LIVE UPDATES
Sport

Mallkimi i ‘klubit të 100-milionshëve”, yjeve që nuk 'shkëlqyen' dhe mbetën meteorë…

Janë 12 lojtarë për të cilët një klub ka paguar më shumë se njëqind milionë. Shumica e tyre kanë dështuar për shkak të dëmtimeve ose të mos përshtatjes.

23 Qershor 2022, 11:03 Nga DOSJA

Mallkimi i ‘klubit të 100-milionshëve”, yjeve që nuk

SPANJE - ‘Klubi’ 100 milionë euro ka një mallkim. Nënshkrimet që e kanë tejkaluar këtë shifër nuk kanë qenë të suksesshëm në skuadrat e tyre, ose sepse nuk e kanë arritur qëllimin për të cilin janë blerë (Chanpions League e shumëpritur), sepse nuk janë përshtatur me stilin e lojës, ose për shkak të dëmtimeve të vazhdueshme. 

Flitet për një anëtar të ri të ardhshëm, Darvin Nunez. Liverpool ka paguar 80 milionë Benficas për të, por ka edhe 20 të tjera në variabla. Një i ri për një ekip që ka më shumë kujtime për të harruar se sa për të ringjallur. Këta futbollistë erdhën si superyje, galaktikë të një epoke të re, por shumë prej tyre u thonë lamtumirë klubeve të tyre nga dera e pasme këtë qershor: Bale, Pogba, Lukaku, Coutinho...

Neymar (PSG, 222 milionë euro)

Braziliani është blerja më e shtrenjtë në histori. Në verën e vitit 2017, PSG befasoi duke bërë efektive pagesën e klauzolës së Neymar, duke paraqitur një çek me vlerë 222 milionë euro. Parizienët vunë bast për ish-lojtarin e Barcelonës, i cili asokohe prezantohej si i mundshmi për të rrëzuar nga froni Messin dhe Cristianon, si dhe për të ndërtuar një projekt për të fituar Champions League e shumëpritur. Nënshkrimi i çeqeve nuk ka përfunduar të jetë aq produktiv sa pritej. Neymar ka fituar katër tituj ligë, tre Kupa të Francës, dy Kupa të Ligës dhe tre Superkupa. Por asnjë titull ndërkombëtar, qëllimi për të cilin u nënshkrua. Tashmë braziliani është në pikëpyetje dhe është përfolur se drejtuesit nga Katari duan t’i gjejnë një destinacion të ri, pavarësisht se ka kontratë me vitin 2025. Ai është vënë në dukje si fajtori për eliminimin e PSG ndaj Real Madrid këtë sezon në Champions League. Një nga problemet e tij janë dëmtimet e vazhdueshme dhe numri i madh i ndeshjeve që ka munguar. Që kur zbarkoi në Paris, Neymar ka luajtur 144, por ka munguar në 122 ndeshje për shkak të dëmtimeve dhe sanksioneve.

Mallkimi i ‘klubit të 100-milionshëve”, yjeve që nuk

Mbappe (PSG, 180 milionë euro)

Është premtimi i madh i futbollit botëror në vitet e fundit. Po bëhet një hendek mes të mëdhenjve, Real Madrid dhe PSG që luftojnë midis tyre për të marrë shërbimet e tij. Ai ka përfunduar rinovimin me klubin parizien për të qenë lider i projektit sportiv që do t'i çojë në Champions League e shumëpritur. Ai mbërriti në vitin 2017, në të njëjtën kohë me Neymarin, megjithëse ishte më shumë me një rol premtues dhe për këtë arsye nuk fajësohet aq për mungesën e titujve europianë. Por nga ky vit, me rinovimin e tij me PSG-në në aspektin sportiv, ai do të jetë një nga më përgjegjës për të gjitha sukseset dhe dështimet e skuadrës. Ai është lojtari i dytë më i shtrenjtë në histori dhe më i vlerësuari sot (160 milionë euro, sipas Transfermarkt), madje përpara lojtarëve si Haaland apo Vinicius. Por tani ai do të ketë barrën e përpjekjes për të fituar Champions League dhe për të luftuar për ‘Topin e Artë’ (ishte i nënti në edicionin e kaluar).

Dembele (Barcelona, ​​140 milionë euro)

Nënshkrimi më i shtrenjtë në historinë e Barcelonës dhe një nga ata që ka kaluar më shumë kohë në infermieri. Ai ka qenë jashtë deri në 738 ditë, më shumë se dy vjet nga pesë që ka te Barcelona. Ai ka qenë një lojtar kristal, i cili gjithashtu është përballur me klubin në disa raste në të kaluarën. Ai nuk ka dashur të rinovojë me Barçën dhe as nuk ka dashur të largohet, kur klubi i ka kërkuar, duke dashur të lirojë masën e pagave për të respektuar kontrollin ekonomik. Shifrat e tij, përveç 20 herëve që iu desh të ndalonte për shkak të dëmtimit ose sëmundjes, janë shumë të dobëta: 32 gola në 149 ndeshje. Këto situata e kanë çuar atë të zërë vendin e 212-të në renditjen më të vlerësuar. Aktualisht vlerësohet në 30 milionë euro, larg 140 që ka paguar klubi i Barçës për të.

Mallkimi i ‘klubit të 100-milionshëve”, yjeve që nuk

Coutinho (Barcelona, ​​135 milionë euro)

Një tjetër nga bastet e mëdha të Barcelonës, që nuk pati sukses. Braziliani shkëlqeu te Liverpool dhe nga ‘Camp Nou’ u vendos që të investohej (me një pjesë të parave që Neymar la në arkë) tek ai. Në moshën 25-vjeçare dhe në nivelin që ofronte në Premier League, për shumë vite dukej një pasuri e madhe. Por Barcelona dhe Coutinho përfunduan si vaj dhe ujë, e pamundur të bëheshin një. Futbollisti nuk e mbaroi gjilpërën në ndeshjen e Barçës dhe pas një sezoni e gjysmë u vendos që ta dërgonte në huazim te Bayerni, ku u shpall fitues i Champions League. Me kthimin e tij, pasi la ndjenja më të mira me bavarezët, situata nuk ndryshoi dhe ai nuk arriti të përshtatej me stilin e Barçës. Përballë kësaj situate dhe nevojës për të liruar një pjesë të pagës, braziliani shkoi në huazim te Aston Villa, ku është rikthyer për të rizbuluar futbollin e tij më të mirë. Anglezët, të kënaqur me të, e kanë nënshkruar për 20 milionë.

João Félix (Athletic, 127 milionë euro)

Investimi më i madh që ka bërë Atlético. Nënshkrimi i tij për 127 milionë euro u vu në dyshim dhe Enrique Cerezo duhej ta mbronte. “Është një nënshkrim madhështor. Atë e donin shumë skuadra europiane dhe të rëndësishme”,- theksonte ai. Por kishte më shumë ditë me re dhe me stuhi në dy stinët e para të tij sesa ato të kthjellëta. Çmimi i nënshkrimit të tij u vu në pikëpyetje dhe se ‘Metropolitan’ ishte mjedisi i duhur për të përfituar sa më shumë nga premtimi i madh i futbollit portugez. Ka pasur edhe spekulime për largime të mundshme... Por këtë sezon ai ka arritur të bëjë një hap përpara dhe të jetë ylli i skuadrës. Ikën fytyrat e këqija, kur Simeone e ndëshkoi në stol. Ai është pjesë e njëmbëdhjetëshit të trajnerit argjentinas. Pavarësisht goditjeve të kësaj fushate të fundit, Atlético ende pret më shumë nga portugezi. Dhe këtu është lufta João Félix, ajo e të qenit një nga lojtarët e paktë që e kapërceu çmimin prej 100 milionësh që shmang mallkimin për të mos treguar çmimin e tij. “Do të shohim nëse ia vlen vërtet, mendoj se po...”, tha Cerezo pas nënshkrimit të tij. Presidenti i tij beson në të, tani ai duhet ta provojë këtë.

Griezmann (Barcelona, ​​120 milionë euro)

Largimi i tij nga Atlético te Barcelona ishte në kthim me polemika. Lojtari u largua me një video, por një vit më parë ai kishte luajtur tashmë me tifozët e Atleticos me dokumentarin e famshëm ‘La Decision’. Një dalje e mbështjellë edhe në atmosferën nëse Griezmann hante apo jo në tryezën e Messit dhe Cristianos. Barcelona donte të siguronte edhe një herë një yll për të ardhmen në ‘Camp Nou’, por ylli nuk shkëlqeu. Në fillim, ai përjetoi një atmosferë të rrallë, nëse kishte apo jo harmoni me Messin dhe Luis Suarez, të cilës i shtohej se rekordet e tij nuk ishin ashtu siç pritej. Francezi në fazën e tij të parë në Atlético shënoi mesatarisht një gol çdo dy ndeshje: ai shënoi 133 në 257. Me fanellën e Barçës shifrat e tij ishin 33 gola në 101 ndeshje. Dosja e tij e lartë e komplikoi gjithashtu qëndrimin e tij në ‘Camp Nou’, gjë që e bëri atë të ishte një kartë tregtare për Barcelonën në kohën e tij të nevojës. Ai e ktheu në huazim në Atlético, ku nuk ka qenë më i njëjti (8 gola në 36 ndeshje dhe me një thatësirë ​​shënimesh që nga 6 janari), për të liruar masën e pagave. Një tjetër super nënshkrim që u largua nga dera e pasme, pasi huazimi i kthimit te ‘Metropolitan’ u mbyll në 31 gusht 2021.

Grealish (Manchester City, 117 milionë euro)

Nënshkrimi më i shtrenjtë verën e kaluar dhe transferimi më i shtrenjtë në historinë e Premierligës. Manchester City pagoi 117.50 milionë euro për të. Sulmuesi ishte një nga sensacionet në Premierligë, ai shkëlqeu te Aston Villa dhe ‘Cityzenët’ e lidhën. Ata e konsideruan atë në moshën 26-vjeçare, si kohën e përsosur që ai të bëhej yll dhe të përfundonte shpërthimin, duke paraqitur një betejë për pozicionet e sulmit. Ka pasur mundësi, pasi në sezonin e parë ka luajtur deri në 39 ndeshje, por lë ndjenjën se i mungon goli. Vetëm pesë gjatë gjithë sezonit. Ata kanë kërkuar më shumë synim dhe për të krijuar më shumë çekuilibër në mbrojtjen rivale, por rezultati nuk ka qenë ashtu siç pritej. Guardiola nuk i dha pothuajse minuta në momentet më të rëndësishme të sezonit, siç reflektojnë minutat e tij në Champions League. Në çerekfinale, ai luajti vetëm 22 minuta në ndeshjen e parë kundër Atléticos; në ndeshjen e kthimit ai ishte zëvendësues. Kundër Madridit, në gjysmëfinale, ai nuk ishte në ndeshjen e parë dhe në ndeshjen e dytë luajti 22 minuta që ishin të harruara për të dhe të paharrueshme për Real Madridin. Ishte nga hyrja e tij, kur bardhezinjtë detyruan kohën shtesë dhe erdhën nga prapa në barazim dhe u kualifikuan për në finale. Grealish ka pasur një sezon të parë mjaft gri, në të cilin i është dashur të përshtatet me sistemin e lojës dhe rolin që i ka dhënë Guardiola. Më shumë pritet prej tij për sezonin e tij të dytë si qytetar.

Ronaldo (Juventus, 117 milionë euro)

Në festimin e plotë të Champions League së 13-të të të Real Madridit, Cristiano Ronaldo njoftoi se donte të largohej nga ‘Santiago Bernabéu’: "Ishte bukur të luaja për Madridin". Pas atij momenti, agjenti i tij përgatiti largimin e tij dhe arriti ta transferonte te Juventus për 117 milionë euro (10% e klauzolës së përfundimit). Ai erdhi si një hero dhe mbajti rekordet e tij të shkëlqyera të shënimit (101 gola në 134 ndeshje), por nuk ndihej rehat në Torino. Ai kishte disa mosmarrëveshje me tribunat, të cilët kërkuan më shumë për të marrë Championsin e shumëpritur. Diçka që edhe portugezi e donte dhe e pa që nuk ishte e mundur ta arrinte në Torino. Ai donte një projekt tjetër dhe të ndryshonte klubin. Dhe kështu bëri pas tre sezonesh te Juventusi. Rikthimi i tij në ‘Bernabéu’ u përfol, por në fund ai përfundoi në Manchester United, klubi që e bëri atë të fitonte Champions League e tij të parë dhe ‘Topin e Artë’. Kështu ai e mbylli kohën e tij te Juventus, pa arritur asnjë si klub apo lojtar edhe pse paguan 117 milionë te Madridit.

Mallkimi i ‘klubit të 100-milionshëve”, yjeve që nuk

Hazard (Real Madrid, 115 milionë euro)

Hazard e di se nënshkrimi i tij, për momentin, nuk ka qenë një sukses. Dhe ai u ka premtuar tifozëve të Real Madridit se kjo do të ndryshojë. “Kam ardhur tre vjet më parë, por lëndimi dhe shumë gjëra kaluan... Vitin tjetër do të jap gjithçka për ju”,- tha ai nga Cibeles në festën e plotë të Champions League. Belgu dëshiron të tregojë se vazhdon të ketë cilësi dhe të kthejë futbollin e tij për 115 milionët që Madridi ka paguar për të. “Dua të tregoj se karriera ime nuk ka përfunduar ende”,- ka rrëfyer Hazard për fansat e tij. Dhe është se shifrat e tij janë shumë negative, shifrat tregojnë se ai jeton një nga mallkimet e mëdha në këtë klub 100-milionësh. Ai ka humbur më shumë ndeshje (93) sesa ka luajtur (66) dhe ka arritur të shënojë vetëm gjashtë gola në tre sezone.

Lukaku (Chelsea, 113 milionë euro)

Një nga dështimet e mëdha të verës së kaluar. Chelsea hodhi shtëpinë nga dritarja për të nënshkruar me sulmuesin belg dhe shpenzoi 113 milionë. Lukaku kishte shënuar 64 gola në 95 ndeshje gjatë dy sezoneve që veshi fanellën e Interit. Një rekord i madh për një sulmues. Blutë nuk hezituan ta kapnin për të pasur më shumë barut në sulm. Belgu në 44 ndeshje këtë sezon ka shënuar 15 gola, një rekord më i dobët se ai i arritur në Itali, por problemi i dështimit të nënshkrimit të tij, nuk është vetëm në këtë, por në qëndrimin e futbollistit. Pasi kaloi disa muaj te Chelsea, Lukaku shprehu dëshirën për të lënë Londrën dhe për t'u kthyer në Itali: “Unë jam shumë mirë fizikisht. Megjithatë, nuk jam i kënaqur me situatën, kjo është normale. Mendoj se trajneri zgjodhi të luajë me një tjetër barazim, e vetmja gjë që mund të bëj është të mos dorëzohem dhe të vazhdoj të jem profesionist.” Dhe hapi derën e rikthimit: “Gjithmonë kam thënë, se Interin e kam në zemër dhe unë me të vërtetë shpresoj të luaj përsëri atje". Dhe, një vit pasi Chelsea luajti në një nga blerjet më të shtrenjta në historinë e futbollit, blutë dhe Interi negociojnë rikthimin e sulmuesit belg në Milano përmes një huazimi...

Pogba (Manchester United, 105 milionë euro)

Në verën e vitit 2016, Manchester United dhe Real Madrid kishin një puls për Pogban. Mesfushori, i cili kishte shkëlqyer te Juventusi dhe ishte një nga futbollistët më të kërkuar në atë kohë, përfundoi duke u rikthyer në Manchester United, klubi ku u rrit. ‘Djajtë e kuq’ kanë paguar 105 milionë euro për ta bërë drejtuesin e ri të projektit. Por rezultatet nuk kanë qenë ashtu siç pritej për mesfushorin dhe as për klubin. Francezi arriti të fitonte një Europa League me United në 2017, por që atëherë niveli i ofruar nga klubi nuk ishte ai që dëshirohej nga një lojtar i nivelit të tij. Tani kontrata ka përfunduar dhe ai ka thënë lamtumirë nga dera e pasme. Ai largohet si lojtar i lirë dhe do të rikthehet në Juventus, klubi ku dha nivelin e tij më të mirë.

Bale (Real Madrid, 101 milionë euro)

Uellsiani ka lënë kujtime të bukura për tifozët madrilènë dhe gjithashtu është për t'u harruar. Në vitin e tij të parë ai shënoi golin ende të kujtuar dhe vendimtar në finalen e Kupës 2014 kundër Barcelonës, kur galopi i tij shërbeu për të mposhtur Bartrën. Po atë vit ai kontribuoi me një gol me rëndësi të madhe në një tjetër finale: ishte në Champions League kundër Atlético. Efikasiteti i tij në shënimin e golave ​​nuk ishte kurrë problem, por dëmtimet e tij të vazhdueshme, arratisjet për golf, vrazhdësia ndaj shokëve të skuadrës dhe tifozëve (ai u largua nga fusha para përfundimit të ndeshjeve) dhe fraza e famshme në flamurin e vendit të tij që shkruhej: "Uells, golf, Madrid. Në atë rend”. Këtë sezon të fundit të kontratës ai ka luajtur vetëm shtatë ndeshje. Ai largohet me 14 tituj në çantën e shpinës në ‘Santiago Bernabeu’, por me shumë kujtime që tifozët madrilènë dëshirojnë t'i harrojnë.

Mallkimi i ‘klubit të 100-milionshëve”, yjeve që nuk

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng