LIVE UPDATES
Sport

Klauzolat e largimit të Haaland: 200 milionë në 2024 dhe 175 në vitin 2025!

Norvegjezi arriti të vendosë dy klauzola lirimi nga Manchester City. Është e njëjta formulë që ai ka përdorur për t'u larguar nga Dormundi për 70 milionë dhe Salzburgu në 2019 me 20. Ato janë të lidhura me arritjen paraprake të objektivave sportive.

5 Korrik 2022, 06:47 Nga DOSJA

Klauzolat e largimit të Haaland: 200 milionë në 2024 dhe 175

ANGLI - Pas atij të Kylian Mbappé me Real Madridin dhe PSG-në, ai i Erling Haaland (21 vjeç) ka qenë telenovela e dytë e madhe e futbollit në muajt e fundit. Dhe duket se e ardhmja e norvegjezit kërcënon të dominojë bisedat në zyrat e klubeve kryesore në Europë dhe mes tifozëve në një vit e gjysmë. 

Sepse kur Haaland u angazhua me Manchester Cityn më 10 maj, ai siguroi dy gjëra: të bëhej futbollisti i dytë më i paguar në Premierligë pas Cristianos, falë një rroge neto prej 25 milionë në vit (tani Salah mund ta ketë kaluar pas rinovimit me Liverpoolin) dhe të vazhdojë të kontrollojë çdo hap të karrierës së tij. Diçka që nuk ishte e lehtë për t'u negociuar për Rafaela Pimienta, dora e djathtë dhe partnerja e përfaqësueses e të njohurit Mino Raiola, që vdiq më 30 prill.

Avokatja braziliane arriti të përfshijë dy klauzola lirimi në kontratë, që i lejojnë Haaland të vendosë nëse do të vazhdojë në ‘Etihad Stadium’ apo do të ndryshojë klubin, pasi të ketë paguar një shumë në fund të sezonit të tij të dytë si lojtar i Manchester Cityt dhe sezonit të tij të tretë. 

Marrëveshja është e vlefshme për pesë sezone, deri më 30 qershor 2027 dhe kjo klauzolë, e cila nuk është një klauzolë e zakonshme largimi, por ka një nuancë të veçantë: lidhet me arritjen e disa objektivave minimale sportivë. Pasi të jenë plotësuar këto, futbollisti ka mundësinë të zgjidhë kontratën, pasi të paguajë 200 milionë në fund të sezonit të dytë, duke filluar nga korriku 2024 dhe 175 milionë në fund të sezonit të tretë, në korrik 2025. 

200 dhe 175 milionë janë dy shuma të larta, pa dyshim, por në të njëjtën kohë të përballueshme për klubet që duan sulmuesin. Sipas një studimi të fundit të Observatorit të Futbollit CIES është futbollisti i tretë më i vlefshëm në botë me vlerë transferimi prej 152 milionësh, vetëm pas  Mbappé  (219 milionë) dhe Vinícius (185). Pa shkuar më tej, Real Madridi ofroi 200 milionë për Mbappe verën e kaluar kur ai kishte vetëm një vit të mbetur në kontratë.

Klauzolat e largimit të Haaland: 200 milionë në 2024 dhe 175

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave