LIVE UPDATES
Politike

VD/ Rama zbardh takimin me Presidenten e KE: Mbështetja do vijojë dhe pas Konferencës së Donatorëve

29 Janar 2020, 09:52 Nga DOSJA
VD/ Rama zbardh takimin me Presidenten e KE: Mbështetja do vijojë dhe

BRUKSEL- Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë publik takimin e djeshëm me Presidenten e KE, Ursula von der Leyen. Në një video nga Brukseli, Rama u shpreh se takimi ka qenë informativ dhe i është premtuar se ndihma nuk do përfundojë me Konferencën e Donatorëve, por do vijojë dhe më tej.

“Takimi me Presidentet e KE, Ursuala von der Leyen pas tërmetit që është thirrur nga Presidenja e KE. Ishte një pjesë ku në fillim kishte një pjesë informative, ku ne informuam për të gjitha veprimet që kemi marrë. Që nga familjet e prekrura, sistemimi i tyre dhe nisja e rindërtimit dhe faturën që do na kushtojë. Dëmet kalojnë mundësitë tonë. Dua të ndaj me ju se Presidentja e Komisionit ka qenë që në fillim mbështetëse e jona dhe ka një angazhim për të vijuar këtë mbështetje.

Konferenca e donatorëve ka një seriozitet maksimal, por nuk do përmbush të gjitha nevojat tona. Presidentja u shpreh se do të vijojë ndihmën për Shqipërinë dhe pas konferencës së donatorëve. Më tej folëm dhe për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Presidenja ka objektiva konkretë për çeljen e negociatave, vendimi për çeljen e negocitave do të varet nga debati i brendshëm në BE dhe problematikeve që ata kanë pët ë tashmen dhe të ardhmen”, u shpreh Rama.

Kryeministri Edi Rama prej ditës së hënë ka nisur takime për Konferencën e Donatorëve që do të zhvillohet në Bruksel në 17 shkurt. Rama ishte në Gjermani ku u takua me Angela Merkelin dhe mori prej saj konfirmimin se Gjermania do ndihmojë Shqipërinë në procesin e rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit. Ndërkohë sot do të takohet në cilësinë e kreut të OSBE me Jens Stoltenberg, Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama edi rama në bruksel konferenca e donatoreve ursula von der leyen edi rama edi rama në bruksel konferenca e donatoreve ursula von der leyen

Sondazh

Poll
Politike 28 Janar 2020, 21:54

TIRANË– Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka folur për vendimin për rikthimin e dosjes 184 në Dibër.Teksa ishte i ftuar në studion e “Tempora” ...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë