LIVE UPDATES
Politike

‘Deti’/ Media greke zbardh detaje nga takimi Rama-Erdogan në Ankara, presidenti turk i shqetësuar, grekët tremben se…(A

8 Janar 2021, 15:16 Nga DOSJA
‘Deti’/ Media greke zbardh detaje nga takimi Rama-Erdogan në

ATHINË- Kryeministri Edi Rama ndodhet sot për një vizitë jozyrtare në Greqi, një ditë pas vizitës dyditore në Turqi, ku takoi presidentin Rexhep Tayip Erdogan. Pavarësisht se kryeministri ynë dhe ministri i Jashtëm grek, njoftuan përmes rrjetevve sociale se takimet kanë në fokus bashkëpunimin mes dy vendeve, mediat fqinje kanë shkuar më tej. Siç edhe Dosja.al raportoi e para dy netë më parë, në fokus të bisedës mes dy vendeve është “Deti”. Gazeta greke,  “Greekcitytimes“, shkruan se kryeministri Edi Rama është shumë i afërt me presidentin turk Rexhep Tayip Erdogan, duke e cilësuar atë si një “litar”, mes Greqisë dhe Turqisë. Shkrimi vijon më tej duke zbuluar se në takimin e zhvilluar në Ankara, presidenti Erdogan i ka shprehur Ramës shqetësimin e tij pas pranimit të Shqipërisë për të dërguar çështjen e Detit në Hagë.

ARTIKULLI I PLOTË I MEDIAS GREKE: 

Kryeministri shqiptar Edi Rama u takua me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në Ankara me ftesë të këtij të fundit, duke shprehur shqetësimin e tij të thellë mbi marrëveshjen greko-shqiptare për referimin e mosmarrëveshjes së shënjimit të kufirit në Hagë. Megjithëse Rama është një aleat i ngushtë i Erdoganit, ai kërkon të vendosë një ekuilibër midis Perëndimit dhe Turqisë.

Marrëveshja midis Greqisë dhe Shqipërisë për çështjen e kufirit të tyre detar që do të gjykohet nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, e miratuar nga Rama, ka alarmuar Erdoganin i cili pritet të bëjë presion ndaj tij për ta anuluar atë.

Rama deklaroi se ajo është “një e drejtë e Greqisë dhe bazohet në Konventën Ndërkombëtare mbi Ligjin e Detit, e cila shprehet qartë se çdo vend mund të zgjerojë kufijtë e tij detarë, atje ku është e mundur”. Ai shtoi: “Padyshim që me Shqipërinë, nuk është kështu dhe kjo është arsyeja pse na duhet marrëveshja. Është absolutisht e ligjshme që pala greke ta thotë këtë. ”

Rama kërkon të mbajë marrëdhënie të ngushta me Turqinë, por edhe të mos distancohet nga Perëndimi, në mënyrë që të eleminojë akuzën se ai është një “ushtar” i Erdoganit në Ballkan.

Rama, në opozitë kishte kërkuar nga Gjykata Kushtetuese anulimin e marrëveshjes greko-shqiptare për Zonën Ekskluzive Ekonomike (EEZ) në 2008, nënshkruar nga Kryeministrat e atëhershëm Sali Berisha dhe Kostas Karamanlis. Turqia u dha ryshfet anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese për të anuluar marrëveshjen. Erdogan mund të përfitojë nga reagimet e brendshme të Ramës ndaj marrëveshjes me Greqinë. Kritikët e tij thonë se Shqipëria ka hequr dorë nga një pjesë e sovranitetit të saj dhe po i jep Greqisë mundësinë për të forcuar pozicionin e saj në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Marrëveshja greko-shqiptare provokoi një reagim të fortë nga Presidenti shqiptar Ilir Meta, i cili akuzoi Ramën për heqjen dorë nga sovraniteti territorial dhe bisedime të fshehta me palën greke. Sidoqoftë, Rama do të duhet të krijojë një ekip negociator për Hagën, i cili do të duhet të miratohet nga Meta, që gjithashtu ka reaguar kundër marrëveshjes greko-shqiptare.

Presidenti dhe Kryeministri kanë një sherr të hapur për një kohë të gjatë dhe asnjëri prej tyre nuk jep asnjë shenjë se mund të tërhiqet. Shqipëria pret fillimin e negociatave të pranimit me BE, të cilat kur të ndodhë do të njihen si kredit politik i Ramës i cili akuzohet nga opozita dhe shoqëria për politika autoritare. Negociatat e pranimit janë bllokuar nga vetoja e Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut, pasi Brukseli i konsideron të dy rastet së bashku si një paketë. Rama gjithashtu merr kritika nga anëtarët e Parlamentit Evropian për mos shkuar përpara me reformat e vendosura nga BE.

Marrëdhëniet e ngushta

Gjatë një konference të përbashkët shtypi në Ankara, Rama dhe Erdogan nënshkruan një “Marrëveshje Partneriteti Strategjik” si dhe marrëveshje bashkëpunimi mbi shëndetësinë, arsimin, ndërtimin, infrastrukturën dhe kulturën. Ata gjithashtu nënshkruan një marrëveshje mbi krijimin e një Këshilli të Lartë për Bashkëpunimin Strategjik midis Shqipërisë dhe Turqisë. Rama, i cili ka marrë qeverinë e Shqipërisë që nga viti 2013, e ka bërë Turqinë veçanërisht të rëndësishme për politikën e jashtme shqiptare dhe konsiderohet një partner kryesor strategjik.

Marrëdhënia e ngushtë e Kryeministrit shqiptar me Erdogan ishtin zhvilluar para se Rama të vinte në pushtet. Për më tepër, pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit në Turqi në korrik 2016, Rama ishte një nga udhëheqësit e parë të huaj që shprehu mbështetjen e tij për Erdogan.

Marrëdhënia e ngushtë midis dy burrave dëshmohet nga fakti se Rama ishte gjithashtu i ftuar në dasmën e vajzës së Erdoganit.

Në të njëjtën kohë, Turqia është një partner i rëndësishëm ekonomik i Shqipërisë. Çalik Holding është “maja e shtizës” së investimeve turke, pasi operon në fushat e energjisë, minierave, ndërtimit, ekonomisë dhe telekomunikacionit. Në vitin 2007, Çalik Holding fitoi shumicën e aksioneve në ALBtelecom, një kompani shtetërore shqiptare e telekomunikacionit me filiale në Kosovë. Investimet turke po zgjerohen gjithashtu në sektorin e aviacionit. Në pronësi të shtetit Turkish Airlines zotëron 49% të Air Albania me një marrëveshje trepalëshe të nënshkruar në shkurt 2019 midis Albcontrol, Turkish Airlines dhe kompanive private.

Depërtimi turk

Depërtimi turk në shoqërinë shqiptare është gjithashtu mbresëlënës, pasi Erdoğan shfrytëzon Islamin për të çuar përpara planet e tij strategjike. Ndërtimi i një xhamie të madhe në Tiranë nga Turqia konsiderohet, nga pikëpamja fetare dhe kulturore, një ushtrim i rëndësishëm i diplomacisë “së butë”. Xhamia do të jetë më e madhja në Ballkan, me një kapacitet për 10,000 njerëz, një qendër kulturore, një bibliotekë, një sallë konferencash dhe kurse në gjuhën turke. Kostoja e ndërtimit të saj arrin në rreth 30 milion euro”.

(f.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama edi rama ne greqi 8 janar 2021 edi rama ne turqi 6 janar rexhep taip erdogan edi rama edi rama ne greqi 8 janar 2021 edi rama ne turqi 6 janar rexhep taip erdogan

Sondazh

Poll
Politike 8 Janar 2021, 14:58

ATHINË– Kryeministri Edi Rama ka zbarkuar sot në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, për të takuar zyrtarë të lartë të vendit. Lajmin për mbërritjen e tij në ae...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE