LIVE UPDATES
Aktualitet

Rudina Xhunga: Me ndërtimet nuk pastrohen para! Vilat bëhen duke shitur sherebelë…

26 Janar 2021, 23:16 Nga DOSJA
Rudina Xhunga: Me ndërtimet nuk pastrohen para! Vilat bëhen duke

TIRANË– Gazetarja Rudina Xhunga komentoi në rubrikën “Opinion”, në News24, zhvillimet e fundit të aktualitetit në vend. Xhunga u ndal fillimisht te përmbytjet, duke thënë se në këto 30 vite Shqipërisë i është bërë më e keqja.

Shqipërisë i është bërë më e keqja në këto 30 vite. Ne nuk bëjmë asgjë. Ajo që duhet të bëjmë është t’i bërtasim në fytyrë cdo njeriu, se ky vend bëhet me plane. Nuk mund të themi që kjo që po ndodh sivjet është më keq, ka ndodhur edhe më keq. Ne jemi shekuj mbrapa botës. Në këtë vend më shumë shahet, se sa punohet”, tha Xhunga.

Më tej, gazetarja u ndal dhe te përgjimet e antimafias për mafien e Ndragheta-s, ku e përfshirë është edhe Shqipëria, duke thënë se duhet pritur të flasë drejtësia italiane. Mes të tjerash, ajo i bëri thirrje politikës shqiptare që të mos i përdorin përgjimet për akuza ndaj njëri-tjetrit, pasi sipas saj, kjo nuk iu shërben për të fituar elektoratin gri.

Janë të gjithë duke folur, madje po flasin aq shumë, sa nuk dinë të dëgjojnë. Këtu ën Shqipëri fol sa të duash, elektorati është i ndarë dhe e ka fjet mendjen. Pak e vështirë që kjo histori të ndihmojë që elektorati gri të shkojë në votime. Unë do të doja të isha me ambasadorin italian, që tha se duhet t’ia lëmë drejtësisë të flasë. Unë hyj te njerëzit, se përtej asaj cfarë thuhet, që dua të pres të flasë drejtësia italiane. Hyj te njerëzit që do iu thoja atyre, që harxhojnë shumë kohë duke folur, që të kenë pak më shumë respekt për institucionet shqiptare, bankave. Bankat janë institucione të rëndësishme, nuk jemi më në kohën e piramidave. Duhet t’i japim pak më shumë vlerësim opozitës shqiptare, që është një institucion. Duhet t’i japim besim drejtësisë shqiptare. Po nuk pate institucione, nuk bëhesh kurrë shtet. Këto përgjime dhe mënyra si partitë po ja shpjegojnë njëra-tjetrës, por edhe popullit, nuk i bëjnë mirë askujt. Elektorati gri jo vetëm s’po vendos kë të votojë, por po mendoj ku të iki pasi të mbarojë Covid-i. Kjo është një fushatë skandaloze. Nuk është e vërtetë që çdo gjë është pis në këtë vend. Ne mendojmë që po ka ndonjë vilë është me drogë ose prostitucion. Por kur shkova në Koplik për të bërë një emision për sherebelen, pashë vila dhe pronarët më thanë që e kanë bërë duke mbledhur sherebele”, u shpreh gazetarja.

Marrë nga BalkanWeb

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet rudina xhunga rudina xhunga

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët