LIVE UPDATES
Sport

EPISODI I RRALLE/ Asllani tifoz i Interit, por që një herë veshi fanelën e Kakas për të mos përfunduar në pankinë...

Familja e Kristjanit të vogël ka qenë gjithmonë një tifoze me zikaltrit, por dikur ish-lojtari i Empolit doli në fushë me fanelën e brazilianit të Milanit.

4 Korrik 2022, 18:13 Nga DOSJA

EPISODI I RRALLE/ Asllani tifoz i Interit, por që një herë veshi

ITALI - "Kristjan, çfarë po bën me atë fanelë? E dija që je tifoz i Interit!". Mesfushori shqiptar Asllani te zikaltrit është një rreth që mbyllet. Një kapitull që filloi në fushat në provincën e Pizës dhe përfundoi pesëmbëdhjetë vjet më vonë, në ditën e kthimit të Lukakut. 

Cristiano Filippi e ka trajnuar Kristjanin para kujtdo. Shenja të veçanta? Mik i familjes së Asllanit, i njohur më mirë si ‘Watsonatyre’ që frekuenton kodrat e Pisanit. Mbi të gjitha, një tifoz i zjarrtë i Milanit: "Unë kam shkuar në San Siro për të parë kuqezinjtë për 45 vjet, kam filluar në 1978 dhe nuk jam ndalur që atëherë." 

Një detaj pa lidhje, për të gjithë, përveç Kristjanit. "Ai ishte fëmija klasik që flinte me top, tashmë në ato ditë, ishte e qartë se do të kishte bërë rrugën e tij. Natyra i dha këmbët, por ai shtoi përkushtimin dhe vendosmërinë". 

Aq sa një ditë u shfaq në fushë me 22-shin e Kakës. “Kristjan, por ti je me Interin!”,- i tha trajneri Filippi. “Kisha frikë të përfundoja në pankinë, ndaj e bleva këtë për t’ju ​​kënaqur juve,”- iu përgjigj Kristjani. Jo se kishte nevojë: Asllani ka qenë gjithmonë më i mirë se të tjerët, vendi në ekip ishte i garantuar.

Në vitet e para të gjimnazit, bashkëmoshatarët e Asllanit takoheshin në sheshin e Butit, për të kaluar mbrëmjet pas darkës me prindërit e tyre: "Kristjani nuk u pa kurrë, flinte herët pas futbollit dhe ditëve të shkollës. Këto detaje janë thelbësore",- tregon trajneri Filippi, i cili ‘e bindi’ shqiptarin të vishej si Kakà. 

Pesëmbëdhjetë vjet më vonë ai korri shpërblimet, sepse Interi e vuri re dhe u fokusua tek ai. Marrëveshja është e goditur, nuk ka më nevojë për të gënjyer: Asllani tani është zikaltër i kompletuar me kontratë pesëvjeçare.

EPISODI I RRALLE/ Asllani tifoz i Interit, por që një herë veshi

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave