LIVE UPDATES
Sport

Paul Pogba pritet si hero në Guine, vendin e prindërve të tij...

Paul Pogba kaloi dy ditë në tokën e të parëve të tij. Gjithçka përfundoi të mërkurën me një ndeshje bamirësie para 45,000 njerëzve në Conakry.

23 Qershor 2022, 07:08 Nga DOSJA

Paul Pogba pritet si hero në Guine, vendin e prindërve të tij...

GUINE - Nëse ai nuk e di ende, se cili stadium do ta brohoriste sezonin e ardhshëm, Paul Pogba u prit si hero në Conakry gjatë një qëndrimi të shkurtër, i pari i tij për njëmbëdhjetë vjet në vendin e prindërve të tij. I ftuar nga një organizatë lokale ("48H për Guinenë" presidenti i së cilës është vëllai i tij Mathias), e cila lufton për akses më të mirë në ujë, shëndet dhe arsim, mesfushori i ‘gjelave’ e dinte se ishte popullor në tokën e të parëve të tij, por sigurisht që nuk e kishte imagjinuar një pritje kaq të furishme.

Pas një mbërritjeje heroike të martën, ku procesioni i tij u shoqërua nga mijëra njerëz për kilometra të tëra, Pogba mori pjesë mbrëmë në një ndeshje bamirësie para 45 mijë shikuesve, 30 mijë ulëse ishin ofruar nga Mamadi Doumbouya, presidenti i tranzicionit të Guinesë. Ylli i MU kishte mbledhur miq për këtë rast, duke përfshirë basketbollistin e Miami Heats, Jimmy Butler, i cili erdhi nga Shtetet e Bashkuara. Gjithashtu ishin edhe Vikash Dhorasoo, Emmanuel Adebayor, Khalilou Fadiga, Kader Keita, Pascal Feindouno, Kaba Diawara, El Hadji Diouf apo edhe këngëtarin Akon…

Në një atmosferë të zjarrtë, Pogba përfitoi nga rasti për të forcuar dy skuadrat, njëra e përbërë nga ish-lavditë e Guinesë dhe tjetra nga miqtë e tij. Dhe askush nuk do ta fajësojë atë që humbi një penallti në fund të pasdites... Meqenëse dalja e fundit e kombëtares së Guinesë kishte çuar në një pushtim të fushës nga tifozët: 6000 policë dhe mjete të blinduara të vendosura në pistën e atletikës bënë të mundur sigurimin e këtij takimi të shumëpritur.

Për dy ditë, Pogba shpalosi axhendën e një ministri. Takime të të gjitha llojeve në shoqërinë e nënës së tij, duke përfshirë një me Mamadi Doumbouya, donacione të ndryshme... Ai u kthye mbrëmë dhe planifikon të kthehet së shpejti në Guine për bamirësi të tjera. Mesfushori, pa kontratë me Manchester United, tani do të merret me zgjidhjen e çështjes së të ardhmes së tij, e cila mund të shkruhet te Juventus, favorit për të fituar nënshkrimin e tij.

Paul Pogba pritet si hero në Guine, vendin e prindërve të tij...

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave