LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali 5 mln USD/ FSHZH ribën rrugën “pa leje” të kompleksit “Green Coast” në Palasë

3 Dhjetor 2020, 20:04 Nga DOSJA
Skandali 5 mln USD/ FSHZH ribën rrugën “pa leje” të

Fondi Shqiptar i Zhvillimit është kthyer në një institucion në varësi direkte të oligarkëve. Në vend që FSHZH të ndihmonte komunitete në nevojë në të gjithë vendin, për të cilin u ngrit vite më parë, institucioni është kthyer në shërbim të pushtetarëve dhe bizneseve pranë Rilindjes. “Bold News” ka siguruar dosjen e plotë të një tenderi që po realizon FSHZH, me objekt “ndërhyrje e integruar për përmirësimin e aksesit, shërbimeve dhe rikualifikimit urban në zonën e plazhit Palasë – Drymadhes”. Fondi limit është plot 525.000.000 lekë pa TVSH (me TVSH rreth 5 milionë USD).

Në pjesën e parë të investigimit, do të trajtojmë rrugën e plazhit në Palasë. Dhe, duke shfletuar qindra dokumente të reja dhe të vjetra, konstatuam se FSHZH po ribën një rrugë për të cilën drejtësia vendosi se ishte bërë pa leje. Po, po pa leje! Në pronën private të disa familjeve dhe për interes të veçantë të kompleksit Green Coast. Rruga është rreth 500 metra dhe i shërben direkt kompleksit të vilave dhe njësive të shërbimit në këtë resort, ku institucionet janë vënë në “rresht” për t’i shërbyer, në këmbim të ndonjë “kocke” nga oligarku. Le ti analizojmë dokumentet me radhë! Në dokumentet e tenderit të ri thuhet se do synohet ndërtimi i një rruge me gjatësi 548 metra. Është pikërisht rruga që të çon te rrethrrotullimi i kompleksit.

Siç duket edhe nga këto foto, rruga i shërbën ekskluzivisht vetëm kompleksit dhe i askujt tjetër. Ndërkohë, duke shfletuar dokumente të vjetra, “Bold News“ konstatoi se rruga e këtij kompleksi ishte bërë që vite më parë. Madje, është rruga e njëjtë me rrugën që po ribëhet, për të cilën taksapaguesit shqiptare o paguajnë disa herë.

Siç duket edhe nga këto dokumente, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka hapur në vitin 2009 rrugët lidhëse të disa plazheve në jug. Dhe ndër to ka qenë edhe për plazhin e Palasës. Fitues i tenderit në fjalë, prej disa milionë euro ka qenë firma “Gjikuria”, pra e njëjta firmë që ndërtoi edhe kompleksin “Green Coast” dhe e njëjta që fiton pothuajse të gjitha tenderët e plazheve apo rrugëve në Jug të Shqipërisë. “Gjikuria” nuk është mjaftuar me vlerën fillestare, por edhe ka bërë shtesë kontrate.

Ndërtimi i kësaj rruge kaloi në një kalvar të gjatë hetimesh dhe gjykimesh, ku nën akuzë u vu pikërisht firma “Gjikuria”. Prokuroria konstatoi se ndërtimi i rrugës buzë detit nga kjo firmë ishte “ndërtim pa leje”. Madje, gjykata udhëroi përmbarimin që të shkatërronte rrugën pasi ishte ndërtim pa leje. Vendimi u ekzekutua dhe rruga u prish. Arsyeja e ndërtimit pa leje kishte të bënte me ndryshimin e projektit nga ana e firmës “Gjikuria”. Gjurma e rrugës ishte në një vend tjetër dhe kjo firmë, e cila po kryente edhe punimet për “Green Coast” i ndryshoi qellimisht. Për këto veprime, gjykata urdhëroi Prokurorinë e Vlorës që ta merrte të pandehur këtë firmë.

Ps; Në pjesën e dytë të investigimit do të trajtojmë se projekti në afërsi të “Green Coast”, prek edhe një zonë të mbrojtur. “Delta e Palasës” është monument natyre dhe mbrohet nga shteti, por Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka “kafshuar” një pjesë të madhe të kësaj delte, duke bërë brenda këtij monumenti një parkim për “Green Coast”.

Marrë nga:Boldnews

(a.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet fondi shqiptar i zhvillimi fondi shqiptar i zhvillimi

Sondazh

Poll
Aktualitet 3 Dhjetor 2020, 19:50

SPANJË- 19 persona janë arrestuar në Spanjë në përfundim të një operacioni ndërkombëtar.Mediat e huaja, bëjnë me dije se në përfundim të operacionit, janë ...

Aktualitet 3 Dhjetor 2020, 18:41

GREQI- Detaje tronditëse kanë dalë për vrasjen e pronarit të hotelit në Greqi, shqiptari,  Indrit Lleshi.Lefteris Gavrilis, avokati i familjes së viktimës, hote...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni