LIVE UPDATES
Sport

Kontrata e parë e Messit me Barcelonën: 9 vjet dhe 8000 euro për ndeshje!...

Ylli argjentinas e nisi duke fituar 45 mijë euro, të cilave u shtoi një bonus 1500 € për çdo ndeshje të luajtur

21 Shtator 2022, 14:40 Nga DOSJA

Kontrata e parë e Messit me Barcelonën: 9 vjet dhe 8000 euro për

SPANJE - Pasi u largua nga Newell's Old Boys, Lionel Messi u transferua te Barcelona në vitin 2000. Në moshën 13-vjeçare, yllit argjentinas iu desh të priste edhe tre vjet për të nënshkruar kontratën e tij të parë profesionale me skuadrën kataslanase. Këtë të mërkurë  ‘El Mundo’ zbuloi edhe detajet e kësaj marrëveshjeje.

Para së gjithash, lojtari u shpëtoi kur u transferua në Spanjë. Nëse katalanasit do të zgjidhnin të mos e mbanin Messin, do të duhej të paguanin 150 mijë euro, ndërsa argjentinasi ishte i detyruar të paguante 5 milionë euro, nëse largohej nga ‘Camp Nou’ përpara se të nënshkruante kontratën e tij profesionale.

Për sa i përket marrëveshjes së nënshkruar në atë kohë me Joan Laporta, ajo kishte veçantinë e zgjatjes për nëntë vjet, pra përfundoi më 30 qershor 2012. Messi e nisi duke fituar 45 mijë euro, të cilave u shtoi një bonus 1500 € për çdo ndeshje. Një numër që u rrit me kalimin e viteve. Në sezonin 2011/12, i fundit i marrëveshjes, ylli argjentinas do të kishte një pagë fikse vjetore prej 432.188 mijë euro dhe 8.414 mijë euro për çdo ndeshje të luajtur dhe për këtë kontabilitet, vetëm për ndeshjet në të cilat ai luajti një minimum prej 45 minuta.

Kontrata e parë e Messit me Barcelonën: 9 vjet dhe 8000 euro për

Kësaj i shtohej edhe një bonus prej 900.000 € nëse luante të paktën 25 ndeshje me skuadrën kryesore. E njëjta shumë do të paguhej kur të arrinte 45 dhe 65 gara. Ai kishte negociuar edhe një çmim për të drejtat e imazhit, i cili në vitin 2003/04 ishte vlerësuar në 9 mijë euro dhe që në sezonin e fundit të kontratës arriti në 84 mijë euro.

Së fundi, klauzola e përfundimit që varej nga skuadra ku ishte regjistruar. Në ekipin e parë vlera ishte 150 milionë euro, ndërsa për ekipin B zbriti në 80 milionë euro dhe në setin e tretë të ‘blaugranëve’ në 30 milionë euro.  

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!