LIVE UPDATES
Politike

Sulmet ndaj Blushit, a është shkak oferta e Ramës?

5 Prill 2019, 10:16 Nga DOSJA
Sulmet ndaj Blushit, a është shkak oferta e Ramës?

TIRANE- Fotografia e Blushit duke hyrë në Kryeministri bashkë me një nga biznesmenët më të mëdhenj në vend Samir Mane, u bë virale dje nëpër portale. Komentet ndaheshin sipas përkatësisë apo qëndrimeve të portaleve; mbështetësit e qeverisë e përcillnin si një lajm të mirë, kundërshtarët si një lajm të keq. Këta të fundit madje, e përballnin me kohën kur iku nga Rilindja dhe shpalli partinë e re, LIBRA, për të vënë në dyshim kredon morale të ish – politikanit.

Ajo e djeshmja ishte shpërthimi i një pakënaqësie ndaj Blushit dhe Top Channel, që është artikuluar, më zë të ulët, vazhdimisht nga portalet opozitare apo oponente të qeverisë dhe ishte akumuluar si zemërim apo si zhgënjim.

E akuzojnë Blushin që e shndërroi televizionin kryesor kombëtar në shërbëtorin e Ramës, ndërkohë që deri në 2017 ishte kundërshtari më i madh i tij. Një pjesë e tyre, ndoshta votues të LIBRA, kanë të drejtë ta kërkojnë tek ish- drejtuesi i saj, përfaqësimin e votës së tyre.

Më saktë do të kishin, nëse Blushi do të ishte akoma në politikë, nuk do të kishte pranuar pamundësinë për të udhëhequr një lëvizje antisistem në kushtet aktuale. Ashtu siç bëri. Me një shkrim të gjatë shpjegoi se nuk është terreni për ta bërë një lëvizje dhe ndoqi jetën e tij, duke pranuar rezultatin, pavarësisht deformimit.

Nuk kërkoi rinumërim si PDIU, por konstatoi se nuk kishte një votë masive kundër sistemit dhe përpjekja e tij ishte e pafrytshme. I kthyer në jetën private, pasi zgjodhi rikthimin në media pas 20 vjetësh, ata që e shikonin si politikan, vazhdojnë t’i kërkojnë llogari. A kanë të drejtë kur akuzojnë Top Channel se i shërben qeverisë dhe Blushin si shkaktar të këtij shërbimi?

E vërteta është që Top Channel dhe Klan apo gjithë televizionet, kombëtare ose jo, po ndjekin të njëjtën stategji ndaj qeverisë. Të gjendur përballë një Kryeministri që kontrollon gjithë ekonominë, por edhe përballë nevojës për shikueshmëri, kanë dorëzuar edicionet e lajmeve tek ERTV, por kanë ruajtur pavarësinë e emisioneve tematike.

Në Talk Show te Klan, TCH apo NEWS 24 mund të ketë përplasje të mendimeve të lira apo të instruktuara të të gjitha palëve, përfaqësues të partive dhe shoqërisë, por edhe informacion, atë informacion që nuk e gjen në edicionet e lajmeve të asnjë TV përveç Fax News.

Ky paradoks i Televizionit që përgënjeshtron edicionet e lajmeve në emisionet tematike apo debatet, është një mënyrë shpëtimi nga kontrolli i Qeverisë. E përdorin njësoj të gjithë, por askush nuk akuzon drejtuesit e Televizioneve të tjera.

Ben Blushi është shënjestra e preferuar, jo vetëm nga njerëzit që i besuan në 2017, jo vetëm nga ata kundërshtarët e përhershëm, por edhe nga ata që kanë frikë se Rama po insiston ta rikthejë në politikë me një ofertë të re. Oferta e përfolur para disa muajsh mesa duket vazhdon të jetë pezull mes të dyve.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ben blushi edi rama samir mane televizionet shqiptare ben blushi edi rama samir mane televizionet shqiptare

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra