LIVE UPDATES
Sport

Rusia mobilizon yllin e hokejit, e çon të kryejë shërbimin ushtarak në Rrethin Arktik

Iván Fedótov, i cili kishte nënshkruar për Philadelphia Flyers, u arrestua më 1 korrik dhe ndodhet në një njësi stërvitore të Marinës në veriperëndim të vendit.

4 Korrik 2022, 15:33 Nga DOSJA

Rusia mobilizon yllin e hokejit, e çon të kryejë shërbimin

RUSI - Portieri i skuadrës ruse të hokejit në akull, Iván Fedótov, i arrestuar ditën e parë të pare të muajit, me dyshimin se ka shmangur shërbimin ushtarak, është dërguar në një njësi stërvitore të Marinës në veriperëndim të vendit, pranë Rrethit Arktik, raporton sot ‘Gazeta Sport-Express’.

"Aktualisht Ivan Fedotov ndodhet në njësinë ushtarake 56529-3 në Severodinsk, një qytet në rajonin e Arkhangelsk. Ka një qendër trajnimi të marinës ruse atje,"- tha gazeta. Portieri 25-vjeçar u arrestua në Shën Petersburg, pranë një ambienti sportiv ku stërvitej dhe u dërgua në një zyrë rekrutimi, ku u ndje keq, ndaj u desh të shtrohej në spitalin detar.

Avokati i tij, Alexei Ponomariov, i cili bëri ankesë për parregullsi në ndalimin e klientit të tij, deklaroi se mbrëmë, ai ishte transferuar nga spitali në një njësi ushtarake. Sipas ligjit rus, mosrespektimi i shërbimit të detyrueshëm ushtarak dënohet deri në dy vjet burg.

Portali rus Championat.com e cilësoi situatën e Fedotov, si "skandalin sportiv të verës". "Siç e dini, administrata presidenciale nuk merret me organizimin e thirrjes. Prandaj kjo pyetje duhet t'i drejtohet Ministrisë së Mbrojtjes dhe jo neve,"- tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov kur u pyet për situatën e Fedotov. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se nuk mund të ketë komente për këtë çështje, “sepse është ligji”.

Fedótov, deri në sezonin e kaluar portier për CSKA, klubi historik i Ushtrisë Sovjetike që tani i përket kompanisë së naftës ‘Rosneft’, sapo kishte nënshkruar një kontratë me Philadelphia Flyers dhe kishte planifikuar të udhëtonte në Shtetet e Bashkuara së shpejti për t'iu bashkuar ekipit të tij të ri.

Rusia mobilizon yllin e hokejit, e çon të kryejë shërbimin

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave