LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/Protesta në Spanjë, thyerja xhamas, gurë ndaj policëve, njerëzit dalin në rrugë kundër masave parandaluese ndaj Co

1 Nëntor 2020, 08:32 Nga DOSJA
VIDEO/Protesta në Spanjë, thyerja xhamas, gurë ndaj

SPANJË-Numri i të infektuarve me Covid-19 ka është rritur kudo në Evropë. Spanja është një nga vendet që ka shtrënguar masat parandaluese, si pasojë e numrit të lartë të infektimit. Ndërkohë mijëra njerëz kanë dalë në protestë në kundështimë me masat e vendosura.

Protestat janë kthyer në të dhunshme ku ka pasur përplasje me policinë. Protestuesit i kanë vënë flakën kontejnerëve të plehrave gjatë natës dhe vendosën barrikada në rrugën Gran Via në Madrid dhe thyen disa vitrina dyqanesh në qendër të qytetit. Ndërkohë, që policia ka ndërhyje duke u përpjekur ti japë fund grumbullimit të paligjshëm, protestuesit filluan të hedhin gurë drejt tyre, të cilët iu janë përgjigjur me plumba gome, duke u shpërndar nëpër rrugë.

Pamje nga protestat:

BREAKING ? Gran Via, #Madrid – lawlessness as protestors are on street clashing with police after they follow to be #Spain’s lockdown rules.

Protests also happening in different cities of Spain like #Barcelona, #Logrono, #Burgos, #Vitoria, #Santander, #Valencia and #Zaragoza pic.twitter.com/EmWEEsVYuX

— Insider Paper (@TheInsiderPaper) November 1, 2020


Në Barcelonë, protestuesit goditën gjithashtu me gurë policinë natën e dytë të protestave kundër kufizimeve. Gjithashtu, protestat kanë shpërthyer shpërthyen në qytetin spanjoll të Logorno, ku protestuesit u vunë flakën kontejnerëve, thyen xhamat dhe plaçkitën dyqanet. Pati protesta edhe në Granada, Malaga dhe Bilbao.

Qeveria rajonale në Katalonjë miratoi një paketë të re masash këtë javë, përfshirë ndalimin e largimit nga rrethi gjatë fundjavës. Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez u bëri thirrje spanjollëve për të treguar durim dhe paqe dhe dënoi sjelljen e dhunshme dhe irracionale të “pakicës”.

 

Nos vamos a enterar. pic.twitter.com/kDnLC5zNeY

— Arturo Pérez-Reverte (@perezreverte) October 31, 2020

Parlamenti spanjoll miratoi një zgjatje gjashtë-mujore të gjendjes së jashtëzakonshme dhe u dha më shumë kompetenca autoriteteve rajonale në mënyrë që të luftonin valën e dytë të koronavirusit. Gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë do të zgjasë deri më 8 maj, por ekziston mundësia e heqjes së saj në 9 mars, në varësi të situatës. Qeveritë rajonale mund të kontrollojnë lirinë e lëvizjes dhe kohën e ndalimit të orarit pa procedura të ndërlikuara parlamentare. Shumë rajone kanë rritur kufizimet që përfshijnë ndalimin e mbërritjes brenda ditës, karantinën dhe kufizimet e udhëtimit.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota protesta ne spanje protesta ne spanje

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN