LIVE UPDATES
Art&Argëtim

STUDIMI në Itali/ Nëse vaksionoheni kundër gripit do të ketë më pak vdekje dhe infeksione nga Covid-19

28 Shtator 2020, 14:30 Nga DOSJA
STUDIMI në Itali/ Nëse vaksionoheni kundër gripit do të

ITALI– Vaksinimi për grip mund të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Kjo demonstrohet nga një studim i kryer nga Qendra e Kardiologjisë Monzino sipas të cilit gjatë periudhës së bllokimit, rajonet italiane ku popullsia mbi moshën 65 vjeç ishin vaksinuar, në këto vende kishte më pak infeksione, më pak pacientë të shtruar në spital, si dhe më pak vdekje nga Covid-19.  

“Ne kemi vlerësuar se një rritje prej 1% e mbulimit të vaksinimit në moshën mbi 65 vjeç mund të kishte shmangur 1,989 vdekje nga Covid, dhe 78,560 infeksione , 2,512 shtrime në spital, dhe 353 pranime në njësitë e kujdesit intensiv. Prandaj do të ishte e rëndësishme të inkurajohet sa më shumë që të jetë e mundur çdo aktivitet që mund të çojë në një rritje të mbulimit të vaksinimit, veçanërisht midis moshës mbi 65 vjeç” – thotë në një shënim Mauro Amato, studiues i Monzino.

Lidhja shkakësore

Sipas Amato, ky është një fakt i cili është konfirmuar gjithashtu nga rezultatet e hulumtimeve të ngjashme të kryera në vende të tilla si Brazili dhe që nëse tani për tani nuk mund të tregojë një lidhje shkakësore midis vaksinës së gripit dhe Covid, ajo përsëri na lejon të formulojmë disa hipoteza.

“Dihet që tek fëmijët, Covid 19 paraqitet me një incidencë më të ulët dhe simptoma që priren të jenë më të lehta”, – thekson Damiano Baldassare, koordinator i studimit. “Midis hipotezave të propozuara për të shpjeguar këtë rezistencë të lartë te fëmijët ekziston edhe fakti që në moshën pediatrike ata i nënshtrohen vaksinimeve të ndryshme të cilat mund të çojnë në krijimin e imunitetit”.

Efekti i sinergjisë

Me pak fjalë, vaksinat jo vetëm që mbrojnë kundër patogjenit të cilit i adresohen, por priren të rrisin reagimet imune të trupit në mënyrë të përgjithësuar, dhe kjo mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër Sars-Cov-2 gjithashtu, duke ulur shanset e infektimit dhe duke zvogëluar ashpërsinë e simptomave dhe komplikimeve.

“Ne kemi vlerësuar se një rritje prej 1% e mbulimit të vaksinimit te mbi 65 vjeçarët mund të kishte shmangur 78,560 infeksione, 2,512 shtrime në spital, 353 shtrime në spital në kujdes intensiv dhe 1,989 vdekje nga Covid-19. Mesazhi që vjen nga studimi ynë është padyshim që të inkurajojë kryerjen e vaksinën kundër gripit në muajt e ardhshëm, si për mbi 65 vjeçarët ashtu edhe për popullatën në përgjithësi“, thotë Amato.

Sipas studimit nëse vaksinimi i bën të moshuarit dhe fëmijët më rezistentë, ka të ngjarë që do të bëjë të njëjtën gjë edhe te grupmoshat e tjera. Prandaj sa më shumë njerëz të vaksinohen, aq më shumë do të rritet rezistenca e popullatës ndaj virusit, dhe për pasojë qarkullimi i tij do të ulet.

 Burimi: agi.it

(A.K.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

kuriozitete kuriozitete koronavirusi ne bote vaksinatkudner gripit koronavirusi ne bote vaksinatkudner gripit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS