LIVE UPDATES
Bota

Presidentët e Gjermanisë dhe Izraelit diskutojnë për Lindjen e Mesme dhe koronavirusin

16 Mars 2021, 21:57 Nga DOSJA
Presidentët e Gjermanisë dhe Izraelit diskutojnë për Lindjen

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier priti të martën homologun e tij izraelit, Reuven Rivlin, në rezidencën e tij në Schloss Bellevue në Berlin.

Sipas zyrës së Steinmeierit, të dy diskutuan gjendjen aktuale të punëve në Lindjen e Mesme dhe marrëdhëniet e Gjermanisë me Izraelin. Për më tepër, ata diskutuan çështjen e ngutshme të pandemisë së koronavirusit dhe shpërndarjes globale të vaksinave.

Pas takimit të së martës, Steinmeier vlerësoi suksesin e Izraelit në pandemi, duke e përgëzuar Rivlinin. Presidenti gjerman tha se Gjermani dhe të tjerët mund të mësonin nga qasja pragmatike dhe profesionale e Izraelit.

Izraeli perceptohet gjerësisht se aktualisht ka një nga programet më efektive të vaksinimit në botë, me 4.3 milionë nga 9 milionë banorët e vendit, që janë vaksinuar me dy doza vaksinimi dhe 5.2 milionë vetë që janë vaksinuar me të paktën një vaksinë.

Qëllimi i përbashkët: ndalimi i ambicieve bërthamore të Iranit

Steinmeier gjithashtu foli për besimin e Izraelit te Republika Federale e Gjermanisë, duke e quajtur atë “një gëzim të madh dhe një përgjegjësi të madhe”. Ai vuri në dukje se shumë gjëra kanë ndryshuar në Lindjen e Mesme që kur të dy politikanët u takuan me njëri-tjetrin vitin e kaluar dhe ai shprehu mbështetjen për një “zgjidhje me dy shtete” si rruga më e mirë për paqen midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Steinmeier dhe Rivlin theksuan qëllimin e përbashkët për të ndaluar ambiciet bërthamore të Iranit. Presidenti gjerman u tha gazetarëve, “Ne mbështesim shqetësimet e Izraelit për sigurinë”.

Dhe megjithëse Rivlini tha se marrëveshjet e fundit të nënshkruara nga Izraeli dhe fqinjët arabë kishin ngjallur shpresë se do të ishin të moderuarit që do të përcaktonin tonin, ai tha se e kundërta kishte ndodhur në Iran – ku mbështetësit e vijës së ashpër duken qartë edhe një herë – “Komuniteti ndërkombëtar duhet të flasë me vendosmëri dhe të mbajë një qëndrim pa kompromis kundër një Irani bërthamor “. “Ne mbështetemi te miqtë tanë në Evropë.”

Dy krerët e shtetit njihet se kanë një marrëdhënie të mirë pune, me takime të paharrueshme në Jeruzalem, në Aushvic dhe në Berlin. Steinmeier kishte planifikuar të bënte një vizitë shtetërore në Izrael në pranverën e vitit 2020, por pandemia e frenoi këtë plan.

Pas Berlinit, Rivlin do të udhëtojë në Vjenë dhe Paris, ku do të takohet përkatësisht me Alexander Van der Bellen dhe Emmanuel Macron.

Marrë nga DW

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota frank-walter steinmeier gjeramani frank-walter steinmeier gjeramani

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni