LIVE UPDATES
Aktualitet

Qytetarët bëjnë vaksinën Pfizer, në sistem del Sinovac dhe nuk lejohen të udhëtojnë

28 Tetor 2021, 20:03 Nga DOSJA
Qytetarët bëjnë vaksinën Pfizer, në sistem del Sinovac

TIRANË– Me rregullat e reja të vendosura nga Bashkimi Europian për shkak të pandemisë së Covid-19, për të udhëtuar duhet pasaporta e gjelbër me vaksinat që janë të njohura nga BE, ndër të cilat është edhe Pfizer.

Por, një çift në Shkodër kanë hasur në një problematikë. Fatmira dhe Xhemal Hajredini në 30 Gusht u drejtuan në Qendrën Shëndetësore nr.2 për të bërë vaksinën Pfizer dhe në 20 Shtator bënë edhe dozën e dytë me infermieren Valdete Pashaj.

Disa ditë më vonë shkuan te “Adisa” për të tërhequr certifikatën e vaksinimit, pasi donin të shkonin te djali në Gjermani. Fatmira ishte në rregull, por i shoqi, Xhemali, rezultonte në sistem se kishte bërë vetëm dozën e parë në 16 Prill të vaksinës Sinovac.

Në këtë pikë Fatmira dhe Xhemali shkuan në Qendrën Shëndetësore nr.2 dhe i thanë infermieres ta zgjidhte problemin e krijuar. Por asgjë nuk u bë.

Fatmira Hajredini: Më 30 Gusht kemi bërë vaksinën Pfizer, unë edhe burri im. Vaksinën e kemi bërë në lagjen tonë te qendra numër 2 me infermiere Valin. Infermierja na mori në telefon mbrapa, u interesua si shkoi vaksina. Na shkoi shumë mirë nuk kemi pasur shqetësim. Më 20 Shtator kemi bërë vaksinën e dytë. Na ka shkuar shumë mirë vaksina, s’kemi pasur asnjë shqetësim. Pastaj shkova te ADISA, u ula unë e para, i dhashë të dhënat e kartës edhe ai djali më dha këtë kartën. Ne kemi dashur të ikim jashtë shtetit dhe nuk ikëm, se na bllokon, i japin burrit këtë që më kanë dhënë mua, i thotë nuk e ke bërë, ke bërë vetëm një vaksinë, duhen 2 vaksina.

Pas qytetarëve të interesuar, në qendrën shëndetsore shkoi gazetarja e “Stop”. Infermierja Pashaj thotë se është në rregull dhe në formularët e saj të komunikimit provohet se dy bashkëshortët Hajredini kanë bërë dy dozat e vaksinës Pfizer.

Nga ana tjetër, çifti i bashkëshortëve Hajredini kërkojnë zgjidhjen e problemit pasi duan të shkojnë në Gjermani te djali i tyre.

Fatmira Hajredini: Kërkoj që të më dalin vaksinat në sistem që të udhëtoj e lirë si gjithkush.

Xhemal Hajredini: Unë dua të shkoj te djali, e kam jashtë në Gjermani.

Marrë nga tvklan.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet pfizer vaksinimi ne shqiperi pfizer vaksinimi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren