LIVE UPDATES
Bota

Rusia zëvendëson Instagramin me programin vendas “Rossgram”

30 Mars 2022, 08:15 Nga DOSJA
Rusia zëvendëson Instagramin me programin vendas

RUSI- Rusia ka krijuar aplikacionin e ri “Rossgram”, i cili është imitim në shumë veçori të Instagramit. Zhvilluesit zbuluan përgjigjen e brendshme të Rusisë në Instagram të martën, vetëm disa javë pasi vendi ndaloi aplikacionin amerikan për ndarjen e fotografive që ishte jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e rusëve të zakonshëm.  Sipas The Moscow Times ngjashmërit me Instagramin janë ikonat , një shirit i dedikuar për histori dhe madje edhe një skema e ngjashme ngjyrë rozë dhe vjollcë.

Разработчики “Россграма” представили интерфейс соцсетиhttps://t.co/79UrShmDCF pic.twitter.com/NZAk21YkK2

— РИА Новости (@rianru) March 29, 2022

 

Bashkëthemeluesi Alexander Zobov shfaqi furnizimin e Rossgram si pjesë e një videoje që shënon fillimin e hyrjes së hershme të aplikacionit për investitorët dhe partnerët më 28 mars.

Ndërsa shumë nga veçoritë e aplikacionit janë lehtësisht të njohura nga burimi i lajmeve në Instagram, ekipi i Rossgram thotë se ata do të punojnë gjithashtu për shtesa shtesë, duke përfshirë një funksion të financimit të grumbulluar, një program referimi dhe duke u dhënë krijuesve mundësinë për të lëshuar premium, pagesa për- qasje në përmbajtje.

Zhvilluesit e Rossgram shpresojnë të zëvendësojnë Instagramin, i cili u bllokua në Rusi më 14 mars si pjesë e goditjes më të gjerë të autoriteteve ndaj fjalës së lirë dhe platformave të mediave sociale perëndimore. Kompania mëmë e aplikacionit, Meta, u etiketua më vonë si një “organizatë ekstremiste” nga autoritetet ruse, të cilat i akuzuan për lejimin e “rusofobisë” pas pushtimit të Ukrainës nga Kremlini.

Menjëherë pas zbulimit të Rossgram të martën, zhvilluesit njoftuan NashStore, një ekuivalent rus i dyqanit të aplikacioneve Google Play tashmë të bllokuar për Android.

(d.d/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota alexander zobov instagram rossgram rusi alexander zobov instagram rossgram rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive