LIVE UPDATES
Insights

Shënim: Tik-Tok, Gucci&pasarela, alibia e dobët e kryegjyqtares së Elbasanit, imazhi i drejtësisë së re në pikë të

31 Maj 2021, 10:29 Nga DOSJA
Shënim: Tik-Tok, Gucci&pasarela, alibia e dobët e kryegjyqtares

ELBASAN– Enkeleda Kapedani është emri më i kërkuar në orët e fundit në rrjetet sociale. Publikimi në media i pamjeve ku gjyqtarja pozon dhe reklamon veshjet e shtrenjta dhe look-un e kuruar deri në detaje, kanë rikthyer sytë nga Elbasani, atje ku krimi është në një përballje të fortë mes bandave që zotërojnë qytetin. Duke shkelur çdo parim të Kodit të Etikës, ku thuhet se gjyqtari/ja duhet ti përmbahet ‘parimeve të sjelljes së hijshme dhe me vetëpërmbajtje’, Kapedani ka zgjedhur Tik-Tokun, një aplikacion i përhapur masivisht edhe në Shqipëri pas pandemisë, që të shfaqë vanitetin që e shoqëron në çdo ditë pune.

“Nuk kam Tik Tok, nuk kam përdorur kurrë rrjetet sociale. Dikush ka përdorur emrin dhe fotot e mia. Është skenar për të prishur imazhin tim. I bëj thirrje organeve të hedhin dritë për personat që kanë keqpërdorur imazhin tim”,-thotë Kapedani në një reagim për mediat pasi videot i dolën në shesh. A ka të drejtë?

Ndoshta, gjyqtarja ka vërtet të drejtë kur thotë se nuk i ka publikuar vetë ato pamje në rrjetet sociale, por a janë xhiruar vërtet ato pamje? A është njësoj shkelje e Kodit të Etikës, nëse një gjyqtare e Republikës, e emëruar me hov në postin e kryetares së Gjykatës së qarkut të Elbasanit, me më pak se 5 vite eksperiencë, pozon si një nga vajzat tona të shfrenuara të showbizzit?

Nëse Kapedani thotë se profili nuk është i saji, atëherë pse nuk ka reaguar më herët, pse nuk ka ndjekur rrugën ligjore dhe të denoncimet video-montazhin e pretenduar apo prishjen e imazhit?

Nëse profili është i rremë, atëherë pse do të mbajë një pjesë të mbiemrit të saj dhe jo emrin e plotë? Profili i gjyqtares në Tik-Tok është pasqyra e një personi që do të mbajë profil të ulët dhe të pazbuluar në rrjet. Dikush që do të donte ti bënte keq, me shumë mundësi do ti vendoste emrin e plotë dhe do të tentonte të shtonte sa më shumë ndjekës…Në rastin Kapedani, ndodhi e kundërta. Sapo videot dolën në media, profili u mbyll.

Po rrobat Gucci? A iu shtuan gjyqtares me montazh apo i ka veshur vërtet? Teksa i gjithë rrjeti është fokusuar tek reklamimi që ajo i bën vetes, një detaj me rëndësi ka humbur rrugës, sa herë që debati shfokusohet nga thelbi për tu marrë me dekorin. A e patë edhe ju luksin e shfrenuar të gjyqtares Kapedani? Në pamje shihen veshjet e shtrenja, marka, florinjtë, apo edhe makina tip BMW e viteve të fundit. A është ky imazhi i drejtësisë së re? A ia del dot Kapedani të justifikojë vanitetin dhe luksin e shfrenuar me rrogën që ka? Kjo do të duhet të ishte çështja kryesore që do të duhet të na shqetësonte dhe më pas të merreshim me “këndvështrimin” filozofik të Kapedanit për mafian. Një gjyqtar/e i korruptuar, nuk mund të ketë sensibilitet për mafian, kur me të bashkëpunon e prej saj ushqehet.

Si u publikuan videot në këtë moment? Gjyqtarja Enkeleda Kapedani është gjyqtarja që ka në ngarkim dosjen e Florenc Çapjas, duke rihapur hetimin. Nga ana tjetër, në të njëjtën kohë kur në media vërshojnë komentet për Kapedanin, nga Dubai vjen si rrufe lajmi se pas arrestimit Florenc Çapja ka kërkuar azil politik atje. A lidhen dy ngjarjet me njëra-tjetrën. Gjyqtarja që duhet ta gjykojë dhe i kërkuari që duhet të përballet me drejtësinë, të dy janë në një moment të vështirë… Kush do t’ja dalë i pari të mbyllë punë me problemet që ka? ‘Bastet’ kanë nisur.

(Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

factcheck factcheck enkeleda kapedani florenc capja videot e enkeleda kapedanit enkeleda kapedani florenc capja videot e enkeleda kapedanit

Sondazh

Poll
Insights 29 Maj 2021, 10:10

Demokracia nuk importohet

Nga Ylli ManjaniPopullin që e kundërshton e vrau, trembi dhe e përzuri nga vendi. U bënë vite që ikin si e ku të munden nga vendi i tyre…Populli i mbetur ...

Insights 27 Maj 2021, 19:04

Shërbimi i fundit i kllounatës parlamentare

Karrigeshqyerit e Parlamentit  që sot quhen “opozitar”, janë në sprintin e fundit të shërbimeve ndaj madhërisë se tij shtatlartë e pushtetzgjatur, “faronit” Ram...

Insights 27 Maj 2021, 11:40

Shoqëria po zgjohet

Reagimi i shoqërisë sh qiptare kundër abuzimit seksual të një vajze ishte një ngjarje e madhe. Qindra gra, vajza, djem e burra dolën të protestonin jo vetëm në ...

Insights 25 Maj 2021, 14:28

Zgjedhjet pa zgjidhje në Partinë Demokratike

Gara në Partinë Demokratike sapo ka nisur, ndërsa për shanset në këtë ‘’betejë’’ të pabarabartë, ka menduar kryetari aktual Basha. Për ti mbytur zërat kundër, d...

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013