arsimore dhe Ministrisë së Arsimit pyetjet: Çfarë do të bëhet me arsimin në Shqipëri? Kjo është situata që na prezanton Rilindja? Problemet që janë më turnet, që edhe e citova.

Orët e shkurtuara, jo më 45 minuta, por më pak? Me këta fëmijë çfarë do të bëhet në një të ardhme kur dimri po troket dhe ata do të kthehen në orët e vona? Prindërit e shqetësuar dhe më tepër mësuesit? Ne garantojmë jo vetëm Paskuqanin, Kamzën, por gjithë Shqipërinë, që Partia Demokratike prioritetin e saj të parë do ta ketë në pushtet arsim dinjitoz. Kjo qeveri ka vënë në rrezik sot sigurinë e këtyre fëmijëve. Kjo qeveri është rrezik dhe si e tillë është rrezik për Shqipërinë, arsimin dhe si e tillë duhet të trajtohet nga të gjithë.

Ministria i detyron mësuesit të transportojnë nxënësit

partia demokratike

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM