LIVE UPDATES
Sport

Mike Tyson, luksi dhe marrëzitë deri në çmenduri, që i kushtuan 500 milionë…

‘Iron Mike’ siguron se ai nuk do t'ua trashëgojë pasurinë e tij fëmijëve

5 Korrik 2022, 13:07 Nga DOSJA

Mike Tyson, luksi dhe marrëzitë deri në çmenduri, që

SHBA - Mike Tyson fitoi miliona dollarë në karrierën e tij sportive, por në një moment të jetës së tij ai falimentoi, për shkak të keqmenaxhimit të parave të tij dhe për shkak të shpërdorimit të tyre, siç e pranon ai vetë.

Tyson e filloi karrierën e tij si boksier profesionist më 6 mars 1985 dhe luftoi për herë të fundit në vitin 2005. Ai grumbulloi pasuri të madhe, shumë flasin për më shumë se 400 milionë dollarë, por ai gjithashtu mbeti pa asgjë dhe vetë tregon se çfarë ndodhi me ato para.

"Kur bën kaq shumë para, ato zgjasin. Paratë nuk mbaruan menjëherë, u deshën 15 ose 16 vjet që të falimentoja,”- thotë Tyson. Duke folur për podkastin ‘The Pivot’, Iron Mike tha se gjëja e fundit që i kishte mbetur ishte të paguante për rehabilitimin e tij, kur po kalonte një nga momentet më të këqija të jetës së tij.

"Kam harxhuar paratë e mia të fundit që kisha në rehabilitim, rreth një milion dollarë. Më kishin mbetur mjaft para, si dy milionë dollarë dhe bleva një shtëpi në Phoenix. Shtëpia ishte një shitje e vështirë, por dikujt e pëlqeu dhe boom!"

Tyson, i cili për herë të parë u bë kampion i botës në peshën e rëndë në vitin 1986, më pak se dy vjet para debutimit të tij, shpenzoi një pjesë të pasurisë së tij në luks, si gjerdanët e diamantit, një vaskë ari dhe madje edhe tigrat e Bengalit.

Kampioni më i ri i peshave të rënda në histori, mori mësimin dhe tha se e vetmja gjë që nuk do të bëjë është t'ua trashëgojë pasurinë fëmijëve të tij, pasi nëse e bën, do t'i lëndojë dhe nuk do t'i ndihmojë ata. "Ata duhet të mësojnë, sepse nëse nuk kanë asnjë aspiratë, në luftën më të vogël, ata do të dorëzohen,"- thotë ai.

Aktualisht ‘Iron Mike’ ka një kompani që i është përkushtuar prodhimit të kanabisit në Kaliforni, e cila i jep atij një fitim rreth 500 mijë dollarë në muaj. Ai arriti fundin, por ish-kampioni i peshave të rënda gjeti një shans të dytë dhe tani po e shijon.

Mike Tyson, luksi dhe marrëzitë deri në çmenduri, që

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia