LIVE UPDATES
Politike

Strehimi i afganëve në Qytet Studenti/ Veliaj: Në konvikte kanë qenë vetëm ata me provime të mbartura, të njohin meritë

20 Shtator 2021, 20:27 Nga DOSJA
Strehimi i afganëve në Qytet Studenti/ Veliaj: Në konvikte

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka mohuar që në Qytet Studenti ka qytetarë të ardhur nga Afganistani. I ftuar në emisionin “Real Story” me gazetarin Sokol Balla, Veliaj tha se asnjë student nuk është nxjerrë jashtë pasi ka qenë vetëm një numër shumë i pakët i tyre që kishin provime të mbartura. Ai tha se afganët tashmë janë vendosur në Lezhë dhe Shëngjin.

“Sot në Qytet Studenti ka zero afganë. Në gusht nuk ka qytet Studenti fare. Edhe pastruesja e derzhuni shkojnë me pushime. Prandaj historikisht nuk ka pas. Kur jam bërë kryetar bashkie kam thënë që për ata që kanë provime në vjeshtë le t’i hapim këto konvikte. ne kishim në qytet Studenti godia sa Rogneri e Sheratoni. Prandaj ne kemi një situatë të tillë në gusht, siç ne ju mirëkuptojmë duke hapur konviktet për ata që kanë provime të mbartura, se në total ishin 10. Është si të ndërrosh hotel. Sigurisht për ata kërkojnë komplot në çdo fije bari dhe e bënë kushedi se çfarë. Pjesa më e madhe janë në Lezhë dhe Shëngjin, në resorte. Unë vetë kam ikur në Greqi. Ashtu e kisha situatën familjare as e quaj heroizëm, ashtu shkoi jeta”- tha Veliaj.

Më tej Veliaj tha se kryeministrit Rama nuk i njihen meritat pasi ka sjellë në vend ajkën nga ai vend. Ardhja e tyre sipas tij ka ndihmuar në reputacionin e vendit.

Ajo që shumë njerëz nuk ia njohin si meritë Ramës është që ai pati mundësinë të sillte këtu ajkën pasi ishte i pari që u ofrua. Besoj se Edi nuk i merr mjaftueshëm meritë duke sjellë ajkën që nuk i solli asnjë dëm Tiranës, as nuk u ngacmua njeri, as nuk u vodh njeri. Kjo na bëri mirë për reputacionin në vend. Ishte shumë shqetësuese. Edhe ato minoranca të zhurmshme ku t’i dëgjojë ambasadorë të pellazgjishtes sikur këtu kishin ardhur kriminelë. Ishte një proces që ishte dinamik. Kryeministri doli publikisht, sa do vijë dhe ku do vijë varet si do të bien dakort,”- tha ai.

Marrë nga BW

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike afganet ne shqiperi erion veliaj afganet ne shqiperi erion veliaj

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha